Van valami tippetek ?

Figyelt kérdés

Nagyon tartok az érettségitő. Töriből fogok emeltezni, de nagyon kételkedek a tudásomban. Évközben megfogom csinálni az emelt feladatsorokat, plusz van pár töris könyvem de még így is nagyon parázok hogy kevés időm lesz felkészülni. Az angoltól is konkrétan rettegek. Mindenképp tovább szeretnék tanulni, egyetemre szeretnék menni vagy tanárira vagy pszihologus szeretnék lenni szóval nem csak túl akarok lenni az érettségin hanem jól is szeretnék teljesíteni. Ti hogy készültetek fel az érettségire, mennyire volt nehéz, esetleg van valami tippetek, tanácsotok?

Plusz egy olyan kérdésem lenne hogy az emelt érettségi tèteleket körübelül mikor fogják kitenni?



#érettségi #Történelememelt
2022. aug. 17. 13:54
 1/4 anonim ***** válasza:

Én pszichológiára mentem emelt angol + emelt töri kombóval, és kb. úgy készültem, ahogy írod. Töriből vettem egy témakörös könyvet, fakton meg oldogattuk a feladatokat, és miután kiadták a tematikát (ezt december környékén szokták, és témák, nem konkrét tételek vannak felsorolva!), azokból is feleltünk. Angolból előrehozottat írtam 11.-ben, és abban a tanévben csak a közép érettségire gyakoroltunk a fakton. 12.-ben egyedül készültem fel az emeltre, vagyis inkább a C1-es nyelvvizsgára szintén egy témakörös könyvvel. Mindegyik emelt elég jól sikerült, úgyhogy kényelmesen fel is vettek.

Szerintem ha tartod magad ahhoz, amit leírtál, és nem csak porosodnak a töris könyveid, hanem tanulgatsz is, akkor nincs mitől tartnod. Úgy értem persze, tök érthető, hogy izgulsz, de utólag nagyon könnyűnek fog tűnni az egész érettségi. Gondolj bele, 4-8 év alatt már többedszer tanulod meg pl. ugyanazt a törianyagot. Ráadásul még van több mint fél éved megtanulni/átnézni mindent, úgyhogy nyugi, menni fog! :)

Még annyi, hogy ha keresgélsz a neten korábbi feladatsorokat és hasonlókat, vagy esetleg témakörös könyvet veszel, akkor arra azért figyelj, hogy az utóbbi években sok változás történt/fog történni a pontos követelményeket illetően. Gyakorlásnak persze a 2005-ös feladatok is tök jók, csak figyelj arra, hogy rátok már más szabályok vonatkoznak, mint mondjuk ránk vonatkoztak pár éve.

2022. aug. 17. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Rendben, köszi a segítséget. Én jelenleg nyelvvizsgára is készülök, januárba tervezek menni. Töriből általánosba borzalamas tanárom volt a követelmény egyenlő volt a nullával, középsuliba majdnem ugyanez viszont tudok magolni, szeretem is azért a törit szóval talán összehozom
2022. aug. 17. 15:32
 3/4 anonim ***** válasza:

(Első vagyok.)

Na, én magolni pont nem tudtam soha, de szerintem a törit nem is kell magolni. Az esetek nagy részében teljesen logikusak az események, és a (közép) érettségi jelentős részét meg is lehet írni józan ésszel. Emeltre nyilván kell azért tanulni, nem azt akarom ezzel mondani, hogy nem, de ha megérted a dolgok mögött meghúzódó logikát, akkor nem kell magolni. Legfeljebb néhány évszámot, de szerintem azokat is jól meg lehet tanulni, pl. úgy, hogy más eseményekhez kötöd vagy csak logikusan elhelyezed őket időben. Egy-egy nagyobb téma esetében érdemes lehet idővonalat készíteni. Nem szó szerint egy egyenesre gondoltam, de emlékszem, én elég részletesen (ha kellett, pontos nappal együtt), sorban összegyűjöttem a II. vh.-s magyar eseményeket, és onnantól kezdve hirtelen teljesen logikus volt minden. Ugyanezt meg lehet csinálni pl. az egyetemes II. vh.-s történésekkel, a török hódításokkal, meg biztos mással is.

Ja és ne feledkezz meg a sima töri tankönyvről. Tök jók tudnak lenni ezek a témakörös könyvek, főleg az érettségi előtti hetekben, amikor mást már nincs idő átnézni, de a tankönyvben minden benne van. Magyarázzák a dolgokat (ami miatt aztán könnyebb logikusan megtanulni az anyagot...), visszautalnak korábbi releváns eseményekre, és vannak benne nagyon jó források, amiknek a feldolgozását úgyis kell gyakorolni az érettségire. Ezzel szemben a témakörös könyvek néha csak kulcsszavakkal dobálóznak, ami ismétlem, nagyon jó, amikor az alapokat már biztosra tudod, de az elején nem célszerű azzal kezdeni a készülést. Úgyhogy most még ráérsz alaposan olvasgatni a könyvet a forrásokkal együtt, aztán az utolsó pár hónapban majd elég lesz elővenni a témakörös könyvet. Persze, ha biztosnak érzed az alapokat, akkor most is nekiállhatsz, csak a megfogalmazásodból és a válaszodból azt szűrtem le, hogy még kicsit bizonytalan vagy a tudásoddal kapcsolatban. Ezzel nincs semmi baj, mondtam, még van időd, de szerintem előbb nézd át az alapokat részletesen például a tankönyvből, és utána fókuszálj csak a konkrét érettségi követelményekre.

2022. aug. 17. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
A suli kezdetével, a suli könyvtárból 1 tételes könyvet mindenképp kiszeretnék kölcsönözni. Plsz megvannak az általános iskolás könyveim. Ezeket mindet újra feldolgozgatom, lejegyzetelem és úgy tervezem hogy decemberbe azért nagyjából a tananyag 70% a fejemben lesz, plusz nekem sokat fog segíteni ha meglesznek a tételcímek mivel a legkönnyebben úgy szoktam tudni megtanulni a dolgokat ha letudom írni őket vagy lemásolom őket egy sima lapra. Igazából mimdig is nagyon tartottam az érettségitől, volt kisérettségim is töriből 4 kaptam ami annyira nem rossz de emeltre mindenképp 5 szeretnek
2022. aug. 17. 22:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!