Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ma másodikos kislányom azt...

Ma másodikos kislányom azt tanulta a nyelvtanórán, hogy az Y magánhangzó - ez valami új trend?

Figyelt kérdés
Megnéztem a tesó füzetében is, neki is ugyanolyan sorrendben voltak felsorolva a hangok/betűk, tehát nem elírta.
2012. okt. 2. 21:51
1 2
 11/13 anonim válasza:

[link]

12. Régi, ma már egyébként nem használatos magyar betűkkel családneveinkben találkozunk. (Vö. 87., 157.) Ezek a többnyire kétjegyű betűk magánhangzókat és mássalhangzókat egyaránt jelölhetnek:


y = i: Kölcsey [e.: kölcsei] stb.


Érdekelt a kérdés, ezért utánanéztem egy kicsit. Nem találtam leírva sehol a besorolásnál sem a magán-, sem a mássalhangzók közé. Mivel a nevében benne van hogy "hangzó" ezért szerintem a kiejtést kell megnézni. Ha az Y-t I-nek ejtjük, akkor magánhangzó, hiszen szótagolásnál is így vesszük figyelembe :KÖL-CSE-Y, SE-RE-GY, VÁR-NA-Y

De mivel az Y az egy betű, de nem hangzó....

2012. okt. 3. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Én 19 vagyok, én is úgy tanultam, hogy mássalhangzó, húgom, most elsős. Csak a kérdés kedvéért belenéztem a könyvébe, és ott a mássalhangzókhoz sorolja.
2012. okt. 3. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 treffhetes válasza:
Én nem emlékszem, hogy hogyan tanultam, de jelenlegi tudásom szerint így, hogy <y> felesleges és értelmetlen megpróbálni besorolni bármelyik csoportba is. Magán- vagy mássalhangzó csak egy hang lehet. Az [i] magánhangzó, a [j] mássalhangzó, az <y> az meg egy betű, ami jelölheti ezeket a hangokat, de egyikkel se azonos. A problémát az okozza, hogy az egyébként a magyarra jellemző 1 betű - 1 hang helyett ennek legalább 3 különböző lehetséges ejtése van, tehát így, hogy "y", nem lehet besorolni sehova
2014. ápr. 26. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!