Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A meghalásról halálról írhat...

A meghalásról halálról írhat egy egyetemi neurológus-sebész professzor tudományos igényű könyvet? Szerintem sem ő sem senki sem írhat kivéve aki feltámadt (nincs ilyen).

Figyelt kérdés

Vagy én vagyok hülye vagy nem tudom.

Itt egy egyetemi professzor csomó szakmai díjjal (nem könyvszakmai! orvosi!) kitüntetett könyve, mely a halálról szól. Milyen meghalni.


[link]



Tegyük félre azt a kérdést gyorsan hogy igazából sem engem sem senkit se az érdekel milyen meghalni, hanem az mi van utána.

De jó, legyen a téma a meghalás. A halál mint a szerző is írja egy folyamat, nem egy pillanatnyi állapotváltozás. A halálnak van kezdete lefolyása és vége. A vége után pedig jön a halál utáni állapot ha van ilyen egyáltalán.

Egy folyamatról hogyan számolhatunk be? Józan paraszti ésszel egyetlen módon. A folyamatot végigkövetjük a-z-ig, és miután lezajlott beszámolhatunk róla.

Kérdés: a szerző végigkövette a folyamatot? Nem követhette hiszen ő maga nem halt meg, akik meg igen, azok a folyamat lezárulta utáni állapotról már nem számolhatnak be.

Hogyan írható le mondjuk egy fulladásos halál mivel jár és mit érez az illető közben? Egy módon. Első kezes tapasztalatból. Kell valaki aki végigélte és ... és megfulladt. Nem elég hogy fuldokolt, nem elég hogy majdnem... hanem végigvitte a folyamatot és meghalt. Na az és csak az írhatja le. Írhatná ha tudná.



Hogyan lehet írni a halálról? Egyetlen módon. Meghalunk és feltámadunk. Ezt az egyet tudnám elfogadni (ha vallásos lennék). Vagyis Krisztus, Lázár stb hiteles források lehetnek.

Most vagy én vagyok hülye vagy....


2015. júl. 10. 13:31
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:

feltételezem dolgozott olyanokkal akik majdnem meghaltak, és így be tudtak neki számolni az eseményről, illetve külsőleg műszerekről leolvasott adatokból is tud következtetni hogy épp mi hogy működik a haldoklóban.

bár nem olvastam a könyvet

2015. júl. 10. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:

Félreértelmezed, az a véleményem.


Igazából a "halál esemény" fiziológiájáról éppenséggel bőven írhat, meg az idegrendszer működéséről és leállásáról.


Nyilván nem arról szól, hogy milyen halottnak lenni, mert ez per definícionem lehetetlen, legalábbis eléggé indirekt módon lehetne.

2015. júl. 10. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

akik majdnem meghaltak, és így be tudtak neki számolni az eseményről


Hát ez az!!!

Majdnem! Vagyis nem tudhatnak beszámolni, hiszen egy folyó túlpartjáról is csak az tud beszámolni aki átúszta és kilépett a partra a másik oldalon.

Nem elég hogy "majdnem" átúszta.


Műszeres mérés: ha és amennyiben a halált követő állapot mérhető akármilyen műszerrel (ez már metafizika lenne). Mert mi van ha nem?

2015. júl. 10. 13:53
 4/28 A kérdező kommentje:

Lehet csak én vagyok túl egyszerű mint a bot?

Felteszem a kérdést. Ki tudhatja milyen megfulladni/halálra égni/lezuhanni és szörnyet halni?

KI tudhatja? Akivel megtörtént és belehalt csak az tudhatja.

2015. júl. 10. 13:56
 5/28 anonim ***** válasza:

"akik majdnem meghaltak, és így be tudtak neki számolni az eseményről


Hát ez az!!!

Majdnem! Vagyis nem tudhatnak beszámolni, hiszen egy folyó túlpartjáról is csak az tud beszámolni aki átúszta és kilépett a partra a másik oldalon.

Nem elég hogy "majdnem" átúszta. "


Ha a folyó elkezdesz úszni, majd megfordulsz mert túl hideg neked a víz, akkor nekem el tudod mondani, hogy figyi hideg a víz és a felénél erős a sodrás.


"Műszeres mérés: ha és amennyiben a halált követő állapot mérhető akármilyen műszerrel (ez már metafizika lenne). Mert mi van ha nem?"


Az agyi tevékenység igenis mérhető, és egy tapasztalt neurológus az szerintem abból ki tudja szűrni hogy éppen melyik része működik az agynak. A halál beállta pedig az agyi tevékenység megszűnése. Tehát mikor az illető megszűnik létezni. Eddig minden további nélkül lehet írni róla.

De hogy ő meddig ment el azt nem tudom, mert nem olvastam.

2015. júl. 10. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 Wadmalac ***** válasza:

Nézd, fogalmunk sincs, mi történik egy fekete lyuk belsejében ,de egy könyvtárat tele lehet írni arról, mi történik az eseményhorizontig.

A halálKÖZELI élményről sem tudjuk, utal-e a leghalványabb mértékben is arra, mi történik valóban a halál UTÁN. De azt sem, hogy nem utal. Azok, akik átélték, biztosak benne, hogy átláttak "oda". hogy ez így van, vagy csupán az agy csalóka játéka, nem tudjuk. De éppen a téma körüli rengeteg kérdés és furcsa jelenség miatt nagyon is van mit kutatni ezen a területen, vagyis van mit írni róla.

Aztán az már más kérdés, hogy az író mennyire marad objektív, és mennyire képes elválasztani a tényeket és a feltételezéseket.

2015. júl. 10. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 Wadmalac ***** válasza:
Elolvastad egyébként a könyvet? Mert ha nem, akkor annyi alapod van kritizálni, mint neki írni arról, mi történik a halál után (amit talán meg sem tett). :D
2015. júl. 10. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
Mindenfajta könyv a szerző szemszögéből tárgyalja a témát. Miért ne lehetne ennek a szerzőnek ez a véleménye a saját maga által tapasztaltak ilyen irányú megközelítésével ?
2015. júl. 10. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 Wadmalac ***** válasza:
100%

Lehet, hogy én vagyok a hülye, de az összefoglaló szerint ez a könyv arról szól, hogy emberek hogyan élik meg azt, hogy meg fognak halni.

Még csak nem is a halálközeli élmény a téma, nem hogy bármi a halál után.


Akkor megkérdezném, mi a szent rákfene a baj ezzel a könyvvel?

Max annyi, hogy a kérdező nem is érti azt, amiről reklamál. Már bocs. :)

2015. júl. 10. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:

A halál előtti dolgokról (hogy az emberek hogyan készülnek rá, hogyan fogadják a gondolatot, stb) - írhat.

A halál folyamatáról (fiziológiai események, élmények, álmok) - írhat.

Arról, hogy mi történik a halál után az illető testével - írhat.

Arról nem írhat, hogy mi történik a halál után a lelkével, mert erről nincsen információ. De erről egy teológus sem írhatna, mert ő is ugyanennyit tud!


Amit a folyóról írtál, az butaság, mert ha én ELMEGYEK a túlpartig, akkor igenis meg tudom nézni azt.

Csak az a gond, hogy a halálközeli élményeknél sose tudhatjuk, hogy mennyire volt közel ez a túlpart, és mennyire tisztán lehet onnan látni. Lehet, hogy az élményeknek semmi köze magához a halálhoz, hanem teljes egészében az agy és a test működéséből fakadnak.


Amúgy olvastad egyáltalán ezt a könyvet?

2015. júl. 10. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!