Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kémia megértésében tudnátok...

Kémia megértésében tudnátok segíteni? (lent)

Figyelt kérdés

A mellékkvantumszámok mit jelölnek? Ugye a főkvantumszámok a héjakat (1., 2., stb.; K-tól), de nem értem a mellékk.sz.-at...

Másik kérdésem: a mágnesesk.sz.-oknak a jele:m, mért.egys.: -1, -1+1,..., 0,..., 1-1, 1. De a "-1+1" és az "1-1" azok 0, és nem értem, hogy akkor ez hogy is van...

Szintén egy kérdés: a spink.sz. az mindig ugyanaz? Ha nem, akk. hogyan, mikor és miért változik?

Mi az hogy az (e-)-k páros vagy párosítatlan spinűek?


Előre is köszönöm a válaszokat :)



2014. okt. 4. 14:00
 1/4 anonim válasza:
olvass utána a neten, ott biztos van infó. Én onnan tanultam
2014. okt. 4. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Én is onnan tanulom (mert állítólag nálunk ez nem anyag, de kémia versenyre kelleni fog), és ezeket nemigen értem... Próbálok keresni magyarázatot, de azért megköszönöm a segítséget ^^
2014. okt. 4. 14:51
 3/4 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy ezeket a dolgokat csak magas szintű fizikatudással lehetne jól megérteni. Középiskolában el kell fogadni, hogy mi hogy van.


A mellékkvantumszámok az elektron pálya-impulzusmomentumentumának kvantumszámai. Ezt klasszikus hasonlattal élve úgy szokták interpretálni, hogy milyen alhéjon keringenek az atommag körül, de valójában az elektronok felhő formájában veszik körül az atommagot, és ennek a felhőnek az alakját jellemzi az l kvantumszám. Az l=0 (s pálya) gömbszimmetrikus, az l=1 (p pálya) propeller alakú, az l=2 (d pálya) négylevelű lóheréhez hasonlít, illeve van egy gyűrűs propeller alakú változata is, stb.


Az egész onnan ered, hogy amikor az ember megoldja az elektron pályáját leíró Schrödinger-egyenletet, akkor az atom elektromos tere ugyebár gömbszimmetrikus -hiszen milyen más legyen? Ennek megfelelően az elektron hullámfüggvényét lehet


Psi(r,theta,phi) = R(r)*Y(theta,phi)


alakban keresni. Itt a három koordináta a szférikus koordinátarendszer három koordinátája, azaz r az atommagtól mért sugár, theta a polárszög és phi az azimutszög. Azonban nyilvánvaló, hogy adott távolságban az atommag elektromos tere mindenütt ugyanolyan, ezért az r-függés leválasztható, és marad egy Y(theta,phi) függvény, amelyet gömbfüggvénynek hívnak. A gömbfüggvények ún. teljes ortonormált függvényrendszert alkotnak, azaz ahhoz hasonlóan, ahogy egy bázis vektorai szerint egyértelműen ki lehet fejteni egy vektortér összes vektorát, ugyanúgy a gömbfüggvények szerint is ki lehet fejteni bármely olyan függvényt, amely egy egységnyi sugarú gömbfelületen van értelmezve (vagyis a theta és phi koordinátáktól függ).


És pontosan ezek a Y függvények tartalmazzák az l és m konstansokat, amelyek a kvantummechnikában fizikai értelmezést nyernek mint pálya-impulzusmomentum illetve mágneses kvantumszámok.


Az egyes függvények alakja függ ezen kontansok értékétől. Ha ezen a linken legörgetsz


[link]


akkor találsz ábrákat, hogy hogy néznek ki az atompályák.


A mégneses kvantumszámok a -l és +l között változhatnak, azaz


m = -l, -l+1, ..., -1, 0, 1, ... , l-1, l


Ha pl. l=3, akkor m lehetséges értékei:


m = -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3


ami mindig 2l+1 db, itt most 7 db lehetséges érték.


A spin elektronokra adott, mert ugyanolyan jelelmzőjük, min a tömeg vagy töltés. Az s értéke 1/2. Ez egy mellékvantumszám jellegű dolog, azaz ehhez is tartozik egy mágneses kvantumszám, m_s=-1/2 vagy +1/2.


A párosítatlan spinek a Hund-szabályra utalnak. Amikor egy atom héját feltöltöd, akkor az elektronok úgy veszik fel a különböző l értékeket, hogy az m_s értékek eleinte mindegyikhez azonosak. Vagyis egy p pálya betöltése esetén:


1. elektron: l=1, m=-1, s=1/2, m_s=-1/2

2. elektron: l=1, m=0, s=1/2, m_s=-1/2

3. elektron: l=1, m=1, s=1/2, m_s=-1/2


vagyis eddig mindegyik elektron m_s étéke -1/2 volt, most viszont kezdenek az egyes m szerinti kategóriák is betöltődni:


4. elektron: l=1, m=-1, s=1/2, m_s=1/2

5. elektron: l=1, m=0, s=1/2, m_s=1/2

6. elektron: l=1, m=1, s=1/2, m_s=1/2


Ez azért van, mert az elektronok taszítják egymást, és ha először a különböző m értékekhez tartozó pályák töltődnek föl, akkor ez energetikailag kedvezőbb, mivel a lehető legtávolabb tudnak egymástól elhelyezkedni. (Ha megnézed az ábrákon, akkor a propellerek szárai három egymásra merőleges tengely mentén helyezkedhetnek el, vagyis először ezek mindegyikére kerül egy-egy elektron, és csak utána kerül melléjük egy ugyanolyan m számú de ellentétesen álló spinű elektron.)


Valahogy így lehetne tömören elmondani. Középiskolában még egy csomó fogalmat nem tanultok, ezért nehéz érthetően elmagyarázni.

2014. okt. 6. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Te valószínűleg azt értetted félre, hogy az m megadásakor a -l+1 az nem "mínusz egy plusz egy", hanem "mínusz el plusz egy". Csak az l és 1 nagyon hasonlít.
2014. okt. 6. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!