Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mik a felvételi követelmények...

Mik a felvételi követelmények a Színművészeti Egyetemre? Megéri ott tanulni?

Figyelt kérdés

Színésznek szeretnék tovább tanulni, mennyire veszik figyelembe a tanulmányi eredményeket? Hallottam valami olyat, hogy ott felvételi van és azon dől el a dolgok 90%-a. A hangom nem a legjobb, átlagos kategóriába sorolnám. Ha nem tudok énekelni felesleges is próbálkoznom? Van esetleg valami más színészeti egyetem Magyarországon? Esetleg jobban megérné érettségi után külföldön tanulni? Mennyire lenne költséges ez?

Bocs a rengeteg (talán nem is annyira egymáshoz kötődő) kérdésért de nem annyira vagyok tisztában ezekkel a dolgokkal, hálám üldözné azt aki leírná nekem ezeket normális stílusban. 17/F



2014. szept. 22. 21:55
 1/5 anonim ***** válasza:
89%

Van prózai színész képzés is, de ott is van ének felvételi (ettől függetlenül felvethetnek rosszabb hanggal is, de akkor már nagyon meg kell győzni a felvételiztetőket).

A tanulmányi eredmény egyáltalán nem számít, legyen értettségid.

3 fordulós a felvételi rendszer. Az első körben a jelentkezők 90%-át kiszórják. Úgy képzeld el, hogy kb. 2000 jelentkeznek ebből 15-öt vesznek fel.

Nem akarlak elkeseríteni, de akik oda jelentkeznek több éve tanulnak éneket, táncot, beszédtechnikát vagy eleve drámatagozatos gimnáziumból jönnek.

Színész főiskola van még Kaposváron, de az a képzés annyira új, hogy igazából még nem látni mire mész vele, de ott is sokszoros a túljelentkezés.

Vannak jó minőségű tanodák is pl. Gór Nagy Mária tanodája.

Létezik okj-s képzés is (színész 2) de az semmit nem ér.

Külföldön akkor érdemes ezt a szakmát tanulni, ha anyanyelvi szinten beszéled az adott ország nyelvét, hiszen a színésznek ez a munkaeszköze.

2014. szept. 23. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
79%

Azzal próbálnak nyugtatni, hogy nem kötelező a jó énekhang, de hatalmas előny, ha jól énekelsz. Ha nincs ritmusérzéked, szinte biztos, hogy nem vesznek fel. Évente 10-12 fő kerül be, ahogy írták, 3 rosta alapján. Az elsőn verset szavalni, monológot előadni, táncolni kell, ha szr vagy, az elején kidobnak. A második rostán közösen kell összeeszkábálni egy darabot és azt előadni, innen már a valóban tehetséges színésztanoncokat is kirugdossák, s ha meglátnak benned valamit (van amikor a protekciót), jöhet a harmadik rosta, ha jól tudom, néhány napra össze kell költöznöd a kiválasztottakkal, a felvételiztetők által ismét színdarabot kell előadni, meg gondolom vért izzasztanak veletek, és ha túléled, az utolsó nap végén felolvassák a neved, ha bekerültél. Kevesen élik ezt meg.

Egyébként kb 1000-en szoktak a színész szakokra jelentkezni évente.


All in all, ha nem vagy színjátszókörös, színpadon még nem nagyon álltál, nem érzel magadban elég kurázsit, vonzalmat a szereplés iránt, nem táncolsz hosszú évek óta, lámpalázas vagy, nem szavalsz minden létező iskolai eseményen, ne adj isten nem tudsz fejből egy verset se, nem szereted az irodalmi műveket, nem artikulálsz tökéletesen, az intonációddal is vannak gondok, s nem bírod a strapát, biztos hogy nem való neked a SZFE. Színitanodával bepróbálkozhatsz, de oda is felvételi kell, viszont sok ismert hazai tévés, színpadi színész 'csak' tanodát végzett, és mégis boldogul. Ők istenadta tehetségek, ha te nem vagy az, nincs mit fejleszteni. Ja, és sokukat többszöri próbálkozásra se vették fel az egyetemre, de a legjobbakat is sokadik próbálkozásra. Van egy pár éve végzett színművész, őt nyolcadjára (!!) vették fel (nem tudom hogy tudta magát annyiszor összekaparni), de hogy konkrét személyt is mondjak, Bánfalvi Esztert ötödjére vették fel.


Ui, sok végzős Színműs interjúját elolvasgattam, és szinte mindőjük abba akarta hagyni, vagy legalábbis teljesen besokallt az első félévekben, mert rohadt kemény gyakorlati elvárásuk van. Több vizsgadarabot úgy adnak elő, hogy egy személynek legalább két karaktere van.

Ettől függetlenül nincs vesztenivalód, ha felvételizel, de ne tedd fel erre az életed. Amúgy ha érdekel, jövőre (vagyis 2015 tavaszán) valószínűleg Marton László fog felvételiztetni, jelen állás szerint Hegedűs D Gézával és Forgács Péterrel karöltve.

2014. szept. 25. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Ami azt illeti szavalni / felolvasni / verset mondani nagyon szépen tudok, több versenyt is megnyertem már és többen is mondták, hogy elég jól megy. Ennek ellenére a az énekhangom sajnos nem a legjobb. Elég jól előtudom adni magam, több iskolai darabon is szerepeltem már, bár a lámpaláz sajnos a sokadig produkciónál is előjött. Nincs protekcióm oda, egy ismerősöm sincs ott. Nem tudom még mi lesz, de biztos, hogy megfogom próbálni. Az említett okj-s képzés, illetve a színészi tanoda mennyiben más? Illetve mennyi ideig tart? Mi szükséges hozzá / mik a felvételi követelményei? (Ha vannak)

2014. szept. 28. 15:28
 4/5 anonim válasza:
100%
Én most májusban voltam színműn, júniusban Kaposváron felvételizni. Mindkettő nagy élmény volt. Színműn Zsótérék, Kaposváron Eperjesék voltak a "zsűrik". Tapasztalatom szerint rohadtul nem érdekli őket, hogy mennyire mondod szépen a verseket stb. Az meg pláne nem érdekli őket, hogy miket nyertél. Ezt onnan tudom, hogy én is nyertem ezt-azt...Az érdekli őket, hogy mennyire vagy erős személyiség, ezt mennyire adod át és hogy ezáltal ők mennyire tudnának az 5 év alatt "formálgatni". Ennyi...gyakorlatilag a felvételi egy casting.Melyik osztályfőnöknek, milyen emberekre van szüksége...
2014. okt. 15. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
75%

"... de hogy konkrét személyt is mondjak, Bánfalvi Esztert ötödjére vették fel."


Vajon, akit csak ötödjére vesznek fel, miért nem gondolkodik el azon, hogy talán nem erre a pályára való?


Bánfalvit egy filmben láttam eddig, a Senki szigetében, amit egyvalaki miatt érdemes megnézni, és azt Jakab Julinak hívják.


Ő nem végzett színész szakot, mégis megragadóbb volt, és azóta meg nemzetközi hírű mozikban játszik főszerepet, míg az ötödjére felvett Bánfalvi hozzá képest a kanyarban sincs.

2019. máj. 31. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!