Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A nyelv folyamatosan változik....

A nyelv folyamatosan változik. Nem lehet ne megváltoztatni, hogy mindenki tegeződjön?

Figyelt kérdés

Mindig ez a bajom. Hogy vannak más nyelvek amiben nincs magázódás, maximum ilyen "úram!" de nincs hogy "maga/ön" "mit tetszett mondani?"


A nyelv folyamatosan változik, az emberek alakítják.

Nem lehetne megváltoztatni, hogy mindenki tegezze már a másikat?

Mindig bajban vagyok, hogy egy boltban, most mondhatom-e azt a 30 as csajnak, hogy szia!, vagy nem?



2013. okt. 9. 12:10
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
81%
Nagyon szépen megfogalmaztad a különbséget: változik, nem pedig tudatosan változtatják. Utóbbira is voltak kísérletek, leggyakrabban nem sok sikerrel. És a legtöbb nyelvben megvan ez a kettősség, szóval úgy tűnik az embereknek belső késztetésük van arra, hogy ne ugyanúgy szóljanak mindenkihez. Az, hogy megtanuld, mikor melyiket használd, része a szocializációnak. Köszönésnél meg ráadásul elég semleges a jó napot/estét/reggelt.
2013. okt. 9. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
73%
Az első megadta a lényegi választ. A nyelv úgy változik, ahogy egy növény, elszáradnak ágai, levelei lehullnak, jönnek új hajtások.. A költészetben virágzik.
2013. okt. 9. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
45%
Egy vadidegent a boltban miert tegeznel le? Egy barban nyilvan mas, ha megszolitasz valakit.
2013. okt. 9. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
59%
Én is utálom ezt a magázódjunk dolgot..a Jó napot-Viszlát nem gond, de mikor beszélnem kell vele huzamosabban, pl egyetemen vagy párom szüleivel, akkor azért kerülöm a helyzeteket. Bár értem én, hogy a magázás tiszteletet ébreszt, de ezt tegezéssel is meglehet oldani szerintem.
2013. okt. 9. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 Kései Sirató ***** válasza:
73%

Azért vannak előnyei is a magázódásnak és természetesen hátrányai is.

Előnynek nevezném azt, hogy a magázódás által meg tudjuk tartani a távolságot egymástól. Egy hivatalban, vagy bankban kifejezetten jó a magázódás.

Olyankor szokott kínos lenni, amikor a gyerekek kezdenek felnőni és azt sem tudják, hogyan köszönjenek, mert már nem gyerekek, de még nem is felnőttek. Ilyankor a felnőtt tud segíteni a helyzeten azzal, hogy azt mondja: tegezzél nyugodtan.

Nagyon furcsák amúgy a magázódási szokásaink.

30 évesen gyakran azt tapasztalom, hogy ha kosztümben, vagy gyerekkel vagyok, akkor magáznak mindenhol. Ha farmerben vagyok , laza sapkával, egyedül, akkor tegeznek.

Az óvodában az összes szülő tegezi egymást, ugyanezek az emberek egy csomó más szituációban magázódnának.

2013. okt. 9. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
47%
Ha mindig megszüntetnénk valamit, amit valaki nem képes a fejébe verni, még a kőkorszakban élnénk.
2013. okt. 9. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
49%

"mit tetszett mondani?"


Hadd tippeljek. Kb. kamasz lehetsz, és az a fő problémád, hogy nem tudod, hogyan beszélj a felnőttekkel. Javaslom, hogy a tetszikezés helyett használj sima magázódást, és megszólításnak az ön szót.


Azért ne akard átalakítani a magyar nyelvet, mert nem tudod használni.

2013. okt. 9. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

így? "Mit mondott?"

De ez nekem olyan bunkón hangzik.

Akkor hallottam ilyeneket felnőttektől, amikor kiosztotta az egyik a másikat! Tehát, így ráförmedt, hogy "MIT MONDOTT?!" és azt hiszem ez udvariatlan.

2013. okt. 9. 14:40
 9/19 anonim ***** válasza:
62%

A tegeződés felé haladunk.


Igaz még mindig nagy a félsz a gyerekekben.

Engem pl. gyakran 30 alatt nem mernek visszategezni.

2013. okt. 9. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
89%

> "Mit mondott?" De ez nekem olyan bunkón hangzik.


És az jobb lenne, hogy "Mit mondtál?" :DD

Ha erősnek érzed a "mit mondott?" változatot, akkor lehet finomítani, mondjuk "Elnézést, nem értem", vagy "Bocsánat, megismétené?"

A tegeződés ezen semmit nem segítene.

2013. okt. 9. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!