Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az orvosi egyetemen csak az...

Az orvosi egyetemen csak az idegsebész/neurológus tanul az agyról, vagy mindenféle más orvosi pályára menő is? (példa fogorvos vagy szájsebész)

Figyelt kérdés
Hogy érthető legyen azt szeretném kérdezni, csak az tanul az agyról aki idegsebész vagy neurológus, vagy olyan orvos szeretne lenni aki az aggyal (is) foglalkozik? Vagy tanul mondjuk egy fogorvos is, bőrgyógyász stb, akinek szerintem nem területe az agy ismerete.
febr. 3. 15:56
 1/9 anonim ***** válasza:
76%
Nyilván egy fogorvosnak is megemlítik, hogy van az embernek központi idegrendszere, de nem fognak felsőfokon vizsgát tenni az agy morfológiájából, anatómiai defektusairól, betegségeiről, alkalmazható terápiákról, stb. - csak annyit vesznek át róla, amennyi a szakszerű érzéstelenítéshez szükséges.
febr. 3. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Van egy időszak, amig általános ismereteket oktatnak (elmélet és gyakorlat), ekkor minden hallgató ugyanazt tanulja (a fogorvosokat nem tudom), majd ez után szakosodnak.
febr. 3. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

1-2 köszi


A nagy Levin gondolom az általános ismeret azt jelenti, hogy mélyebben elmagyarázzák az idegrenszer müködését igy az agyét is, de ennyi.

febr. 3. 18:17
 4/9 A nagy Levin ***** válasza:
100%
#3 persze, nem középiskolás, hanem egyetemi szinten. Aztán amikor szakosodnak, akkor mélyebb szinten elsajátítják a szakoknak megfelelő ismereteket.
febr. 3. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
febr. 3. 18:59
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a kérdésből az jött le, nem teljesen vagy tisztában vele, hogy az orvosoknál hogy működik a szakosodás, ezért kifejtem részletesen, mielőtt a tulajdonképpeni kérdésre válaszolnék. (Ha tudtad, akkor bocsi.)


Orvosoknál a szakosodás nem az egyetemen történik, hanem utána. Amikor elvégzik az egyetemet, az általános orvos szak minden hallgatója ugyanolyan diplomát kap. Ezután kerülnek be a rezidens képzésbe, ami azt jelenti, hogy elmennek egy kórházba a választott szakterületüknek megfelelő osztályra dolgozni és egyben megtanulni az adott szakterületet. Amikor ezzel a képzéssel végeznek (a hossza szakterületenként változó), akkor letesznek egy szakvizsgát, és ezáltal válnak szakorvossá (neurológussá, bőrgyógyásszá, kardiológussá, stb).


A fogorvosok pedig már az egyetem során teljesen külön vannak, más szakra járnak, és mind a négy hazai orvosi egyetemen külön karhoz is tartoznak. Az elején nyilván vannak közös, vagy legalábbis nagyon hasonló tárgyaik, mint az általános orvosoknak, de elég hamar különválik. Neurológiát ők nem tanulnak, és talán a bevezető neuroélettani kurzusuk is más (vagy nekik az sincs), de ebben nem vagyok teljesen biztos.


A szájsebészet pedig ha már szóba került, oda fogorvosi és általános orvosi irányból is el lehet jutni, és igazából nem is egyféle szájsebész van, hanem kettő. Megkülönböztetünk ugyanis dentoalveoláris és maxillofaciális szájsebészeket, utóbbi csak az lehet, akinek általános orvosi és fogorvosi diplomája is van. (Legalábbis ha a wikipédián jól írják.)


A neurológia pedig: általános orvos szakon tanulják az idegrendszer anatómiáját és élettanát az alapozó tárgyak között (nálunk Debrecenben pont most fogják átszervezni, hogy a neuro is a rendes anatómiába és élettanba legyen beépítve), ha jól tudom a második évben van mindkettő. Utána pedig lesz a klinikai tárgyak között neurológia, de az már leginkább a kóros működésről szól. Meg van külön pszichiátria tantárgy is.

febr. 3. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Nem értek hozzá jól érezted, KÖSZÖNÖM SZÉPEN!
febr. 4. 10:51
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Fogorvos is ugyanúgy megtanulja az idegrendszer anatómiáját, élettanát, illetve negyedévben van neurológia tantárgy is (1 kredit és csak előadás, ez közel sem olyan mélységű mint áok-n)

/Se-fok-ról írtam, azt nem tudom, a többi egyetemen hogy van/

febr. 6. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
köszönöm
febr. 6. 14:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!