Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egyetemi/főiskolás koleszosok,...

Egyetemi/főiskolás koleszosok, kérlek adjatok tanácsot?

Figyelt kérdés

Elég nagy problémám van. A családi helyzetem katasztrofális, apa alkoholista, anya már sajnos nem él. Minden napom terrorban telik, nem bírom tovább. Megjelöltem egy pesti főiskolát (BCE), bízok benne, hogy felvesznek. Ha sikerül 200 km-rel távolabb kerülök a mostani helyemtől. Iskola mellett dolgoznom kell, hogy meg tudjak élni, de az albérletet nem engedhetem meg magamnak, ezért jelentkezek kollégiumba.

Mi a véleményetek a kollégiumokról? Szerettek ott élni? Milyen a szobátok? Jól kijöttök a lakótársaitokkal? Hétvégén haza "kell" mennetek? Nyáron, a kollégiumba maradhattok? Mennyit kell fizetni? Kaptok ott ételt? Meg van szabva, hogy mikorra kell visszaérnetek a koleszba? Tudtok ott tanulni? Jó hangulatban telnek a mindennapjaitok? Szerintetek mi a jobb kolesz vagy albérlet?


2011. ápr. 28. 19:54
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Én nem pesti kolis vagyok hanem veszprémi, de ne félj, nem háborgat a koliban senki. intelligens főiskolás felnőtt emberek laknak ott :) Én nagyon szeretek itt élni, ha tehetném haza se mennék.


A lakótársakkal jól ki lehet jönni, de lehet költözni ha valami nincs rendben, legalábbis nálunk így van. Hétvégén nyilván nem kell hazamenni, én egy 10 hónapos szerződést írtam alá a kolival, tehát addig non-stop itt lehetek, illetve többnyire itt is voltam. A koleszban ilyen szabályok nincsenek hogy vissza kell érni, és hasonlók, mint említettem felnőtt emberek vagyunk. Senki, de senki nem anyáskodik felettünk. Nyáron nem lehet maradni, mert határozott időre szól a szerződés, a nyári hónapokban a koli hotelként üzemel és igen borsos az ára ha maradni akar az ember.


Ételt nem kapunk, de létezik egyetemi menza, illetve különböző boltok, ahol lehet ám vásárolni :)


Fizetni... mondjuk 10-15 forint között ha államilag támogatott képzésen vagy. Nekem ez éppen 13,5.


Jó a hangulat, az emberek az együttélés írott és íratlan szabályait általában betartják, tehát lehet pihenni, tanulni és ha akarsz bulizni is.


A kolesz jobb mint az albérlet, mert itt sok emberrel vagy összezárva. Kezdetben azt hittem, hogy ez rossz. Aztán rájöttem hogy az ismerkedés, a társas tanulás, a jegyzetek, infók áramlása sokkal jobban megoldott mint az albérletben. Arról nem is beszélve, hogy az albérlet drágább, és valszeg nincs alapból neted, telefonod, tv-d, hűtőd, mikród, tán még asztalod sem, nem takarítanak utánatok és még sorolhatnám.


Szerintem a legtöbb koli kb úgy működik, ahogyan leírtam, remélem segítettem

2011. ápr. 28. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
De aranyos vagy!!! Köszi, hogy válaszoltál!:) Én is félek egy kicsit, nem tudom mire számítsak, de most valamennyire megnyugtattál!:) És végül is 10.000-15.000 Ft nem is olyan sok ahhoz képest, hogy Pesten a kiadó lakások 60.000 Ft-nál kezdődnek, amit szinte lehetetlen megfizetni!:(
2011. ápr. 28. 20:11
 3/7 anonim válasza:

Bar en nem a BCE tanuloja vagyok ezert nyilvan nem abba a koleszban lakok, ahova te is keszulsz, de a sajatomerol irok neked. :)

Nezzuk akkor sorba:

