Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Jogász mennyire veszi el az...

Jogász mennyire veszi el az ember idejét?

Figyelt kérdés

Munka mellett jelentkeznék, már van egyetemi tapasztalatom korábbról. Egy jogászt mennyire nehéz elvégezni? Ha napi 2-3 órát tudok szánni a tanulásra, hétvégente meg majdnem egész napot is, vizsgaidőszakba extrán ráhajtok, akkor meglehet? Félek tőle, hogy egy félévbe ha 9 tantárgyam is van, amiből van 5 magolós is, ami több száz oldalas száraz anyag, ennyit meg lehet-e jegyezni.


Totál szóról szóra kérnek vissza mindent? A jogi tárgyaknál is teljes törvenyi szövegek kellenek, vagy csak bizonyos szakaszokat kell kivülről tudni és inkább az elmélet kell ott is?

Vagy hogy kell elképzelni egy számonkérést?



2023. jan. 5. 21:56
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
A jogász szak egy nagyon seggelős szak. Kell hozzá, hogy megértsd az összefüggéseket, de alapvetően nagyon sok mindent szóról szóra kell tudni. Pl amikor államvizsgáztam annó büntetőjogból közel 300 törvényi tényállást kellett tudni szóról szóra.Ez persze csak egy része volt a tudni valóknak.
2023. jan. 5. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

"Ha napi 2-3 órát tudok szánni a tanulásra, hétvégente meg majdnem egész napot is, vizsgaidőszakba extrán ráhajtok, akkor meglehet?"


Igen.


"Totál szóról szóra kérnek vissza mindent?"


Ritka az ilyen, például a szak legnehezebb tárgya (a Pp.) csaknem így néz ki. De annyira nem ez a jellemző és a közhiedelemmel ellentétben nem akkor fog sikerülni a vizsga elsőre és jól, ha magolsz, hanem akkor, ha át tudtad gondolni az anyagot és meg tudod válaszolni a furfangos kérdéseket.


Én az ELTE-n tanulok, itt eddig ritkán találkoztam olyan számonkéréssel, hogy az adott jogszabályhelyet kellett volna betűről betűre ismertetni (van ilyen is, de nem ez a többség). Inkább az a gyakori, hogy a számonkérések tele vannak olyan kérdésekkel, amik néha a legapróbb, a tanulás során akár jelentéktelennek tűnő részletekre is rákérdeznek, vagy egy-egy szón múlik egy igaz-hamis állítás tartalma stb. Ritka a "sorolja fel" típusú számonkérés, hanem úgy szokott ez inkább kinézni (főleg szóbelin kerülhet sor ilyenekre ), hogy mondjuk megkérdezik tőled, hogy el lehet-e követni az ittas vízibiciklizés vétségét. Nyilván nem elég egy igen-nem válasz, indokolni kell. Ehhez ismerned kell a Btk. 236. § (1) bekezdését, ami úgy kezdődik, hogy "aki ittas állapotban vasúti vagy légi járművet, gépi meghajtású úszólétesítményt vagy közúton, illetve közforgalom elől el nem zárt magánúton gépi meghajtású járművet vezet...", és mivel a vízibicikli nem gépi, hanem emberi meghajtású úszólétesítmény, így az ittas vízibiciklizés nem büntetendő.

2023. jan. 5. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
69%
Kevés lesz ha nem vagy zseni
2023. jan. 6. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
92%
Ennyi elég. Ha napi 2-3 órát rászánsz szorgalmi időszakban, akkor az már kivételes teljesítmény, a legtöbben nem foglalkoztunk vele ennyit, illetve eleve kevesen tanulnak szorgalmi időszakban (helyette volt a vizsgaidőszakban megőrülés). Az már inkább kérdés - már csak a szakmai jövődre nézve is - hogy érted-e is, amit olvasol. Nem kell szóról-szóra tudni az anyagot, inkább egy összkép van, ami alapján dönt a vizsgáztató a jegyedről. Pl a 3-4 oldalas tételedről csak 3-4 mondatot tudsz elmondani, utána a vizsgáztató által feltett 6 kérdésből pedig egyre válaszolsz, az nem hangzik túl jól.
2023. jan. 9. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
20%
Nem az időt a lóvét veszi el egy jogász!
2023. jan. 9. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Akkor akik panaszkodnak, hogy mennyit tanultak, hibátlanul elmondták, mégis megbuktak, azok sokszor lehet, hogy kamuznak és valójában vizsga előtt egy héttel vették elő a könyvet?


Meg akkor az se igaz, amikor azt mondják, hogy mondjuk Pp-ból egymás után kikérdeznek vagy 10 szakaszt, és ha véletlen kihagyott egy "és" szót már meg is bukott? Mert vannak, akik kb. így adják elő meg, hogy a római jogot úgy kell tudni kivülről, ugyanazzal a szöveggel, mint ahogy a könyvbe le van írva.


Ezek vannak kb. a köztudatban, meg sokszor joghallgatókat se thdom, hogy csak előadják magukat, vagy tényleg ennyire szívás.

2023. jan. 9. 06:20
 7/15 anonim ***** válasza:
Kipróbálod és megtudod. Nincs két egyforma ember
2023. jan. 9. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Eleve egyetemek közt is nagy különbségek vannak számonkérésileg. A Pázmányon a róma és a pp kimondottan könnyű, nem magolós, viszont a büntetőjog szórul szóra tudós és ha a keménymag vizsgáztatókhoz kerülsz, simán lehet hogy megbuksz egy rossz kötőszó miatt.

Egyébként napi 2-3 órát tényleg kevesen szánnak tanulásra szorgalmi időszakban, én a tételeket dolgoztam ki ilyenkor, az sok időt elvett de kimondottan nem tanultam számonkérés nélkül. Vizsgaidőszakban viszont látástól vakulásig napi 12-14 órát tanultam így is, hogy az anyagok nagy részét kidolgoztam előre.

2023. jan. 9. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
94%

Ritka az, hogy egy tanár rászáll egyetlen mondatra, és önmagában az alapján dönti el a jegyed. Több mindent kérdeznek és az összképet nézik.

A hallgatók meg vizsga után nagyon elő tudják adni magukat, nem túl gyakori az önkritika. Amit említesz, a "hibátlanul elmondtam", arra van egy konkrét emlékem: az adott vizsgatételben volt egy mondatnyi jogszabály, és az annak joggyakorlatával kapcsolatos több oldalnyi tankönyvi eszmefuttatás. A hallgató kívülről tudta az egy mondat jsz.-t, de a tankönyvi dolgokból szinte semmit nem tudott, és megbukott. Elmesélte nekem ezt az élményét, és nem értette hogy buktathatták meg, miközben tudta a jogszabályt...

Egyébként elég sokan adják vissza a tételt, főleg a záróvizsgákon, van ahol már annak örül a vizsgáztató ha valaki egyáltalán megpróbálja a vizsgát. Ha van legalább 3-4 épkézláb mondatod, ne add vissza a tételt.

2023. jan. 12. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

"Egyébként elég sokan adják vissza a tételt, főleg a záróvizsgákon, van ahol már annak örül a vizsgáztató ha valaki egyáltalán megpróbálja a vizsgát."


Ezeket jó tudni, mert olyan rémhíreket is hallani sokfelől, hogy aki egyáltalán eljut odáig, hogy záróvizsgázzon, ott is kegyetlenül buktatják minden apróságra a hallgatót, legalábbis egy-két egyetemről ezt hallani.

2023. jan. 12. 06:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!