Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy értelmezitek ezt a verset?

Hogy értelmezitek ezt a verset?

Figyelt kérdés

Lator László: Régi fénykép


Fejük körül forog a fényes ünnep.

Beleolvadnak és elkülönülnek.

Még kortalanok mind a ketten.

Nem is tudják, hogy milyen gyönyörűek

abban a szinte észrevehetetlen,

megnyíló-összezáruló közegben.

Benépesül megint az elhagyott part.

A szöszökkel s ezüsttel csillogó nyár-

ligetek, füzek közt futó folyónál

külön-külön s egymásban is ragyognak.

Villámok kékes koronája lángol

hajuk július végi viharából.

Tökéletes a célszerű vázra

a már bevégzett s még kezdeti formák

ráépülése, alkalmazkodása,

ahogy a félig rejtett célú tervek

szerint behorpadnak, kitelnek,

funkcióikat~gyakorolják.

De azért mégis az a legszebb,

hogy ebben a tündökletes, hibátlan,

olyannyira nekik való világban

úgy fürdenek, merülnek el gyanútlan,

úgy lélegeznek, töltekeznek,

együgyű bizodalommal magukban –

Egyetlen ízük sem játszotta el még

az adakozó könnyű kedvű isten

rövid határidőre nyert kegyelmét.


Idei emelt magyar érettségin volt, én csak jövőre érettségizek, csak kíváncsiságból utánanéztem, és az egyértelmű dolgokon kívül én teljesen másként értem. Itt a megoldás: [link]


9-10. oldal


(A fürdésnél nem gondoltam volna a bűntelen állapotra, szerintem ha már ennyit ír a fiatalságról, akkor az isteni kegyelem inkább ennek az elvesztésére utal, az öregedésre. Persze öregszünk, aztán meghalunk, halál meg azért van, mert Éváék megkóstolták azt a hülye almát, ami bűn volt, ... de nekem akkor sem a bűntelenség jut eszembe a versről. Én gondolom rosszul?)



2015. máj. 7. 16:23
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát én most emelteztem és nem igazán azt írtam, ami a megoldókulcsban van.

Lehet elszörnyülködni, hogy akkor mit kerestem ott, de nekem sem a fürdőzés sem a gyerekek nem jutottak ott akkor éles helyzetben eszembe.

Fiatal pár jelent meg a szemem előtt a sorok hatására, nyár, ami szimbolizálja a fiatalságukat és a boldogságot, villám/vihar ami a konfliktusaikat, illetve a nyár elmúlása mint a fiatalság elmúlása, a jövő, a terveik, a kevésbé gondtalan életük.

Én ezt vettem alapul és úgy elemeztem, hogy ez az időkezelés: jelenben múlt + múltban fiatalság egyszerre ellentéte és párhuzamba állítható, az idő szubjektivitásáról írtam (Bergson) illetve arról, hogy a régi fénykép képes konzerválni a múló pillanatot, és ezáltal képesek vagyunk a jövőben is visszaidézni azt.

Lehet hogy én vagyok a hülye, de nekem meg sem fordult a fejemben, hogy olyan dolgokról írjak amiket a megoldókulcs említ, hiszen az én értelmezésemben nem az volt a feladat...


Az emeltben épp ez a lutri, hogy írsz valamit, ami a saját benyomásod a versről, azt pedig aztán vagy elfogadják vagy nem. Elvileg az enyém is elfogadható, hiszen érvekkel alátámasztott kerek egész értelmezés, de lehet hogy a tanárnak aki javítja ez lesz a 100. dolgozat aznap és pont nem fogja venni a fáradságot, hogy értékelje a munkám, inkább lepontozza mert nem az, ami a megoldókulcsban van. (Remélem nem ez lesz!! :D )

Szóval elvileg nem baj, ha mát írsz/gondolsz (és azok jó gondolatok, mint pl amit írtál szerintem az egy nagyon érdekes és jó felvetés), gyakorlatilag viszont lehet ,hogy sok pontot vesztesz miatta. Persze ez csak utólag derül ki, meg hát nem is látod előre, a megoldókulcsot ;)

Engem is emiatt beszélt le mindenki az emelt magyarról, ennek ellenére viszont szerintem jól sikerült, és ha tényleg reálisan értékelik a szövegalkotási feladataimat is (és ezzel nem azt akarom mondani, hogy amit le kell vonni azt sem vonják le :P), akkor egy nagyon jó százalékban reménykedhetek. :D

Neked pedig van még egy éved, olvass (és tanulj) sokat, akkor nem érhet meglepetés :)

Sok sikert! :))

2015. máj. 8. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, valószínűleg megpróbálkozom majd vele.


És neked drukkolok, hogy minél jobb legyen!

2015. máj. 9. 12:25
 3/8 anonim válasza:
100%
Én csont nélkül szerelmi történetet értettem bele...nem is tudom..talán ha egy órával tovább írhattam volna leesik, hogy ők gyerekek, fürdenek.
2015. máj. 14. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
szia, én is jövőre emeltezek, én pedig azt hittem, hogy idősekről szól, azért "kortalanok" és azért "kékes"-szürkés a hajuk xd xd a másik két szövegalkotási feladat nem volt annyira nehéz, de ez szerintem nagyon... már nagyon félek a jövő évi emelttől... és sajnos nincs is más választásom a magyaron kívül :(
2015. máj. 15. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

3. Neked is szorítok, hogy jó legyen!


4. Nekünk pedig még van egy évünk "fejlődni".

2015. máj. 16. 13:25
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Én is idén emeltezek, és az írásbeli után végig úgy éreztem, hogy borzasztóan sikerült a verselemzés... A 25 pontból úgy 10-re számítottam. Ugyan én is a fiatal- és az aggkor kontrasztját festettem le leginkább, féltem, hogy a felét kihúzzák, mert kínomban már mindent belebeszéltem szegény versbe. :D De úgy látszik, hogy jól improvizáltam, mert a 25-ből kaptam rá 22 pontot. Először el sem akartam hinni. (Az irományomnak köze se volt a Bibliához és a bűntelenséghez.)

Nem volt túl humánus húzás egy ilyen verset belerakni az érettségibe, az egyszer biztos...

2015. jún. 3. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Gratulálok, ügyes vagy!
2015. jún. 6. 14:52
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Én azt írtam, hogy a vers igazi témája az elmúlás, és azt támasztottam alá egy csomó érvvel. Amikor megláttam a javítókulcsot, konkrétan elsírtam magam, és elkezdtem okj-s képzést keresni, mert nem is gondoltam, hogy 40 pontnál lehet több. Mikor megnéztem, 18 pontot kaptam rá, és arányait nézve ez lett a legrosszabb szövegalkotás. :)

Nyugi, ami belefér a szövegbe, azt elfogadják. :)

Szóval hajrá jövőre! ^^

2015. jún. 7. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!