Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Infó érettségire Access-ből...

Infó érettségire Access-ből kéne egy kis segítség?

Figyelt kérdés

Több korábbi érettségi feladatot megcsináltam már, eddig nem is volt gondom egyik feladattal sem, de a 2012 októberibe van pár feladat, amihez kevés a tudásom.


Első feladat, ahol elakadtam:

"Készítsen lekérdezést, amely megadja, hogy mennyi volt eddig a kiadó bevétele!"


Megoldásban ez az SQL kód szerepel:

SELECT SUM(darab*ar)

FROM regeny, rendeles

WHERE regeny.id=rendeles.regenyid;


Ilyenkor mindig beírom az SQL kódot, aztán átváltok tervező nézetre, mivel azt könnyebbnek találom, mint az SQL-t, és aztán próbálom felfogni, hogy mit hogy is kellett volna csinálni.

SQL kódból ez lesz: [link]


A bal oldali oszlopot még értem, a darab és az ár szorzatának a szummáját veszi, de nem értem, hogy a jobb oldali oszlopnak mi a szerepe? Feltételnek miért van ott a [rendeles].[regenyid], miért van szögletes zárójelbe írva, miért van egy ponttal elválasztva, minek van egyáltalán ott az egész? Hisz csak a bevétel kell, ami a darab*ar szummája, az meg már az első oszlopban is ott van.

Vagy meg lehet valahogy oldani ez az extra oszlop nélkül is? Egy másik feladatnál volt már olyan, hogy a megoldás szerint 3 oszlop volt, ami közül az egyiknél szintén ilyen [rendeles].[akarmi] volt megadva, de anélkül is meg tudtam oldani.



Következő feladat:

"Megrendeltük „Az alibi” címűkönyvet, pedig már ott volt a könyvespolcunkon. A kiadó

szívesen kicseréli, de csak egy pontosan vele egyezőárú könyvre! Készítsen lekérdezést,

amely kilistázza azon művek magyar címét, amelyek szóba jöhetnek!"


Erre két SQL kód van, egyik így néz ki:

SELECT magyar

FROM regeny

WHERE ar=( SELECT ar

FROM regeny

WHERE magyar="Az alibi") AND magyar<>"Az alibi";


És tervező nézetbe ez lesz belőle: [link]


Másik így néz ki:

SELECT r2.magyar

FROM regeny AS r1, regeny AS r2

WHERE r1.ar=r2.ar AND r1.magyar="Az alibi" AND

r2.magyar<>"Az alibi";


És ez lesz belőle: [link]


Itt nagyjából semmit sem értek. A második megoldás jobban tetszik, de nem értem mik azok az r1/r2-ők, meg miért nem elég csak az utolsó 2 oszlop? Itt sem értem mi a szerepe az első két oszlopnak.

Illetve a <> mire jó?



2014. máj. 6. 16:16
Sajnos még nem érkezett válasz a kérdésre.
Te lehetsz az első, aki segít a kérdezőnek!

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!