"Mi a véleményetek a kollégiumokról?" Nem egy luxusszalloda, erre keszulj fel, de annyira nem is veszes. Persze a wc-t en 2 ev alatt nem tudtam megszokni es ezutan mar szerintem nem is fogom. Nem azt mondom, hogy olyan, mint a tescoban, mert azert annyira nem igenytelen, de meg sem kozeliti az otthonit. Ettol fuggetlenul elviselheto. :)


"Szerettek ott élni?" Fogjuk ra. :)


"Milyen a szobátok?" En szerencses helyzetben vagyok, mert ket baratnom is ugyanabba a suliba ment tovabb, ugyhogy megemlitettuk, hogy egy szobaban szeretnenk lakin es sikerult is. :) Itt amugy 2-3-4 agyas szobak is vannak. Nem tul nagy, de kenyelmesen el lehet benne ferni. A mi koleszunkban van mindegyik szobahoz wc es egy kis tusolofulke. Plusz penzert berelhetsz hutot valammint kabeltevet es internethozzaferest is.


"Jól kijöttök a lakótársaitokkal?" Mint mondtam, a ket baratnommel osztozom a szoban, tehat igen. :)


"Hétvégén haza "kell" mennetek?" Megmondom oszinten, ezt nem tudom. Egyebkent szerintem ez abszolut intezmenyfuggo. Nalunk pl diakbal, kulonbozo hetvegi programok idejen, amik kapcsolatban vannak az egyetemmel megengedik, hogy ott maradj, de hogy amugy haza kell-e menni, azt nem tudom.


"Nyáron, a kollégiumba maradhattok?" Ezt sem tudom 100%osra, de nem hinnem..


"Mennyit kell fizetni?" Nekem 5000/ho az alap, tehat az, amiert ott lakhatok + 1500 forint fejlesztesi hozzajarulas. Mint mondtam, plusz koltseget igenyel, ha szeretnel kulon hutot (7500forint/szoba/felev), internethozzaferest (5000 forint/fo, ami nagy kicsesze, mert en draganak tartom, de tudjak, hogy internetre mindenkinek szuksege van, ezert mindenki igenyelni is fogja)es kabeltv-t (100 forint). Ha mosni szeretnel, akkor az 300 forint/mosas.


"Kaptok ott ételt?" Igenyelhetsz persze, de az is penzbe kerul.


"Meg van szabva, hogy mikorra kell visszaérnetek a koleszba?" Marmint, hogy este meddig maradhatunk kint? Haat, elmeletileg igen, meg van adva egy idopont, de gyakorlatilag ezt nem nagyon szoktuk betartani. :)


"Tudtok ott tanulni?" A baratok bezavarhatnak neha, es a csalogato programjaik, de ha akarsz, akkor tudsz tanulni. :)


"Jó hangulatban telnek a mindennapjaitok?" Abszolut. :) Persze, mint mindenhol, itt is akadnak konfliktusok, de en probalom kivonni magamat beloluk.


"Szerintetek mi a jobb kolesz vagy albérlet?" Nyugalmi szempontbol termeszetesen az alberlet, gazdasági szempontbol viszont a kolesz.


Bocsi, ha hosszu lett, igyekeztem mindenre kielegito valasz adni. :)

Ja es az ekezetekert is elnezest, jelenleg nem magyar billentyuzetu geprol irok. :$ :)

2011. ápr. 28. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Első vagyok,


Érdekes, ahogyan leírta a második a kollégiumát. Tudtam én, hogy ha kolit akarok akkor veszprémmel járok a legjobban, de köszönöm, hogy engem igazoltál újra :)


Annyit még kifelejtettem, hogy mi két ágyas szobákban élünk, és két ilyen szoba plusz zuhanyzó, wc, mosdó alkot egy blokkot :)

Nálunk nagyon tiszta minden, nemrég felújított, rendkívül igényes koli.


