Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Fizikások! Hatalmas segítségre...

Fizikások! Hatalmas segítségre lenne szükségem! Írnátok nekem érveket?

Figyelt kérdés

A téma:Qvantumfizika.....,az a helyzet,hogy olyan dogát írunk pénteken(ha nem lesz 2-es nem mehetek érettségizni,rengeteg múlik rajta),hogy párban leszünk és lesz valaki aki a qvantumfizika mellett érvel a másik meg pont ellene érvel,vagyis tagadja,vagy nem tudom...

igazából nekem teljes homály az egész...


2009. ápr. 1. 19:02
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Hosszúra nyúlna azon eszközök felsorolása, melyek kvantum-elvet alkalmaznak. Elég csupán a mikroprocesszorok bonyolult szerkezetének kvantum-potenciáljában mozgó elektronokra vagy a mágneses adattárolók kiolvasásánál alkalmazott spin-szelepre utalni ahhoz, hogy az összes számítástechnikai eszközt ide soroljuk. E digitális alkalmazások megtalálhatók a gépkocsik futóművének és motorjának vezérlésétől (ABS, VTEC stb.) a banki hitelkártyákig szinte mindenütt. De kvantum-elveket alkalmazunk a lézeres anyagmegmunkálás során, optikai távközlésben, a napelemekben, a tévéképernyő fényemissziós rétegében éppúgy, mint a tomográfoknál, a ciklotronokban és szinkrotronokban használt szupravezető mágneseknél.



Nézzük meg egy konkrét példán, hogy mire használják a kvantumfizikát a mai fiatalok. A példa kézzelfogható: a mobiltelefon. A szétbontott mobilban felismerjük a mikroprocesszort tartalmazó chipet: a műveleteket a szilícium-technológiával kialakított elektromos térszerkezetben terjedő elektronhullámok végzik. Egy másik kvantum-elven működik a telefon adattárolója, a SIM-kártya. Ez egy tisztán elektronikus memória (flash memory). Az adatok töltésként tárolódnak, nincs mozgó alkatrész, az adattároló kivehető – nem igényel tápfeszültséget. Ebben a memóriában a bitek beírása alagúteffektussal történik – ez persze kvantummechanika.



A mobiltelefonon küldött üzenetek az átjátszóállomásig GHz tartományú rádióhullámokon, majd telefonvonalon, műholdon, optikai kábeleken jut el címzetthez. Az útvonal a beszélgetés alatt állandóan változik a hálózat terhelésétől függően. Bárhol is halad azonban az üzenet, mindenütt kvantumfizikai egyenletek alapján tervezett félvezető eszközök továbbítják: GHz-es elektronikai elemek, félvezető lézerek, optikai erősítők.



A félvezető-iparban a jól ismert szilícium technológia mellett az utóbbi évtizedben megjelent és egyre nagyobb szerepet tölt be a GaAs rétegszerkezeten alapuló technológia. Az így készülő eszközökben a rétegek határfelületén az elektronok egy kétdimenziós „kvantum-gödörbe” esnek, és a kvantumfizika törvényeinek engedelmeskednek. A GaAs technológia legnagyobb példányszámú terméke a félvezető lézer, évente 400 000 000 darabot forgalmaznak belőle. A Nobel-díjas ötlet 1963-ban született: Herbert Kroemer egy tudományos közleményében felvetette, hogy egy megfelelően kialakított kvantum-gödörben a negatív és a pozitív töltések találkozásakor felszabaduló energia lézerfényben sugárzódhat ki. A fény keltéséhez egyszerűen áramot kell keresztül folyatni a határfelületen. A “Mindentudó fénysugár: a lézer” című előadás kiválóan mutatja be a lézerek széleskörű alkalmazását. A mobiltelefonos példánkban a félvezető lézerek akkor jutnak szerephez, amikor az üzenet éppen optikai szálakon terjed.



Az újabb mobiltelefon-készülékeket már CCD kamerával is felszerelik, hogy a már jól ismert fényelektromos jelenség segítségével képeket készíthessünk. A kép egy flash memóriában kerül rögzítésre (alagúteffektus), majd GaAs kvantum-gödör eszközök segítségével jut el a címzetthez. És a történet folytatható. A kép fogadója – ha akarja – számítógépébe viszi (fotoeffektust alkalmazó infravörös porton keresztül), s egy CD-íróval (ismét félvezető lézer) lemezre írja, vagy a winchesteren tárolja (spin-szelep) . Ez mind kvantumfizika.


Forrás: [link]


Az oldalon még fel vannak sorolva a gyógyászati eszközök is.

2009. ápr. 1. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok. A lényeg végül is, h annak ellenére h benned nem tudatosul, mindenhol használjuk...

Itt egy másik cikkből: Kvantumfizikai elven működik az atomerőmű és az atombomba, a lézer, a fénycső, az elektronikus eszközök, pl. a számítógép, a mobiltelefon, az Internet hálózat, a televízió, a bankkártya automata, továbbá számos mérőeszköz és orvosi diagnosztikai műszer, pl. a röntgen készülék és a számítógépes pozitron emissziós tomográfia (PET), valamint a modern haditechnika számos alkotása, pl. a cirkálórakéták vezérlőrendszere, a csillagháborús fegyverek, stb.


Tehát mellette elég hosszasan lehet érvelni, ellene viszont csak haditechnikai dolgokat tudnám mondani. (atombomba, hidrogénbomba, fegyverek...)

2009. ápr. 1. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat:)
2009. ápr. 4. 14:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!