Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ezt megteheti az autósiskola?

Ezt megteheti az autósiskola?

Figyelt kérdés

2022 júniusában mentem be az autósiskolához jelentkezni KRESZ tanfolyamra. Akkor aláírtam egy szerződést, amiben benne van, hogy a gyakorlati órák díja 7000 Ft. Ma kezdtem a vezetést, és az oktatóm megkérdezte, voltam-e bent az autósiskolánál, mert árváltozás történt. 8000 Ft-ra emelkedett, és erről kapok majd egy papírt, amit aláír az autósiskola meg én is. Ilyet lehet? Hisz a szerződésben nem olvastam, hogy ezt megtehetnék.


Válaszokat előre is köszönöm szépen!


2022. okt. 4. 18:54
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Igen, megtehetik.
2022. okt. 4. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Esetleg meg tudnád indokolni miért, ha nem gond? :)
2022. okt. 4. 19:04
 3/15 anonim ***** válasza:
74%
Pont azon okok miatt, mint hogy a kőműves is árat emel építkezés közben.
2022. okt. 4. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
68%

Nem etikus, de megtehetik.


„Az árváltoztatás jogát fenntartjuk.”


Ha meg nem tetszik, keress másik iskolát.

2022. okt. 4. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2022. okt. 4. 19:18
 6/15 anonim ***** válasza:
66%

Igen, megteheti, és én még csak azt sem mondanám, hogy nem etikus, ugyanis tőle függetlenül nőttek meg jelentősen a költségei.


Mi történt június óta?

- kivezették a KATA-t, amivel jelentősen megnőttek az oktatók adóterhei

- az autó egyéni vállalkozó vagy bt tulajdona, így nem tankolhat hatósági áron

- a jelentős infláció miatt az autóalkatrészek és a szervizek munkadíjai is nagyot ugrottak, márpedig egy oktatóautón gyakran kell karbantartást végezni


Nagyon leegyszerűsítve júniusban az oktató munkabére 3000 Ft volt, az adó, üzemanyag, amortizáció pedig 4000 Ft. Ma az oktató bére ugyanannyi, de a költségei 5000 Ft-ra nőttek.

2022. okt. 4. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Igen, gondoltam, h amiatt csak nem tudtam h működik. :)
2022. okt. 4. 21:14
 8/15 anonim ***** válasza:

#6, nem, nem etikus. Ha született egy megállapodás, hogy ennyiért elvállalta az iskola, akkor a tisztesség megkívánná, hogy annyi is maradjon az ár. Most komolyan; szolgáltatást igénybevevőként megállapodok a szolgáltatóval, aki egyoldalúan(!) megváltoztatja a feltételeket, ez sehol, semmilyen formában nem lehet etikus. Pláne, hogyha engem ki sem értesít a változásról, csak benyögi, hogy ja, amúgy most kétszer annyit kérek, mint ami meg volt beszélve.


Meglátásom szerint ez úgy lenne etikus, hogy időben(!) jelzi a változást, és ha ez a kuncsaftnak nem jó, akkor kedvező szerződésbontási lehetőséget ajánl fel.

Nagyon sajnálatos, ami velük történt, de nem én tehetek róla, ne velem csesszen már ki... Majd azoknak emeljen árat, akik újonnan jönnek.


De bárcsak ez lenne a legnagyobb probléma a világban.


„- az autó egyéni vállalkozó vagy bt tulajdona, így nem tankolhat hatósági áron”


Ezt azért meg lehet kerülni. Jellemzően az oktatóknak nem egy autójuk van, szóval ha kicsit macerás is, a benzinen éppen tudnak spórolni, és élek a gyanúperrel, hogy sokan tesznek is így.

2022. okt. 4. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Mit mond a szerződés? Mert az a lényeg.


Egyoldalú árváltoztatás joga megilleti -e az iskolát? Ha megilletné, akkor talán nem kérnének külön aláírást tőled. De elképzelhető, hogy csak egy értesítést akarnak veled aláíratni.

Ptk.

"6:191. § [A szerződés felek általi módosítása]



(4) A szerződés tartalmát valamelyik fél egyoldalúan akkor módosíthatja, ha ezt a szerződésben kikötötték, vagy ha a felet erre jogszabály feljogosítja."


Milyen felmondási indokok vannak a szerződésben?


Ugyanis ha nincs egyoldalú árváltoztatási joga, és a szerződést úgy kötötted meg, hogy teljes folyamaton (kresz, gyakorlati órák stb.) végig visz a tanfolyam, és nincs benne olyan, hogy a szerződést bármikor felmondhatja az iskola, akkor árat csak közös megállapodással emelhet, ezért kellene a te aláírásod.



Az indokolás nélkül, időhöz nem kötött felmondás itt azért lényeges, mert ha nincs egyoldalú árváltoztatás, de van felmondási lehetősége, akkor ha nem fogadod el az "Új árat", akkor gondolom felmondja a szerződést.


Viszont ha se könnyebb felmondási jog, se egyoldalú árváltoztatás, akkor az eredeti áron KÖTELES nyújtania a szolgáltatást.


Én meglepődnék, ha úgy kötnének szerződést, hogy se egyoldalú módosítási jog, sem indokolás nélküli "rendes" felmondási joga nem lenne.


Röviden, dióhéjban ennyi. Pacta sunt servanda,

2022. okt. 4. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm az utolsónak is a hosszú választ.

Ezek a felmondási indokok:

-az elméleti tanfolyam sikeres vizsga nélkül 1 év után elévül, a KTESZ pedig 9 hónap után, ha ezeket a határidőket a tanuló nem tartja be

-a tanuló a képzés bármely fázisában felmondhatja a szerződést indoklás nélkül, a befizetett, de nem teljesített órák árát visszakapja a tanuló

-az autósiskola a szerződést felmondhatja, a további képzési szolgáltatást megtagadhatja, ha a tanuló a szolgáltatási díjakat a díjfizetés rendjében leírt hatátidőre nem fizeti be



Ezek azok. Az oktató mondta, hogy majd alá kell írnom egy papírt, meg az autósiskolának is, illetve, h sokan perrel fenyegetőztek emiatt.

2022. okt. 5. 08:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!