Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan értelmezitek az alábbi...

Magyar Milán kérdése:

Hogyan értelmezitek az alábbi feladatot?

Figyelt kérdés

Három szám összege 103.

Gabi észrevette, hogy ha

- az első számot kettővel növelné,

- a második számot kétszerezné,

- a harmadik számot megfelezné,

akkor ugyanazt a számot kapná eredményül.


Ti hogyan értelmezitek ezt a feladatot? Úgy, hogy az eredeti 3 szám és a módosított 3 szám összege is 103 (tehát a+b+c=103 és a+2+2b+c/2=103) vagy, hogy a 3 szám a módosítás után ugyanaz?



2023. jan. 21. 17:33
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy, hogy a 3 szám módosítás után ugyanaz. De én pedagógus vagyok, és felvételire készítettem fel gyerekeket. Megértem, hogy sokaknak félreérthető volt.
2023. jan. 21. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
Ha elvégzi a műveleteket, akkor is 103-at kap. Szerintem szövegértési problémák vannak a tanulóknál!
2023. jan. 21. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem is egyértelmű a szöveg.
2023. jan. 21. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
22%

#1, akkor neked sikerült is félreértened, lásd a megoldókulcsot.


Szerintem vérlázító ez a feladat egy 8.-os feladatsorba, pláne ilyen megfogalmazással...


#2, nem szövegértési probléma van, hanem nem egyértelmű, hogy mire vonatkozik az „akkor ugyanazt a számot kapná eredményül”.

2023. jan. 21. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

#4! Pont, hogy nekem nem sikerült félreértenem. A 3 eredeti szám szerintem és a megoldókulcs szerint is 28, 15, 60. Ezek összege 103. A műveletek elvégzése után a 3 szám 30, 30 és 30, vagyis UGYANAZ a szám. Összegük pedig nem 103, hanem 90.

#1

2023. jan. 21. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

#5, igen, igazad van, rosszul emlékeztem. Egyébként én is először úgy gondoltam, hogy a 103-nak kell az eredménynek lennie, vagyis annak a közösnek, csak azt túl nehéz feladatnak találtam, ezért gondoltam át újra a feladatot. Azt viszont még mindig tartom, hogy nem egyértelmű a megfogalmazás.


Egyébként abban az esetben meg sem oldható a feladat egyértelműen, hogyha az összegnek is 103-nak kell lennie;


Legyen a két szám x és y, ekkor a harmadik 103-x-y lesz.

Az elsőhöz hozzáadunk 2-t: x+2

A másodikat megkétszerezzük: 2y

A harmadikat megfelezzük: (103-x-y)/2


Így ezek összege kell, hogy legyen 103:


x+2 + 2y + (103-x-y)/2 = 103


Rendezés után ennek megoldása 3y+x = 33, ennek pedig végtelen sok megoldása van a valós és az egész számok halmazán is. A pozitív (vagy a 0-val együtt a nemnegatív) egész számok halmazán már véges sok megoldás van, de akkor sincs egyértelmű megoldás.

2023. jan. 21. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#6! Én is azt írtam, hogy megértem, hogy sok gyerek félreértette. Bár szerintem egyértelmű, nyolcadikosok számára itt a MATEK feladatsorban lehetnének még egyértelműbbek. Engem már az is zavar, hogy a magyar feladatsorban is szinte minden évben van egy olyan feladat, ahol több időt vesz el a feladat értelmezése, mint a megoldása. Értem, hogy mit szeretnének mérni, de annak nem itt van a helye. Ott van rá a kompetencia mérés, a felvételin bőven elég belőle a szövegértés feladat.

#5

2023. jan. 21. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt egyértelmű a feladat megfogalmazása.
2023. szept. 23. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!