Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Vki el tudná magyarázni nekem...

Vki el tudná magyarázni nekem a precesszió és évszakos dolgot (kép is van)?

Figyelt kérdés

[link]

A tanár próbálta elmagyarázni, vissza is hallgattam vagy 5x a hanganyagot, de érthetetlen az egész, vizsgán azonban kérdezni fogja, szóval muszáj lenne megértenem:/


Innen van amúgy a kép, de nem igazán tudok angolul, hogy megértsem ami le van írva: [link]


2012. szept. 24. 18:52
 1/1 anonim ***** válasza:

Háát... Megpróbálom.

A precessziós mozgás azt jelenti, amikor egy forgó test tengelye (normál esetben nem változik, azt megtartani igyekszik, biztos láttál kísérletet, melyben a vízszintes tengelyű megpörgetett bicikli kereket elég egy oldalon megtámasztani, nem billen le!) nem mozdulatlan, hanem egy kúpot leírva mozog. Mint as pörgettyű, amit megpörgetsz , ledobod és "kóvályog" a tengelye, na ez a precessziós mozgás.

Ezt a mozgást végzi a Földünk tengelye is 10000 éves nagyságrendű periódusban. Manapság 23 fokos szöget zár be a keringés síkjával. Ebből adódnak az évszakok, mert egy éves Nap körüli keringése során +- 23 fokot változik a Föld egy bizonyos pontja a Naphoz (vegyük mindig a delelést) képest.

Ugye mostanság az északi sarkcsillagot "döfi" a Föld forgási tengelye, de az ókorban nem az volt az "északi sarkcsillag".

Éppen a precessziós mozgás miatt, akkor máshova "mutatott" a Föld tengelye!

2012. szept. 24. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!