Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért szidjuk magukat a...

Miért szidjuk magukat a bölcsészeket is?

Figyelt kérdés

Nem fogok azzal vitatkozni, hogy kiknek mennyit kell tanulniuk az egyetemen, igen, egy orvosnak biztos többet kell. A kérdés kedvéért tegyük fel, hogy mondjuk a reál tudományuk nehezebbek, mint a bölcsész dolgok, és a bölcsészeknek nem kell annyit tanulniuk.


De ha így van, attól még mért a bölcsészek a hülyék? Úgy értem, nem ők állították össze a tanrendet. Biztos van egy-két ember, aki azért jött oda, mert alacsonyabbnak találta a pontokat, de azért sok helyre 400 fölött kellett teljesíteni. Csak arra akarok kilyukadni, hogy ha valaki azért ment bölcsész szakra, mert őt az a téma érdekli, akkor tanulna érte, amennyit kell. Nem a bölcsész tehet róla, ha mondjuk kevesebbet kell tanulni. Ha valami oknál fogva annyit kellene egy bölcsész szakon tanulni, mint az orvosin, akkor annyit tanulna, hiszen ez érdekli, ezt akarja elérni, és ezért megteszi, amit kell. De ha ennyit kell, ennyit kell, a tanrendet nem ő állította össze.


2014. febr. 4. 10:34
 1/9 reptoid ***** válasza:
100%
Elég ha csak a történelemben kicsit visszább tekintesz, egyből rájöhetsz, hogy mindig találni kellett egy-egy embercsoportot, akit utálni lehetett. Feszültséget levezetni rajtuk, próblémákat rájuk húzni. Persze nem kell ezt is véresen komoly témába sorolni, de az elv ugyanaz.
2014. febr. 4. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Egyrészt elég sok nehéz bölcsész szak van.


Másrészt én soha egy rossz szót nem szóltam azokra a bölcsészekre, akit valami nagyon érdekel. Inkább azok nem szimpatikusak nekem, akiket semmi nem érdekel, de bevágni azért tudnak számukra érdektelen anyagokat, a matek viszont nem megy nekik, ezért magukat humán beállítottságúnak vallják és bölcsésznek mennek. Sajnos ismerek olyat is, aki ilyen hozzáállással ment magyar tanárnak, pedig egy magyar tanárnak pont hogy okosnak kell lennie, hogy értse a mondanivalóját a műveknek.

2014. febr. 4. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Hozzáteszem még, közgazdászok, jogászok között is sok az ilyen érdeklődés nélküli emberke, persze más területeken is, csak ott kevesebb.
2014. febr. 4. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Ezt elismerem, de én azt tapasztalom, hogy nagyon általánosítanak. Én nem voltam túl jó matekból, de amit csinálok, azt szeretem, és abból szeretnék megélni (viszonylag gyakorlatiasabb dolog, nem ilyen, hogy irodalomtudomány), de szabadon választott órának például átjártam a PPK-ra Mérő László óráját hallgatni. PPK-s óra volt, szóval számolgatni nem kellett, vagy a vizsgán levezetni valamit, de meg kellett értani, amit a tanár levezetett, és ha mást nem, legalább beláttad, mondjuk Gödel nem-teljességi tételét. Nem vagyok jártas a témában, így nem tudom, ez mennyire számít komoly témának, de csak azt akarom mondani, hogy engem inkább sok dolog érdekel (pl. PPK-s dolgok), én nem az érdektelenség a jellemző rám.

Biztos, van, akit nem érdekel, de szerintem azok már elhagyták az egyetemet, vagy úgysem végzik el. És ez a lébecolás műszaki szakon is jellemző lehet. (Pl. tudok olyat, aki azért tanult gépész mérnöknek angolul a Bánkin, mert nem volt jobb ötlete, abba is hagyta, és elvégzett mást.)

2014. febr. 4. 15:31
 5/9 anonim ***** válasza:
Miért, milyen szakra jársz?
2014. febr. 4. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Magyar szakos vagyok szerkesztői ismeretek szakiránnyal. Könyvkiadói munkát, korrektúrát, lektorálást, tárgyalásismereteket, újságszerkesztést, tördelést, ilyesmiket tanulunk, meg persze a magyar szakos alaptárgyakat. Nem állítom, hogy garantáltan lesz munkám (jelenleg gyakornok vagyok), csak azt mondom, hogy szerintem ez jóval gyakorlatiasabb, mint pl. a szabad bölcsészet, amiről én sem állítom, hogy egy életpálya.


