Egyetem mellett munka?

Figyelt kérdés

Tavaly kezdtem el az egyetemet, sajnos nem lett 460 pontom, ezért csak költségtérítéses szakra vettek fel, ennek összege 150 000 Ft/félév. Sajnos a szüleim nem tudnak támogatni anyagilag, de bíztam abban, hogy mivel van 3 testvérem, illetve anyukám betegsége miatt nem talál munkahelyet kaphatok költségtérítés mérséklést, azonban kiderült, hogy totál rokkantnak kell lennie valakinek ahhoz, hogy ez járjon neki. A fennmaradó tandíj összegét diákmunkával szerettem volna megkeresni. Bejárós vagyok, mivel arra végképp nem lenne pénzem, hogy kollégiumot/albérletet fizessek és eltartsam magam, így napi 1,5-1,5 órát utazom, sőt még munkát is csak az abban a városban találtam, ahol az egyetem van.

Az első félévben munka mellett nem igazán sikerült tanulnom, így szinte alig lett meg 1-2 tárgyam, második félévben már próbáltam minden erőmet összeszedni, hogy a munka és tanulás menjen együtt, így 1 tárgy kivételével mindent teljesítettem, igaz szinte csak 2-esekkel. Nagyon rosszul érzem magam, mert tudom, hogy többre lennék képes, de egyszerűen alig van időm tanulni, az órákra járás és a munkába járás összeegyeztetése is igen nehéz.

Már azon gondolkodom, hogy abbahagyom egy darabig a munkát, legalább a szorgalmi időszakra és veszek fel diákhitelt,hogy ki tudjam fizetni a tandíjat, így csak a tanulásra koncentrálnék, hogy átvegyenek államira. A barátom és ismerőseim szerint a diákhitel és az ötletem nagyon rossz megoldás lenne, mivel később kamatostul kellene visszafizetnem a hitelt és nem is biztos, hogy lenne miből.

Ti mit tennétek a helyemben? Így úgy érzem sosem fogom elvégezni az egyetemet, illetve ha sikerül is csak egy 2-es diplomám lesz és egész életemben úgy fogom érezni, hogy alul teljesítettem.


2014. aug. 30. 22:48
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
80%

Ahogy látom két megoldás van:

a) megpróbálsz dolgozni, és jó eséllyel nem végzed el az egyetemet, vagy ha igen, túlfutsz, ezért egy-két félévvel több tandíjat fizetsz ki

b) felveszed a diákhitelt, elvégzed normálisan az egyetemet, majd az alacsony kamattal együtt kifizeted

c) hagyod az egészet, mert ha arra nem elég a diploma, hogy később kifizesd munkával a hitelt, akkor azért a diplomáért nem is érdemes fizetni


Szerintem egyértelmű, hogy az első hülyeség. A másik kettő közt válassz. És ne a barátokat kérdezd.

2014. aug. 30. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
25%
Diákhitel 2-re alacsony a kamat, 2% és ezen felül rengeteg kedvező feltétele van, olvad el. Azt pedig neked kell tudnod, hogy a diplomád mit fog érni. A jelenlegi helyzetnél jobb biztos nem lesz belátható időn belül úgy, hogy nyugodtan veheted ezt viszonyítási alapnak.
2014. aug. 30. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
75%

nem pályázhatsz szociális támogatásra?

nincs olyan munkahely, ami többet fizet?

mert ennek így semmi értelme nincs, hogy csak a fele sebességgel haladj, és kapd a rossz jegyeket, érdemesebb lenne passzív félévre menned, és találni egy jó munkahelyet, ahol tudnál pénzt gyűjteni 2 félévre

diákhitelt akkor vegyél fel, ha úgy érzed, el fogod tudni végezni az egyetemet, mert utána ha jól fogsz keresni, egyszerű lesz visszafizetni

2014. aug. 30. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Milyen szakon vagy? Nem mindegy miért fizetsz vagy miért rizikózol a hitellel?
2014. aug. 30. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Én nem félnék annyira a hiteltől, már ha olyan szakra járnék aminél tudom, hogy megéri.