Azt nem értem, hogy szabhatnak meg időpontot a visszaérkezésre? Nálunk van egy 0-24-es portaszolgálat meg belépőkártya, akkor jössz-mész amikor csak tetszik.


Annyival még kiegészíteném, hogy én személy szerint nem tudnám elviselni ha rajtam kívül 2-3 ember lenne a szobatársam, nekem 1 ember a max. Szerencsére így van.


Azt mondom, Kedves kérdező, hogy olvass utána a koliknak, hogy mik a választási lehetőségek és a számodra legjobbat sorold előre. Én is fórumoztam meg böngésztem eleget mire összejött a sorrend, nálam főként az egy szobában lakók száma döntött. Véleményem szerint érdemesebb többet fizetni egy jobb felszereltségű igényesebb koliért, mert nem mind1 hogyan érzed magad ott.


Nálunk is van a 6ból olyan koli, ami munkásszálló volt, ezért kb úgy is néz ki, de akiket megkérdeztem, azok azért vannak ott, mert a haverok is ott vannak. Tehát ez is lehet szempont.


Hacsak nem keresed magad hülyére (tudom, hogy nem) akkor albérletet fenntartani egyedül, csak a nyugalmadért, pesten iszonyat luxus. Ismerek sok albérletben lakó egyetemistát akik többet bérelnek egy lakást, ők pénzben még mindig drágábban jönnek ki mintha koliban lennének, de legalább annyian is vannak. Nem mellesleg albérletben elviselhetetlen lakótársakat nem olyan egyszerű mint koliban.


Ha jó kolit választasz az minden szempontból jobb döntés.

2011. ápr. 28. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Én már több koliban laktam, így általánosítani próbálok.

Kollégistának lenni - ha jól csinálod - egy életforma. Olyan, amit még évtizedekkel később is emlegetsz a gyerekeidnek, unokáidnak. Persze be lehet gubózni a szobába, de nem érdemes. Belőlem pl. néhány év alatt magányos farkasból a társaság középpontja lett :)

A szoba felszerelése minden kollégiumban más és más, ágy és szekrény mindenkinek van, de vannak olyan helyek, ahol íróasztal már nincs. De egyre kevesebb az ilyen. Természetesen internet is mindenhol van.

A konyha általában közös, a vécé és a fürdő változó, eddig háromfélével találkoztam: a folyosón volt egy nagy, vagy két szoba között egy, tehát azt csak a két szoba lakói használták, vagy szobánként.

Én szerencsés vagyok, jó lakótársaim voltak, jól kijöttünk egymással. De voltak olyan szobák, ahol néhány hónap után költöztek az emberek másik szobába aszerint, hogy ki kivel jött ki jól. Így végül is csak jó szobák lettek.

Hétvégén sehonnan nem kellett hazamenni, valamint nyáron sem. Annyi van, hogy nyáron általában többet kell fizetni a koliért, a kedvezményes díjnak kb. a dupláját, mert olyankor piaci áron adják ki a szobákat. De két hónapot ki lehet bírni. A kollégiumi díj 10-15 ezer között van, ez több dologtól függ, pl. egy frissen felújított nyilván többe kerül.

Ételt egyetemi kollégiumban nem adnak, csak középiskolaiban. De ott meg nem lakhatsz egyetemistaként.

Az, hogy mikorra kell visszaérni, nincs megszabva, de a kisebb kollégiumokban (40-60 fő) általában meg kell beszélni a portással, mert ott nincs akkora mozgás, hogy ébren legyen éjszaka.

Egyes kollégiumokban van tanulószoba, ott lehet tanulni, ahol nincs, ott általában elég nehéz, bár alapvetően a szobatársaktól függ. A hangulat jó, ha megtalálod a jó társaságod.

Szerintem amíg "szabad" vagy, nincs komoly párkapcsolatod, akivel együtt akarsz élni, mindenképpen jobb a kolesz, már csak anyagi szempontból is. Valamint egy idegen városban a kollégium a legjobb lehetőség az ismerkedésre, kapcsolatépítésre, érdemes kihasználni.