Egyébként azt vettem észre, hogy akik nem BTK-sok, általában a nyelv szakokat vagy a tanár szakokat tudják nehézként/hasznosként említeni.

Szerintem pl. egy töri szak is nehéz, bár kérdés, hogy ha valaki nem lesz tanár, van-e szükség mondjuk régészekre.


De azért szerintem egy múzeumpedagógiával el lehet helyezkedni múzeumban, egy művtörivel HA NEM LENNÉNEK ILYEN BAROMI SOKAN el lehetne képtárban, aukciós házban, a könyvtár szak sem lenne haszontalan, ha nem jönne ki sok ember onnan, van ügyvitel szakirány, de bevallom, azt nem igazán tudom, az pontosan, milyen.


Egyébként a nyelv szakokkal, amiket általában elismernek az emberek, szintén nem könnyű elhelyezkedni, mert a kis nyelvek szűk kört érdekelnek, a nagy nyelveket meg akkor veszik emberszámba, ha tudsz valami extrát rajta, pl.: értesz a hegymászás szakszavaihoz angolul.


Szóval nem azt mondom, hogy nincs túljelentkezés, de vannak értelmes szakok, amelyek csak a túljelentkezés miatt lettek rosszabbak. De egy szabad bölcsészből talán 3 sem kell.


És az biztos, hogy nem az akarta így, aki odament, és ha valaki azért megy oda, mert érdekli, az sokat tenne érte, ha épp sokat kéne. Én még a kötelezőkön felül is kölcsönzök könyveket, amelyekről azt gondolom, segítik az előremenetelemet, pedig magyar szakon az elolvasandó dolgoknak csak a listája is egyszer összetűzve kb. 20 oldal volt.

2014. febr. 4. 16:29
 7/9 A kérdező kommentje:
Egyébként van két ismerősöm, akik jók voltak magyarból is, matekból is, de mindkettőről azt gondolom, hogy ettől inkább kevésbé érdekli őket minden. Soha nem értette egyik sem a magyar igazi mélységeit, az egyik a töri órán az összefüggéseket sem (a tanárunk elvárta, hogy ne csak bemagold), de majdnem 500 pontja volt, most valami gazdasági szakra jár, már nem emlékszem. Nem kell szakbarbárnak lenni, de aki mindenből 5-ös, az is gyanús. Azt sem érdekli sok minden szerintem.
2014. febr. 4. 16:33
 8/9 A kérdező kommentje:
És még valami, bár tudom, nagyon hosszú már a válaszom. Az a kedvencem, hogy valaki azt mondja, a bölcsészek maguk is elismerik, hogy milyen rossz egy szak. Én ezt nem tartom túl jónak. Nem azt, hogy elismerik, hogy valakinek igaza van, hanem, hogy ha szid valamit, minek jár oda. Van egy évfolyamtársam, semmi nem tetszik neki. Emlékszem, szóvá tette, minek kell helyesírásból vizsgáznunk. (Mért nem feltételezzük, hogy aki magyaros, tud helyesen írni.) De fogadjunk, hogy ha nem lenne ilyen vizsga, azt kritizálná, hogy miért nincs, mikor ez magyar szak. Persze a vizsga előtt örült a jegyzeteimnek. Másnap szidta a Facebookon, milyen nevetségesen könnyű volt, és minden ismerősének elmondta, hogy ez szégyen. Nagy volt a kísértés, hogy megkérdezzem, hogy akkor engem miért dolgoztatott, és miért kellett 15 oldalt beszkennelnem neki. De nem akartam kiszúrni vele. És mindent kritizál, ahogy sokan. És rendszeresen teleírja a Facebookot azzal, hogy mi milyen szégyen, de aztán könyörög, hogy segítsünk. Nem bírom az ilyen embereket, és szerintem neki tuti elhitte már 80 műszakis, hogy milyen könnyű minden. A helyesírás vizsga valóban nem nehéz egyébként, de ahogy elnézem a legtöbb ember írását, 3-ast kapna nagyon sok ember.
2014. febr. 4. 16:42
 9/9 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem igaz például az hogy szidnám bármiért is a bölcsészeket.

Szakirányúlag nagyon is hogy képzettebbek szerintem.

2017. máj. 4. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!