Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy erősebb sav a kénsav,...

Hogy erősebb sav a kénsav, mint a sósav?

Figyelt kérdés
Hogy lehet a kénsav erősebb sav, mint a sósav, ha a kénsav Ks= 10^2 a sósav pedig Ks=10^7? Mert a nagyobb Ks-ű sav az erősebb sav logikával a sósavnak kéne erősebbnek lennie, de azt olvasom hogy a kénsav sokkal erősebb igazából. Vagy itt valami köze van hogy itt vizes közegben nézzük a savak erősségét?

#kémia #sósav #kénsav #erősebb sav
2023. ápr. 10. 23:51
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:
Az jutott eszembe, hogy sajnos gyakoriak az olyan fogalmazási hibák, amikor egy sav erősségét összekeverik a töménységével, pl. a kénsav lehet töményebb, mint a sósav, de attól még nem lesz erősebb. Klasszikus példa még a hidrogén-bromid, aminek sokkal roncsolóbb hatása van, mint a sósavnak (ezért lehet csak műanyagban tárolni, az üveget konkrétan szétmarja), de a HBr csak egy közepesen erős sav, mert a sósav savállandója nagyobb.
2023. ápr. 11. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 anonim válasza:
Nah most már nagy kavarás van az én fejemben.. Kémiából most érettségiztem, és nagyon is jól sikerült, de már előtte is felmerült a kérdés hogy a három (HNO3, HCl és H2SO4) közül hogy van az erősségi szint.. De most, hogy már megint mást látok itt már tényleg összezavar.. Én ismerek egy vegyészt,aki azt mondta, hogy attól lesz savas valami, ha képes leadni a hidrogénjét, amihez feltétel, hogy a hidrogént tartalmazó atom (kénsavnál az oxigén) részlegesen kevés elektront kap a többi atomtól, ezért részlegesen pozitív lesz, és a hidrogén elektronját kezdi el nagyon erősen húzni, és az miatt szakad le a hidrogénion (ez miatt savas egy picit a fenol és a acetilén is)...ő szerinte is a kénsav az erősebb, nem csak a követelményrendszer szerint, és az is igaz, hogy a függvény táblázatban a sósav állandója 10^7 a kénsavé 10^2... szóval összevisszaság már megint...Jajj annyi kérdés felmerülhet a kémiában amire senki sem tudja a választ..
2023. jún. 2. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/36 anonim ***** válasza:
32: MINDIG a savállandó számít, végezz el egy matematikai műveletet (ha jól sikerült a kémiád, akkor nem fog gondot okozni) és megkapod te is az eredményt. Most írom le utoljára, hogy a sósav az erősebb sav.
2023. jún. 2. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 anonim ***** válasza:
#32: Szerintem ugyanannál a tanárnál vagyunk. :) Én neki hiszek, mert ő évek óta készít emelt kémiára, ráadásul baromi jó eredményet szoktak elérni a diákjai és róla tudom, hogy tényleg elvégezte a vegyész mester képzést. Ezen az oldalon név nélkül akárki összehorhadt fűt-fát, 8 általánossal is.
2023. jún. 2. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 Z003 ***** válasza:
84%

Az a gond hogy erre nincs helyes válasz, ha nem fektetünk le alapszabályokat. Mivel a savak erőssége nagyban változik a koncentrációval, a hőmérséklettel és az oldószerrel.


Tehát ha híg, vizes oldatot nézünk, standard hőmérsékleten és nyomáson:

akkor a sósav erősebb mint a kénsav.


Tömény oldatokban azonban változhat a sorrend, valamint ilyen oldatokban a megadott Ka értékek már csak közelítőleg sem pontosak.

(Aki szerint gond van ezzel nagyon szívesen olvasnék róla valamilyen bizonyítékot). Lehet azt mondani hogy a kénsav az erősebb mert az óleum tényleg az, de akkor specifikálni kell a körülményeket.

2023. jún. 2. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 anonim válasza:

#34: Hát ő Szegeden az egyetemen tanít, csak a lánya az osztálytársam, és így ismertük meg..


Egyébként az ötös válaszadó érve az teljesen érthető, és lehet elsütöm szóbelin..


ui.: 89 lett az írásbelim

2023. jún. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!