Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Tegeződés vagy magázódás?...

Tegeződés vagy magázódás? Vagy csak én csinálok ebből ekkora problémát?

Figyelt kérdés
Szóval egy egyetemen tanító/oktató, hivatalosan egyetemi adjunktussal mi a megfelelő kommunikáció, megszólítás? Egyszer kétszer volt, hogy automatikusan letegeztem élőben, mert fiatal és többeket hallottam már, hogy tegezi őt. Nem tette szóvá, nem is látszott rajta, hogy zavarja. Viszont ha e-mailt írok neki, valamiért a megszólításhoz nem tudok mást írni, hogy "Tisztelt Tanár Úr!", az elköszönéshez, meg "Tisztelettel: xy". Ezután a mail után meg élőben nem akartam tegezni. Az nem ütközik illembe, vagy etikába, vagy nem helytelen, ha pl. levélben rákérdezek, hogy a továbbiakban tegezzem vagy magázzam? Azért írom, hogy levélben, mert írnom kell neki mail-t, mielőtt megint beszélünk élőben. /Azt elfelejtettem írni, hogy a válasz mail-jeiben az elköszönés "Üdv: Laci!". A Laci csak példa, viszont arra utal, hogy nem Lászlót ír, vagy a teljes nevét, hanem ezt a formáját. Tehát pl. Norbi, Ricsi, Tibi.../

2014. febr. 21. 22:45
 1/8 anonim ***** válasza:
50%
Én úgy tanultam etikettből, hogy 25 év feletti embereket illik magázni, kivéve, ha felajánlják a tegeződést, amit illik elfogadni.
2014. febr. 21. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
17%
Nagyon nem illik semmilyen tanárt letegezni, legyen adjunktus, docens, akárki, csak ha felajánlja. Lehet, hogy csak néhány évvel idősebb Nálad, de akkor is megk éne adnod a tiszteletet!
2014. febr. 21. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Én is így gondoltam ahogy ti. Ti is egyetemen tanultok, vagy tanultatok? Lehetőleg egyetemisták írjanak.

Mellesleg az egyik tanár /aki láthatóan, egyértelműen idősebb, mint a fent már említett tanár/ úgy kezdte az előadását, hogy a hallgatókkal a tegezést részesíti előnyben, mivel egyetemen így szokás, vagy így szokta meg /erre már nem emlékszek tisztán/.

2014. febr. 22. 00:05
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha ő a keresztnevét írta alá ráadásul becézve, az tegezést jelent. Ha magázódna, akkor a teljes nevét írta volna. Ha szóban tegeződtök, akkor természetes, hogy írásban is, nem lehet felemásul. A tegezés nem jár együtt a tisztelet hiányával.
2014. febr. 22. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Akkor az nem helytelen, ha a legközelebbi mail-ben rákérdezek, hogy a továbbiakban tegeződés legyen vagy magázódás? Mert azt, hogy egyből csak tegezzem, miután már magáztam, kicsit furának érzem. /Persze én alapból nem vagyok a kommunikáció mestere. :) /

2014. febr. 22. 10:24
 6/8 anonim ***** válasza:
Megkérdezheted.
2014. febr. 22. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Az idősebb tanár sem úgy gondolta, hogy ti tegezzétek nyugodtan őt. Hanem a legtöbb tanár - legalábbis nálunk - magázza a diákokat. Tehát inkább erre irányult a kijelentés, nem arra, hogy legközelebb sziát köszönjetek neki.
2014. febr. 22. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Én úgy tanultam, hogy amíg a nálam idősebb, avagy jelen esetben úgymond "feljebb álló" személy fel nem ajánlja a tegeződés lehetőségét, addig eszembe sem jut letegezni a másikat. 23 éves egyetemista vagyok. Többen is tanítanak az egyetemen, akik csak 2-3 évvel idősebbek nálam, mégsem tegeztem le őket soha, amíg azt nem mondták, hogy lehet. Egyszerűen ez egy olyan helyzet (tanár-diák kapcsolat), amiben én úgy gondolom illik megadni a tiszteletet, akár fiatalabb nálam, akár nem.

Nyilván van a másik oldala, egy évfolyamtársam "óraadó" lett a fiatalabb évfolyamoknál, amikor hozzánk küldték be helyettesíteni, eszembe sem jutott magázni, hiszen előtte 3 évig együtt szívtunk. :)

Ergo én azt mondom, ha közvetlen alak, akkor kérdezz rá, hogy most ezek után már nem tudod tegezzed-e, vagy magázzad, ha kevésbé közvetlen alkat, akkor magázzad és majd ha már szúrja a fülét, akkor ő felajánlja a tegeződést.

2014. febr. 22. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!