Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Milyen bevezetést és befejezés...

Milyen bevezetést és befejezést lehet írni irodalom érettségi vizsgán?

Figyelt kérdés

A magyar tanárom fogja javítani a dolgozatokat és ő azt mondta, hogy ne írjunk:

- életrajzi adatokat

- semmitmondóságokat

- személyeskedéseket (pl. Most ezért ezt meg azt ez alapján összehasonlítom, ... láthatjuk, stb...)

- közhelyeket (az egyik legnagyobb költőnk/írónk...)



2014. máj. 2. 14:43
 1/5 anonim ***** válasza:

Életrajzi adatokat felszínesen ismerni kell. Pl nem árt tudni József Attila életkörülményét,többször megkísérelt öngyilkosságát , amely összehozható versei témájával,melankolikus hangulatával.


3 oldalnak meg kell lenni (vagy sokszáz szó), szóval ha úgy érzed rizsáznod kell,akkor tedd azt!


A T/1-es ragozást muszáj elfogadnia,egyáltalán nem hiba.Én magam is alkalmazom.


Az elejét nyugodtan kezdd azzal,hogy XY a magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja (így nem sülsz b azzal,hogy költő vagy író)

2014. máj. 2. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A végén összegezz a művet ... újra ,nagyon röviden
2014. máj. 2. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Multkor is alkalmaztam azt, amit itt GYIKon olvastam (T/1) és az egész mondatot aláhúzta hullámos vonallal!!
2014. máj. 4. 20:53
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

akkor utál a tanár.


Magyartanárom jótanácsa (tegnap küldte FB-n) :


Akiknek nem elég a hétfői harchoz a kiposztolt buzdító beszéd (ó, alliterál), vagy nem tetszik Aragorn (bár ezt nehezen tudom elképzelni…), azoknak küldök néhány ut. tanácsot:

Mindig figyelmesen olvassátok el a feladatokat!

A helyesírásra és a nyelvhelyességre a szövegértés megoldásánál is figyeljetek! Legyetek résen: néha a pontszám nem egyezik meg a kívánt válaszok számával!

Szánjatok időt a választásra! Ne pusztán szimpátia vagy feladattípus szerint döntsetek! A három közül azt válasszátok, amiről a legtöbb tudásotok/gondolatotok van!

Érvelésnél reflektáljatok (akár többször a megoldás során) a kiindulásul adott szövegre! Ha egyértelmű állásfoglalást kér a feladat, akkor egyértelműen mellette vagy ellene érveljetek! Az érvelés ne legyen elmzés, elbeszélés! Használjatok változatos mondatfajtákat és mondatformákat! Ha a feladat nem kéri, akkor is hozzatok több irodalmi alkotást érvként!!!!!!!! A szerző és a mű címének megemlítése még nem érv!!!!!!!!

Összehasonlító elemzésnél szempontok szerint haladjatok! Figyeljetek a változatos szóhasználatra (név, alkotó/szerző/költő vagy író(nem mindegy!)/művész, a lírai én vagy elbeszélő (nem azonos a szerzővel); mű/vers (elégia, rapszódia...)/költemény/alkotás, stb.

Elemzésnél nem csak a megadott szempontokat kell kidolgozni, hanem azokat mindenképpen, a legrészletesebben. (Az összehas. is tartalmazhat a megadottól többet.)

Figyeljetek arra, hogy arányosak legyenek a részek.!!!!!!!!!!! Bármennyire is sokat tudtok a szerzőről, korról, stb. a bev. ne legyen hosszabb a tárgyalásnál!

Ellenkező esetben (ismeretlen szerző, műfaj, stílus, stb. esetében) az is növelheti az előadás terjedelmét, ha rögzítitek a feladatválasztást és az előírt szempontokat. (Pl.: Dolgozatomban ... c. művét és ... c. alkotását kívánom összevetni, különös tekintettel / középpontban a két költemény versformájára, a lírai én helyzetére, stb. (a megadott szempontokat lehet itt felsorolni)). Sőt, ezt mindig kívánatos megtenni.

Az is növelheti a bevezetést, ha röviden felvázoljátok a gondolatmenetet. (pl.: Elsőként a címet értelmezem, majd igyekszem a motívumok struktúrateremtő szerepét bemutatni, ezután a .......-t kívánom elemezni, stb.) Ehhez viszont fontos a piszkozat vagy az alapos vázlat, nem lehet beígérni vmit, aztán elhagyni...

Legyen világos, jól követhető gondolatmenete az írásnak! Minden mondat kapcsolódjon egymáshoz!

A bevezetést ne csapjátok össze! Ne legyen modoros! (A személyességgel óvatosan bánjatok!) A bef. zárja kerekre a dolg.szövegét! Összegezzétek milyen válaszokat találtatok a felvetett kérdésekre!

A kért terjedelmet tartsátok be!

Tagoljátok bekezdésekre az írásotokat! Az ékezetes betűk írása legyen gondos!

Az íráskép legyen rendezett! Javítás: áthúzás (csak egyszer!)+zárójel. Max. 1 csillag legyen!

Használjátok a helyesírási szótárt!

Egyeztetési, nyelvhasználati hiba ne maradjon a szövegben!

Hirtelen ennyi jutott eszembe...

Gondolok rátok hétfőn. Ügyesek legyetek!

Tnő

Ui.: Puszi az Anyukáknak

2014. máj. 4. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2014. máj. 5. 05:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!