Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ahhoz, hogy valakit "értelmisé...

Ahhoz, hogy valakit "értelmiséginek" lehessen nevezni, szükséges, hogy elvégezzen valamilyen egyetemi képzést?

Figyelt kérdés
2023. jún. 4. 08:37
 1/6 anonim ***** válasza:
84%
Az én szótáramban értelmiségi az, aki szellemi/irodai munkát végez, tanít stb. a lényeg, hogy nem fizikai munkát végez. Érettségivel is végezhetsz ilyen munkát, szóval nem szükséges hozzá a diploma, de azért jó, ha van.
2023. jún. 4. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
41%
Ismerek olyat akinek 2 diplomával is lóg a kapa a szájából meg olyat is aki 8 általános iskolával a kezében olyan művelt, hogy a szád tátva maradna.
2023. jún. 4. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
91%
Ma már nem használjuk ezt a cimkézést, hogy értelmiségi, mivel nincs értelme. A közoktatás olyan magas színvonalú lett az elmúlt 100 évben, hogy teljesen elmossa a kulturális határokat a különböző foglalkozások között. Vannak mérnökök, akik soha nem vesznek a kezükbe szépirodalmat és nem járnak színházba, csak otthon netflixezgetnek; és vannak “egyszerű” (= érettségizett + szakmázott) asztalosok, akik olvasnak, színházba járnak, művelődnek. Nincs értelme egy kalapba helyezni egy pénzügyi főiskolát épphogy elvégzett biorobotot egy PhD-zett irodalmárral.
2023. jún. 4. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

ma 10:19


Felpontoztalak, de azért hozzá kell tennem, hogy én nagyon nem szeretem ezt a hozzáállást, hogy szimplán összekötjük a műveltséget a humántudományokkal és kultúrával, a természettudományokról pedig teljesen megfeledkezünk. Szerintem az utóbbihoz is érteni kellene legalább alap szinten. Sajnos egy olyan társadalomban élünk, ahol sokszor értelmiségiek is büszkén hangoztatják, hogy mennyire hülyék például matekból vagy kémiából.

2023. jún. 4. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

4. Igazad van, egyetértek veled. Nem ezért hoztam ezt a példát, de nyilván nem ok nélkül jutott nekem is egyből a könyv, színház eszembe. Műveltség alatt valóban a humán műveltséget (irodalom, történelem, művészetek, zene) szokták első körben érteni, de teljesen igazad van, a természettudományos műveltség is nagyon fontos, és egyre inkább felértékelt.


Én például elég jól állok humán tudományokban és talán a matematika, informatika területén; de nagyon rosszul (katasztrofálisan) állok biológiából. A feleségem, akinek nincs diplomája, sokkal-sokkal jobb természetismeretből, biológiából, és így jól kiegészítjük egymást (mondjuk ő sokat nevet rajtam, amikor óvatosan megkérdezem, hogy a béka hüllő-e, és csodálkozom, hogy a kígyónak van gerince stb.).

2023. jún. 4. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Önmagában a diploma nem tesz valakit értelmiségivé. Sőt, az sem, ha mellé még diplomás állasban is dolgozol. Vagy járhatsz sznobizmusból operába akkor sem leszel az.


Szerintem a legjobban ez a blogbejegyzés foglalja össze a kérdést:


[link]


Mit jelent az, hogy értelmiségi?


"Aki diplomás? Aki jó családból való? Bizonyos foglalkozások: a mérnök, a kutató, az író, az orvos? Nem, nem. Ez mind lehet, de nem ez teszi. Mi teszi az értelmiségit? Szerintem az értelmiségit attitűd teszi, kétféle: a kultúra termékeihez fűződő tartós, lételemszerű fogyasztói viszony; a produktum a világ megértésének eszköze, nem kikapcsolódás, felelősségvállalás a közösségért: tájékozódás, aktivitás és progresszív gondolatok, a jövő megformálása. Értelmiségi az, aki akar valamit."


"Értelmiségi az, aki szenvedélyesen gondolkodik, nem csak a kényszerpályák viszik."

2023. okt. 27. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!