2011. ápr. 28. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

nem olyan gáz a koleszos élet. legalábbis meg lehet szokni. a legjobb benne, hogy könnyű csajt szerezni, akár egy éjszakára is. :-D

de viccen kívül, nekem havi 10 (szeszprém). kaja természetesen nincs, azt neked kell intézni. de vannak ilyen önkiszolgáló éttermek, aminek az árai a sima menza szintjén vannak, viszont ehető kaját adnak érte. esetleg saját főzöcske, legrosszabb esetbe konzervkaja. hazamenni nem kötelező. van egy ismerősöm, aki csak egyszer, karácsonykor szokott hazamenni. és természetesen nincs megszabva semmi. én pl 25 éves vagyok, ki is röhgném ha valaki meg akarná mondani, hogy mikor menjek haza. ilyen csendrendelet van, hogy este 11 után már nem lehet hangoskodni, de semmi más. összességében az erős túlzás, hogy szeretnék koleszos lenni, de ha nincs más, bőven ki lehet bírni...

2011. ápr. 29. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

igaz, én albérletes vagyok (a csóró verzió: 4-en lakunk 2 szobában, már-már kollégiumi átjárásos hangulatban), de néhány kajatippel tudok szolgálni. :)


pár száz forintból már meg lehet ebédelni egy nap. egyszer kiszámoltam, és napi 600 forintból megvan három étkezés.

1. kisboltba, sarki üzletbe járni TILOS! ha utazni kell, nem gond, inkább utazz fél órát a nagy szupermarketig. én, sparba, tescoba szoktam járni, ott általában minden eleve olcsóbb.

2. figyeld a szórólapokat! ha van akciós konzerv, tárazz be belőle! az se rossz, ha minden hónap elején tartasz egy nagybevásárlást, ami alap-, sokáig eltartható élelmiszereket tartalmaz. ezek a hús- és zöldségkonzervek, fűszerek, liszt, só, cukor, olaj, stb.

3. ha kávézol, a népszerű 200 forintos dobozos helyett vegyél egy csomaggal és főzz magadnak. vagy ha nagyon muszáj, igyál 60 forintos automatásat.

4. vegyél/vigyél otthonról néhány kisebb edényt, amiben 2-3 adag ételt tudsz főzni. ha megmarad valami, legyen jól zárható, hideget tűrő ételhordód, dobozod. ha van a kollégiumi szobában hűtő fagyasztórésszel, a maradék adagot be tudod tenni és egy hét múlva tudsz mit enni. :)

5. a legolcsóbb parizer, 600/kiló, is finom tud lenni. ;)

6. olcsóbb, ha pl. nem babkonzervet veszel, hanem száraz babot! ja és több van benne.

7. olcsó ételek: főzelékek (kelkáposzta, krumpli, bab, borsó, lencse, sárgaborsó, kukorica), tojásból rántotta vagy tükörtojás (feltétként is!), tészták (túrós, lekváros), rizses dolgok, főtt/sült krumplival pirított máj, stb. ja és a kukoricadara! 100/fél kiló. tejjel főzve, bármit hozzáehetsz.

igazából bármilyen olcsó és finom menüt meg tudsz csinálni, csak tervezz előre! és néhány fűszer nem árt. nevelj cserépben is. :)

8. néha a kifőzdék, kínai éttermek is olcsóak.

9. csak annyi kenyérfélét vegyél, ami nem szárad rád. én fél kilóval elüzemelek pár napig. egy kilósat nem érdemes venni. vagy akkor együtt kell működni a szobatársakkal. :)

10. próbálj meg szobatársaiddal közösen megszervezni. egyik veszi a kávét, a másik a tejet = tejeskávé.


ha van még valami, leírom, ha gondolod.

2011. ápr. 29. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!