Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A nyelvészek miért variálnak...

A nyelvészek miért variálnak állandóan annyit a helyesírással?

Figyelt kérdés
Állandóan változtatnak rajta! Mert régen 1-jén most 1-én! Nem mindegy. És Január elsejétől kezdve mind a 2-t használhatod! Meg nem mindegy hogy tulajdonnév és Papp-pal, vagy köznév és pappal! Komolyan! miért nem mindegy? Állandóan variálják! Meg nem mindegy, hogy Nóbel-Díj vagy Állami díj. Nem mindegy a kettő. Mert ha valakiről van elnevezve akkor mind a 2 nagy betű és kötőjel.... Komolyan nem mindegy? Meg a földrajznevek... Ez a halálom volt! Nem mindegy , hogy mi marad nagy meg kisbetű ha i van a végén! Nem lenne egyszerűbb ha i van a végén minden kicsi, ha nincs akkor meg minden nagy? Komolyan! Mi a sz@rt variálnak?

2014. jan. 6. 19:20
1 2
 1/12 reptoid ***** válasza:
Úgy mondod, mintha a régit megtanultad volna rendesen. Pedig a januárt se régen, se most nem írjuk nagy betűvel :D
2014. jan. 6. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Éppen ezaz! Nem mindegy?
2014. jan. 6. 20:16
 3/12 BringaManó ***** válasza:

Maradjunk abban, hogy neked – szemmel láthatóan – teljesen mindegy. Szerintem hagyd meg szegényeknek, hogy hadd variáljanak, az ő bajuk, téged nem kell hogy zavarjon, hiszen egyáltalán nem érint. Kár ezen idegeskedni. Ha kérdésed van, írd meg, ha csak puffogni akarsz – „kérdésedből” úgy tűnik –, akkor erre rossz terepet választottál.

További szép napot!


Ui.: Január elsején mi történt? Tudtommal még a 84-es helyesírás van érvényben. De lehet, hogy lemaradtam valamiről. Hol olvastad, hogy január 1-jétől bármi is másképp van?

2014. jan. 7. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Neten, újságban! És már nem az volt! Régebben úgy volt, hogy jan 1-jén utána változtattak jan 1-én, és most azt mondták, hogy mindkétféleképpen le lehet írni!
2014. jan. 7. 20:52
 5/12 BringaManó ***** válasza:

kicsit pontosabb forrásmegjelölést plíz!

(pl. én is "a neten" olvastam, amit te írtál, aztán mégsem veszem készpénznek)


és ne keverjük, hogy a "jan. 1-(j)e" írásmódjáról beszélünk, vagy jan 1-jei hatálybalépésről.


szerintem a Nyest márciusi "szivárogtatására" gondolsz:

[link]

azóta nem olvastam újabb híreket.


szólj, ha tudsz valamit!

(mármint valami konkrétat, konkrét forrásból)

2014. jan. 7. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Sok dolog azért változik, mert az emberek úgy tanulták meg, és a nyelvészek beadják a derekukat. (Ilyen az 1-jén.) A Papp-pal azért nem mindegy, mert nekem volt Pap vezetéknevű osztálytársam, aki 1 P-vel írta, és ha először látod leírva a nevét, nem tudod, hogy Pap vagy Papp a neve, ha nem kötőjellel írják. De a pap mint főnév az mindig 1 p. A Nobel-díjat így írják. Az egész helyesírásnak az a lényege, hogy leírsz egy szót, és máris kitalálható belőle sok dolog, pl. ha valaki nem tudja, mi az a Nobel-díj, akkor is rájön, hogy egy ember alapította, és az ő nevét viseli. Aki a szabályokat tudja, annak ez nagyon sokat segít az értelmezésben.


Nem mind a 2 nagybetű, ha valakiről van elnevezve, és nem az a lényeg, hogy valakiről van elnevezve, hanem hogy hozzá tartozik, pl.: Ady-vers. De a Petőfi utca is róla van elnevezve, de nem Petőfi utcája. Viszont a verset Ady írta, Petőfi viszont nem építette az utcát. Érted?


Az -i betűs valóban bonyolult, és helyenként valóban lehetne egyszerűbb.

2014. nov. 10. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
nem variálnak, ez tévhit. ha 30 alatti vagy, akkor az életed alatt nem változott. facebookon terjednek hülyeségek, hogy változik
2016. jún. 15. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 BringaManó ***** válasza:

Haha, ezt jókor írtad, pont most változott (illetve változik, hiszen szeptemberig még az előző is érvényben van)... :-)


Úgyhogy pontosítanék:

"Ha 2015. szeptember 1. után születtél, vagy ha 1984. tavasz óta születtél, és 2015. szeptember 1-ig elhunytál, akkor az életed alatt nem változott."


A többi stimmel. :-)

2016. jún. 15. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

Engem sokáig érdekelt a nyelvtan és a helyesírás. A nyelvtan most is érdekel. Nekem is elegem van abból, amit művelnek, akár tud forrást megjelölni a kérdező, akár nem. teljesen igazat adok neki. A hasonulások logikusak (bár valaki azokkal is szenved), a j és ly rendben, legyen meg hagyományőrzés miatt, de a többi szabály nagy része minek? A nyelv mindenekelőtt beszéd. Az írás feladata mindössze ennek lejegyzése lenne, és teljesen felesleges ezt agyonbonyolítani. Eredeti funkciójától megfosztják.

A Nyest.hu egyébként lassan valami bulvár pletykalap szintjére süllyed, semmit sem tudnak lassan alaposan, mélyrehatóan, olvasmányosan leírni.

2016. júl. 7. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"Haha, ezt jókor írtad, pont most változott (illetve változik, hiszen szeptemberig még az előző is érvényben van)... :-) "


Tudom, hogy így van, egyik professzorom az egyik írója. :)

2016. júl. 7. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!