Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan kell határértéket...

Hogyan kell határértéket számítani? (egyetem-közgáz-vagy gondolom máshol is van)

Figyelt kérdés

Most vagyok gólya közgázon, egyetemen, 98%os közép matekot írtam, tehát hülye nem vagyok, de nem tanultunk határértéket számolni gimiben, és jelenleg el vagyok veszve. Nincs egy oldal a neten, ami viszonylag elmagyarázza, hogyan kell? Nem tudom, mi a lim, és hogy hogyan jön ki egy bazihosszú törtből az, hogy 1 vagy 0, vagy valami hasonló.

Igen, valószínűleg nem csak a neten fogok utánanézni/érdeklődni, de ha itt tudnék valamit alkotni, jó volna. Tudna valaki segíteni? :)


2011. szept. 13. 21:16
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A határérték számítás (limesz) arra szolgál, hogy ... Itt bővebben:


[link]


Pl. egy tipikus és ismert határérték az „e“ (Euler féle szám) értéke. Ezt így írjuk le:


lim (1+1/n)ⁿ = e = 2,718.281.828.459....

n→∞


Ez azt jelenti, hogy ahogy az „n“ mind jobban közeledik a végtelenhez, úgy közeledik az „e“ értékéhez az (1+1/n)ⁿ értéke. A probléma ott van, hogy az „e“ értékét nem tudjuk egyszerűen úgy kiszámítani, hogy az „n“ helyébe végtelen értéket teszünk, mert nem tudunk így ezen a módon rendes számítást elvégezni. Itt jön segítségül a határérték számítás tudománya, ami lehetővé teszi, hogy ilyen esetekben is megkapjuk a szükséges eredményt.


[link]


Ennyit bevezetőnek.

2011. szept. 13. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi szépen, ez így elindulásnak jó lesz. :)
2011. szept. 13. 22:21
 3/4 anonim ***** válasza:

A határérték számításhoz ami talán a legfontosabb tudnivaló (L’Hospital-szabály):


[link]


Egy példa:


lim (e²ˣ – 1)/(x³ + 6•x)

x→0


Ha behelyettesítjük az „n“ helyébe a 0 értéket, akkor a számlálóban is nulla jön ki, meg a nevezően is, vagyis: 0/0 = ? Ennek így nincs értelme, ezért ezt így számoljuk (L’Hospital-szabály):


Számláló deriváltja: 2•e²ˣ

Annak értéke 0-nál: 2•e⁰ = 2


Nevező deriváltja: 3•x²+6

Értéke 0-nál: 3•0²+6 = 6


Tehát:


lim (e²ˣ – 1)/(x³ + 6•x) = 2•e²ˣ/(3•x²+6) = 2/6 = 1/3

x→0



L’Hospital-szabály a Taylor-féle sorbafejtésen alapszik, ugyanis:


∑ fⁿ(a)•(x-a)ⁿ/k! = f(x)

n=0


fⁿ(a) = dⁿf(a)/(dx)ⁿ


f⁰(a) = f(a) = 0, g⁰(a) = g(a) = 0 ezért ezek a tagok kiesnek, marad a következő tag az

f¹(a)•(x-a) meg a g¹(a)•(x-a) a többi tag meg megint kiesik, mert már a következő tag esetén is érvényes (a többire meg méginkább) :


lim (x-a)²/(x-a) = x-a = 0

x→a


Marad tehát:


lim f(x)/g(x) = f¹(a)•(x-a)/[g¹(a)•(x-a)] = f¹(a)/g¹(a)

x→a


Még megjegyzem, a L’Hospital-szabályt nemcsak abban az esetben lehet alkalmazni a lim f(x)/g(x) kiszámításához, ha:


lim f(x) = 0

x→a


lim g(x)= 0

x→a


hanem akkor is ha:


lim f(x) = ∞

x→a


lim g(x)= ∞

x→a


Ebben az esetben is érvényes:


lim f(x)/g(x) = f¹(a)/g¹(a)

x→a


Továbbá, abban az esetben, ha a következő a helyzet:


lim f(x)*g(x) = ?

x→a


lim f(x) = ∞

x→a


lim g(x)= 0

x→a


legyen: h(x) = 1/f(x), ekkor:


lim h(x)= 0

x→a


lim f(x)*g(x) = lim g(x)/h(x) = g¹(a)/f¹(a)

x→a

2011. dec. 18. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Helyesen:


lim f(x)*g(x) = lim g(x)/h(x) = g¹(a)/h¹(a)

x→a

2011. dec. 18. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!