Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mit takar egy PhD képzés?

Selender kérdése:

Mit takar egy PhD képzés?

Figyelt kérdés

Biológus szeretnék lenni és ha sikerülne, akkor PhD-ni is szeretnék.

Persze ez még csak egy távoli elképzelésem a jövőmről, de nem igazán tudok sokat erről. Mit jelent PhD hallgatónak lenni? Mit csinál, hogy tanul, dolgozik-e közben? Mindenféle infó érdekelne.



2013. márc. 16. 17:23
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
88%
A PhD doktori fokozatot jelent, MsC, vagy osztatlan képzés elvégzése után lehet rá jelentkezni. Publikálni, kutatni kell, mire oda érsz h felvételizz egy doktori képzésre, nem árt hogyha részt vettél az egyetemi éveid alatt Tudományos Diákköri konferencián, első lettél, és kijutottál OTDK-ra. A PhD fokozat feltétele legtöbb helyen 2 nyelv ismerete is. A doktoranduszok - phd hallgatók, általában az egyetemen szemináriumokat tartanak, rendes fogadóórájuk van, alapvetően úgy működnek mint egy egyetemi tanár, de még sincs annyi felelősségük- kompetenciájuk. A legjobbnak kell itt lenni, külföldi részképzéseken résztvenni stbstb., nézz szét az aktuális egyetem honlapján, és olvass a phd képzésről. Egyébként igen, tanul és dolgozik is közben :) És ha nappalin végzi akkor ösztöndíjas, ha az egyetemen kívül dolgozik, akkor levelezőn végezheti a képzést- így már fizetős.
2013. márc. 16. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Azért elég elfoglalt ember lehet egy PhD-és emberke...van idő egyáltalán magánéletre?

Meg ha dolgozik, akkor milyen fizetést kap? Normálisat vagy csak valami jelképes összeget?

2013. márc. 16. 19:01
 3/18 anonim ***** válasza:
10%
Azt hiszem nem fizetést kap, csak ösztöndíjat... fizetést az kap aki tanársegéd is a PhD mellett :) A PhD-sok -doktoranduszok, gyakorlati órákat tartanak az egyetemen a hallgatóknak, nekik ez kötelesség, a tantervükbe benne van. Az a PhD-s aki meg tanársegéd, annak munkaviszonya van az egyetemmel (a legjobbak szoktak tanársegédi kinevezést kapni). Ők rendes fizetést kapnak. És nem elfoglaltak nehogy azt hidd :) Leadnak heti 2-3 szemináriumot, mellette írnak pár publikációt, sokuknak van mellette másodállás.
2013. márc. 16. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Ó köszönöm az infókat! ;)


Akkor végül is belefér az ember idejébe más is...de azért gondolom keményen meg kell küzdeni azért, hogy valaki eljusson a PhD-ig.

2013. márc. 16. 19:16
 5/18 anonim ***** válasza:
10%
Nem olyan keményen... ha van egy olyan terület amit szeretsz, és az egyetemi éveid alatt kutatták már az adott témában akkor maga a PhD képzés nem nehéz... a végén egy disszertációt kell írnod ami olyan 200-300 oldal körül mozog, a saját kutatásodat kell benne bemutatni amin elvileg a 3 éves PhD képzés ideje alatt dolgoztál. A doktori képzés nehézsége inkább a disszertáció megvédése, a műhelyvita, ami ha sikeres csak akkor jutsz tudományos fokozathoz. Több tanársegéd-adjunktus ismerősöm van akik nagyon okos emberek, megcsinálták a disszertációjukat, de a műhelyvitájukon sorra buktak meg, és csak 2-3.jára sikerült a vita, és így lettek Dr.-ok.
2013. márc. 16. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

na ez korrekt akkor :D

mondjuk így elsőnek az a 200-300 oldal ijesztőnek tűnik, de mikor már ott leszek helyben, akkor gondolom már nem lesz az.

Ha sikerül a PhD mekkora eséllyel marasztalnak ott engem tanárként vagy egyéb dolgozóként? Mert mondjuk nem tudom menynire lehet elhelyezkedni...elég sok biológus kerül ki a nagyvilágba.

2013. márc. 16. 21:13
 7/18 anonim ***** válasza:
Egy 5 éve egyetemen tanító ismerősöm aki most szerezte meg a tudományos fokozatát és most sorolták át tanársegédről adjunktusra, 140 ezer forintot visz haza.... szóval ezzel törölheti a seggét, ahhozképest hogy mennyit tanult. Ő spec. summa cum laudéval végzett az egyetemen, majdnem kitűnő volt (jogászok vagyunk egyébként:)), és így maradhatott az egyetemen tanítani. Viszont most nagyon kevés doktoranduszt kértek fel tanársegédnek, kevés megpályázható állás volt :/ Doktorandusznak majd jelentkezhetsz persze, és ha kiváló az eredményed fel is vesznek, de nem garantált hogy állást is kaphatsz mint tanársegéd. Én joghallgató vagyok, emellett kutató, mióta elkezdtem az egyetemet, azóta kutatok egy területen, nagy álmom volt a PhD és hogy taníthassak, de az összes egyetemi tanár lebeszélt erről a pályáról :/ Persze még nem adtam fel, és azon vagyok h minél több szakmai tapasztalatot szerezzek, minél több publikációm legyen, aztán majd meglátjuk, de azért lesz mellette másodállásom is az biztos, mert egyetemi oktatóként megélni nem lehet, tökmindegy milyen területről van szó.
2013. márc. 16. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
23%
Ja, és a 200-300 oldalas disszertációról... nem sok! Én TDK dolgozatot írtam ősszel, ami eredetileg 90 oldalasra sikerült, 2 hónap alatt hoztam össze, úgy hogy 1 hónapot kutattam (tehát olvastam mindenféle témára vonatkozó szakirodalmat, magyar és idegen nyelven egyaránt), és 1 hónapig írtam... a 90 oldal sok volt, szóval a 200-300 oldal sem sok, fél év- 1 év alatt meglehet csinálni, úgy h mellette mással is foglalkozol :)
2013. márc. 16. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
És még ami fontos, hha tudományos pályára készülsz 2 nyelv ismerete minimum elvárt!
2013. márc. 16. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

jogász...fúú...tisztellek...szerintem a jogászok nem emberek. Én nem tudnám azokat mind megtanulni. :D

Volt jogom első félévben, hát pont a kettes lett meg...egyedüli rossz jegyem ez volt :D


Hát sok sikert az álmodhoz akkor ;)


Németből van most középszintűm, és szeretném az angolt emeltre feltolni majd...mert alapvetően német az első nyelvem. Egy emelt és egy közép már elég volna?

2013. márc. 16. 21:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!