Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Érdemes vegyésznek tanulni?

Érdemes vegyésznek tanulni?

Figyelt kérdés

vegyész vagy vegyészmérnök szeretnék lenni

kapok vele majd munkát?

és baj, ha lány vagyok?


2011. máj. 15. 17:23
1 2
 11/13 tyrion97 válasza:
Miért nem az ELTE-re mész ?
2012. márc. 29. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:
mert szegeden lakom :D
2012. ápr. 9. 00:35
 13/13 anonim ***** válasza:

Elég régi a kérdés, de azért hozzászólok.


Én eredetileg pécsi vagyok, de az ELTE-n tanultam vegyész szakon. (Annak idején még nem volt a Pécsi Egyetemen vegyész képzés.) Nem a fizetés miatt kezdtem le vegyésznek tanulni, hanem mert mindig a kémia és a biológia érdekelt. Ezeket a tárgyakat soha nem kellett tanulnom. Valahogy olyan logikusnak tűnt és minden a fejemben maradt. Ezért már az előtt is kémia-biológia tagozatos gimnáziumi osztályba jártam.

Nyilvánvaló volt, hogy hasonló vonalon tanulok tovább. Az orvosi pálya az egészségügy akkori és mostani helyzete miatt nem volt túl vonzó. Ezért vegyész és gyógyszerész szakokra jelentkeztem egyetemre. Az ELTE vegyész szakára fel is vettek, el is végeztem.

Még 2007-ben végeztem, jeles diplomával, kitűnőre értékelt szakdolgozattal. Már az egyetemen is bedolgoztam önszorgalomból kutatómunkákba, ezért több publikációm is lett mire végeztem, volt angol nyelvű is.

Mivel nem szerettem volna egész hátralévő életemet Budapesten tölteni, ezért szerettem volna Pécsen elhelyezkedni. Esélytelen volt. Ha nagy ritkán meg is jelent, valamilyen kémiával összefüggésbe hozható állás, általában válaszra sem méltattak. Vagy ha válaszoltak is, az volt a kifogás, hogy túlképzett vagyok. Ez ment egy-két évig. Aztán beletörődtem, hogy Bp-re kell visszamennem, ha valaha is vegyészként szeretnék dolgozni.

De ez sem volt olyan egyszerű. Több mint 100 vegyész állást pályáztam meg. Ebből kb 15-re hívtak be. 14-nél azért utasítottak el, mert nincs angolból erős társalgási nyelvismeretem. Az, hogy szakmailag mit tudok, az senkit nem érdekel. Az, hogy német nyelvből van egy felsőfokú nyelvvizsgám, az meg végképp teljesen lényegtelen volt. Angolt is tanultam sok évig. Nem vagyok teljesen elveszett belőle. A szakmai szövegeket nagyjából megérte, de amúgy sem vagyok az a szószátyár típus. Angolul meg spontán pláne nem dől belőlem a szöveg. Ha ez nincs meg, akkor semmit nem ér a szakmád. Nekem ez a tapasztalatom.

Végül ismét egy-két éves próbálkozás után végül nagy nehezen felvettek egy céghez. Most már itt dolgozom 5. éve. A fizetésem a pótlékokkal és mindennel együtt most érte el a nettó 150.000Ft-ot.

A nagy gyógyszergyárakban lehet ennél többet keresni, de nem olyan borzasztóan sokat. Kezdőként ott sem osztogatnak fél milliós fizetéseket. És bekerülni sem könnyű. Sok fordulós felvétel van mindenféle tesztekkel. Ha már nagy név vagy a szakmában, és főleg ha megvannak a megfelelő kapcsolataid, akkor lehet komolyabb összegeket leakasztani. De a legfontosabb, hogy angolból legyen egy felsőfokú, közel anyanyelvi szintű nyelvismereted. Ha ez megvan, akkor állnak szóba veled, hogy egyáltalán mit tudsz.


Most már talán valamivel jobb a helyzet. Én pont a 2000-es évek végén voltam pályakezdő, amikor a válság miatt még vegyészként sem volt könnyű elhelyezkedni. Az pedig egyáltalán nem garantált, hogy ha elvégezted a vegyész szakot, akkor kolbászból lesz a kerítés és a lábaid előtt fognak heverni a milliós fizetéssel kecsegtető állásajánlatok tömkelegei. Ezt ne is várja senki. Nekem ez a tapasztalatom vegyészként.

2016. okt. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!