Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Államtudományi szak meg fog...

Államtudományi szak meg fog maradni hosszútávon?

Figyelt kérdés
Pl. sokan azzal jönnek, hogy ha kormányváltás lenne, valószínűleg megszüntetnék ezt a szakot, meg hogy ez eleve vitatott szak, merthogy a jogtól elválasztották ezt a területet, pedig összetartozik. Esetleg olyan előfordulhat, hogy aki már elvégezte, visszamenőleg a foglalkozásdoktorit is elveszik tőle? Vagy szerintetek hosszútávon ez a szak megmarad? Engem érdekel a szak, közigben vagyok, így hasznát is venném.

2023. márc. 19. 12:41
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
34%
Nem a kormányváltás lesz a legnagyobb veszéllyel erre a területre, hanem az AI. Rengeteg folyamat automatizálható, és automatizálni is fogják, ezért nem lesz szükség ennyi emberre az államigazgatásban és a jogi pályákon sem.
2023. márc. 19. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
90%
Biztos, hogy megszűnik, mert egy politikailag eldöntött képzés. Aki doktori címet kap, attól nem vehetik el akkor sem, ha a képzés megszűnik.
2023. márc. 19. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
29%
Nem tartozik össze. A jogi karokon, ha meghalnának, se ejtenék ki, hogy “államtudomány”, mindent csak a magánjog-büntetőjog dichotómián keresztül néznek. (Pedig a jogszabályok 90%-a közigazgatási jogi szabály). Nem hiába van külön jogi és külön államtudományi felsőoktatás. Egyesek szeretnék szétverni az NKE-t, de kormányon a bolond lódoktor is rájönne, hogy ez az egyetem jó konstrukció. (A nyolc jogi kar meg erőforráspazarlás, mondom ezt jogász-igazgatásszervezőként).
2023. márc. 21. 04:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
0%
Nyilván nem veszik el a foglalkozásdoktorit sem. Azért a sok hasonlóság ellenére Gyurcsány Ferenc(né) sem Rákosi Mátyás.
2023. márc. 21. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

"Nem hiába van külön jogi és külön államtudományi felsőoktatás"


Azért van külön jogi és államtudományi felsőoktatás, mert a kormány elválasztotta a kettőt. Régen egybe volt állam-és jogtudományként, nem véletlen ez a neve a jogi karoknak is. Meg nézd meg az államtudományi szak tantervét. Ugyanaz, mint a jog, csak kivették belőle a jogon buktatós tárgyakat, mint a római jog, meg jogbölcselet talan, meg egy két tárgyat, helyette van ilyen projektmenedzsment meg egyéb töltelék köziges tárgy.

2023. márc. 21. 07:00
 6/16 anonim ***** válasza:
75%
Büfészak, nem jó semmire. A közigazgatásban is többet ér egy jogász vagy közgazdász diploma, mint az NKE-s papírok...Tapasztalat. Versenyszférába meg nem vesznek fel vele.
2023. márc. 24. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

"közigazgatásban is többet ér egy jogász vagy közgazdász diploma, mint az NKE-s papírok"


Jó, azért a kretén irányba se menjünk már el csak azért, mert jól esik mindenkinek szidni az NKE-t gyk-n. Mi az, hogy közigazgatásban is többet ér? Ember, közigazgatásra Magyarországon CSAK az NKE képez, pont ezért lett ez a konstrukció kitalálva. Közig szakvizsgára is NKE anyagból készül mindenki, meghatározzák a követelményt stb.

2023. márc. 24. 06:09
 8/16 anonim ***** válasza:
30%
Olyan szakma nincs, hogy közigszervező, meg államtudományi. A közigazgatásban is szakázatok vannak. Pl egy kormányhivatal gazdasági vagy pénzügyi osztályára, államkincstárba, pénzügyminisztériumba stb… nem vesznek fel köziges diplomával, mert ide közgazdászok kellenek. Műszaki osztályokra mérnökök. Kb minden másra jogászok. Amit NKE-s diplomával betölthetsz sima ügyintézői pozíciók, amire elmehetnél egy érettségivel is. Az NKE-s szakokat a közigazgatásban se nagyon tudják hova tenni.
2023. márc. 24. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

"Pl egy kormányhivatal gazdasági vagy pénzügyi osztályára, államkincstárba, pénzügyminisztériumba stb… nem vesznek fel köziges diplomával"


Elmondanám akkor, hogy kormányhivatalba szinte mindenki igazgatásszervezőivel van (közigazgatásszervező korábbi elnevezéssel), sőt, vezető helyettesnek is igazgatásszervezői van. Önkormányzat adócsoport csoportveuetőjének is ez van, és úgy a hivatalba a jegyzőn kívül meg egy két vezetőn kívül mindenkinek ez.


Sőt, továbbmegyek, sima alapszakos közigazgatásszervezőivel számos jegyző van, mivel jogszabály engedi nekik is, hogy jegyzők legyenek, úgyhogy nagyot tévedtél most. Pénzügyi osztályon vannak egyedül közgazdászok, az az egy csoport, ahol nyilván legalább egy mérlegképes könyvelői szakma, vagy pénzügy számviteli szakma elvárt, valaki viszont ott is igazgatásszervezőihez csinálta utána a pénzügyes okj-t. Műszaki osztályon is igazgatásszervező van nálunk, ezt is megsúgom, nyilván egy építésügyre elő van írva az építőmérnöki, sima városüzemeltetésen nem muszáj mindenkinek műszakisnak lennie.


Ja, csak hogy teljes legyen a sor, tőlünk egy igazgatásszervezői végzettséggel rendelkező elment a kincstárhoz. Szóval éppenséggel nem véletlenül létezik ez a szak, eléggé sok jogosultság jár vele együtt számomra is meglepő módon, hiába csak BA szak, viszont én államtudományit néztem. Kormányzati szándék volt már rá, hogy csak ezzel a végzettséggel lehessen valaki hivatalvezető pl, nem tudom ez a sztori hol tart, viszont az első évfolyam, aki elvégezte, láttam interjúkat, hogy többen államtitkáraágra, minisztériumokba kerültek, és egész jó pozíciókban dolgoznak, meg egy eléggé komplett általános tudást adott az egyetem, és sok mindenbe belelátnak, csak ugye ott van egy esetleged kormányváltás után nyilván, hogy mit csinálnak majd ezzel a szakkal.

2023. márc. 24. 12:02
 10/16 A kérdező kommentje:
Egyébként meg hozzáteszem megjegyzésként, hogy akik államtudományi szakkal szemben a jogot annyira sokra gondolják, nem értem miért, mert valójában a jog sem ad igazából semmilyen olyan komplett szakértelmet, amit gyakorlatba azonnal átültetsz. Minden jogágat megtanulsz az egyetem alatt kb olyan szinten, hogy magold be a történeti fejlődésétől kezdve a hatályos törvénykönyvekig mindent, közben meg a lényeg veszlik el, hogy gyakorlatban határozatokkal, szerződésekkel, a köziggel mélyebben, hétköznapiasan kezdenének valamit. Se egy közbeszerzéshez, se közigre vonatkozó rendeletekkel nincs képbe egyetlen jogász sem rendesen, mert valahogy ezeket még érintőlegesen se tanulják, bezzeg a 2000 éves római jogot könyv szerinti szöveggel együtt kérik.
2023. márc. 24. 12:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!