Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi történt a magyar közoktatás...

Mi történt a magyar közoktatással? A mai fiatalok nyelvtan tudása közelíti a nullát.

Figyelt kérdés
Én magam sem vagyok egy aggastyán, még a 30-at se töltöttem be. Nem vagyok bölcsész se, se érzékem, se irányultságom nincs a témához. Mindezek ellenére nap mint nap meghökkent a tény, hogy a mai fiatalok, gyerekek már az egyszerű igeragozással, J/LY-os szavakkal, és efféle dolgokkal sem boldogulnak. Minket még általános iskolában megtanítottak ezekre. Manapság nem tanítanak ilyeneket?

2012. jún. 2. 20:19
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
De, tanítanak, csak a gyerekek leszarják, nem is figyelnek órán.
2012. jún. 2. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
Irónia: nyelvtantudás...
2012. jún. 2. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Nem tanítják, max. alsóban kicsit, de ott abba is marad. A "magyar nyelvtan" nevű óra keretében inkább nyelvészetet próbálnak tanítani, aminek a nagyobbik részére semmi szükség nem volna...
2012. jún. 2. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Én igenis tanulom. Ne általánosíts. Minket is megtanítottak rá. Igaz itt nagyon helytelenül írok én is.
2012. jún. 2. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
0%
Én jól írok ?
2012. jún. 2. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

20:29: Nem hiszem. Nem módosul a jelentés, azaz nem indokolja semmi, hogy egybe legyen írva, és ránézésre is hülyén néz ki. De ez már amúgy sem az a kategória, amiről a kérdés szól. Az egybeírás/különírás a nyelvtan egyik legnehezebb része (különösen ha az ember netalántán idegennyelvet is beszél). Az igeragozás a mindennapi életünk része.


20:41: Az oldal nem szereti az ASCII kódolást.

2012. jún. 2. 20:48
 7/18 anonim ***** válasza:

Persze, hogy tanítanak. Csak vannak ilyen oldalak, hogy facebook és társai, ahol egy idő után sokkal könnyebb "ly" helyett "j"-t írni, mert rövidebb és a társaiktól átveszik ezeket a "jó" szokásokat, aztán a végén, mikor tollbamondást diktál a tanár a gyerek csak néz ki a fejéből, hogy hogy is kell írni? Meg amúgy is, nem tudtad, hogy a helyesírási hiba az új divat?:)


19/L

2012. jún. 2. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Szerintem a net a leginkább hibás ebben. Magamon is megfigyeltem, hogy amióta többet netezek mint olvasok, azóta sokat romlott a helyesírásom, mert akarva akaratlanul sok hibás szöveget olvasok, míg egy könyvben (jó esetben) nincsenek hibák.

De ne felejtsük el, hogy a nyelv folyamatosan változik, fejlődik (a helyesírás is). A nyelv van az emberekért és nem az emberek a nyelvért. Amíg komoly kommunikációs gondok nem adódnak a helyesírási hibákból, addig nincs gond. Lehet, hogy ötven év múlva már a múlté lesz az LY, hiszen nincs különösebb szerepe.

2012. jún. 2. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
tegnap 20:32 erről van szó
2012. jún. 3. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Természetesen tanítanak nyelvtant az iskolákban és tanulják is a diákok így vagy úgy, DE az anyanyelvét senki sem az iskolába' tanulja meg. Minden nyelv változik alakul, ahogy a magyar is: bizonyos dolgok egyszerűsödnek, mások összetettebbé válnak. Az egyszerűsödéseket-gyengüléseket (szakszóval leníció) hajlamosak egyesek a nyelv veszteségének tekinteni. Pedig a magyar nyelv története során számos egyszerűsödés következett be: a névelő az alakjából kialakult az "a" változat, ma már senki se mondaná AZ török áfium ellen való... vagy Petőfi a sosem-et még aposztróffal so'sem alakban írta, hiszen a sohasem rövidülése csak a beszélt nyelvben volt elterjedt. Ugyan ezek a folyamatok lejátszódnak a mai magyar nyelvben: a ba/be-ban/ben megkülönböztetés kezd eltűnni, már én is aposztróffal írom, mert a bszélt nyelvben szinte senki sem használja. A tudom ragozása a beszélt nyelvben már: tu'om, tu'od, tudja..., de említhetném az asszem' alakot is az azt hiszem helyett. Ezek a változások természetesek minden nyelvben, csak valahol előbb polgárjogot nyernek pl: a németben a E/1 -e ragja teljesen kivesztett az Es névmás 's-szé rövidül. Ott ma már írásban is: Ich sag's az Ich sage es helyett,vagy ich komm gleich, az ich komme gleich helyett.

2012. jún. 4. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!