Ez is csak egy befektetés.

2014. aug. 31. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
3. : szoctámot nem csak az államisok kaphatnak?
2014. aug. 31. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Voltam nagyjából a te helyzetedben; nappalin tanultam, majd a családom elszegényedett, emiatt passziváltattam és elmentem dolgozni. A sulit félbehagytam, és most csak dolgozok, de jövőre újrakezdem, viszont másik szakon, olyanon, ami tudom, hogy értékes és érdekel (mérnök info).


Én úgy oldottam meg, hogy veszprémben dolgozok és találtam egy albérletet bent (aminek külön előnye, hogy a lakótársam mérnök infos végzettségű lesz), így a munkahelyem és a suli ahol indul a képzés is közel lesz (pannon egyetem).


Na de a munkahelyre visszatérve, egy gyárban robotolok, aminek megvannak az előnyei és a hátrányai. Nos a hátránya, hogy péntektől szombatig dolgozok, viszont megkeresem a 110 ezer forint + 17 ezer kafetériát, ami nem olyan szörnyű. Emellett a cég támogatja a tanulmányokat, ami annyit tesz, hogy:

-Fizeti a tanulmányaidat (ha olyan szakon tanulsz, ami kell nekik, de erre na alapozz, próbálj bejutni államira, és a tanulmányi szerződés tartalmazhat x év röghöz kötést is)

-Ad tanulmányi szabadságot

-Variálhatsz műszakokban

-Hamar karrierlehetőséget biztosít

Szóval a helyedben ha nem megy, nem erőltetném. Elmennék dolgozni, és tapasztalnék. Többek között meg kell tanulnod azt is, hogy sok diploma értéktelen, amit összefoglalva úgy jellemezhetnénk, hogy "nem termel". Azért írom ezt így, mert mehetsz te bsc-re, lehetsz te mérnök is akár, de ha környezetmérnöknek, földmérő mérnöknek, kertépítőmérnöknek, stb...-nek tanulsz, a fene se fog téged alkalmazni.

2014. aug. 31. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
76%

Oh amúgy, munka mellett levelezőn szerintem bőven lesz időm tanulni tapasztalataim alapján, mivel mérnöknek tanultam, és 3-as 4-es átlagom volt másfél évig mintatervesen úgy, hogy hétvégén péntektől vasárnapig mindig barátnőmmel lógtam. Annyi, hogy a szorgalmi időszak alatt nem lesz szabad hétvégém, de ezt évente 5 hónapig el lehet viselni.


A munkára meg tekints úgy, mintha bejárnál az órákra, talán kicsivel többet vagy bent, de nem sokkal különb.

2014. aug. 31. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

A sulit semmiképp sem hagyom ott, mert nem olyan diplomáról van szó, amit ne lenne érdemes elvégezni, mivel már most rengeteg helyre felvennènek vele ha legalább 4 lezárt félévem lenne, de sajnos csak kettő van. Szerencsére nem gyárban robotolok, diákmunkák között jónak számító munkahelyem van, sőt ahhoz képest jól is fizet, a gondom az, hogy nincs időm rá, mert órára kell járni.

Diákhitelre nem azért mondják az ismerőseim hogy nincs èrtelme, mert maga a szak is értelmetlen, hanem mert szerintük nem jó hitellel kezdeni, nem jó hitelre költeni, nem jó ha hitel van a nyakamba, stb

2014. aug. 31. 09:01
 10/12 A kérdező kommentje:
Egyébként nem jár semmilyen tàmogatás, Bursat fizet egyedül az önkormányzat havi 3-3 ezret, de általában összevissza vagy egyben fizetik ki, aminek nem sok értelmét látom, mert nem lehet vele tervezni.
2014. aug. 31. 09:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!