Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok segíteni a kémiai...

Tudnátok segíteni a kémiai egyenlet megértésében?

Figyelt kérdés

segítsetek kérlek,valaki eltudná nekem magyarázni konyhanyelven?(a kémiai egyenletet vagy: az egyenlet rendezése az anyag és töme megmaradás elve értelmében)

[7.-es vagyok]



2013. ápr. 24. 20:44
 1/6 A kérdező kommentje:
(reakcióegyenlet)
2013. ápr. 24. 20:47
 2/6 anonim ***** válasza:

Kémiai reakció során mindig vannak kiindulási anyagok (az egyenlet bal oldala) és termékek (az egyenlet jobb oldala). Az, hogy melyik anyag mivel, hogyan reagál, és mi keletkezik, különböző tényezőktől függ. A két oldalon szereplő atomok számának meg kell egyeznie, ezért kell számokat írogatni a vegyjelek elé. (Ezek az un. szöchiometriai számok.)

Pl. a víz így keletzkezik:

2 H2 + O2 --> 2 H2O

(A vegyjel mögötti szám alsó indexben szerepel, és azt jelöli, hogy egy molekulában hány darab atom van.)

Jobb oldalt van 4 db H-atomod (kettő H molekulád), 2 db oxigén atomod, az az összesen 6 db atomod. A víz egy molekulája három darab atomból áll, tehát, hogy egyenlőek legyenek, 2 db víz molekula lesz.

Remélem, segítettem valamennyit. :)

2013. ápr. 24. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Ozmium42 ***** válasza:
0%
Jobb lenne, ha elolvasnád, ami a könyvedben van, és konkrétan rákérdeznél, hogy a leírtakból mi nem világos, mert senki nem akar esszét írni.
2013. ápr. 24. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Anyagmegmaradás leve alapján:

A bal és a jobb oldalon is minden elemből ugyanannyi darabnak (molnak, ahogy tetszik) kell lenni.

A mólok száma pl. molekulában:

H2O - ebben 2 db 'H' és 1 db 'O' van.

Ha az elem (vagy molekula) képlete előtt van egy szám, akkor minden elem darabszámát meg kell szorozni az előtte levő számmal.

pl.:

2 H2O - itt már 4 db 'H' és 2 db 'O' van.


Úgy kell összehozni a két oldalt, hogy a két oldalon minden elemből ugyanannyi darab legyen.


pl.

az ammónia képződése

rendezetlen egyenlet:

H2 + N2 = NH3


a bal oldalon:

- 2 db H-ed van

- 2 db N-ed van

a jobb oldalon:

- 1 db N-ed

- 3 db H-d van


1.) ahhoz, hogy ugyanannyi N-ed legyen a jobb oldalon, mint a bal oldalon (azaz 2), a jobb oldalon 2-t kell venni az NH3-ból.

így az egyenlet erre módosul:

H2 + N2 = 2 NH3


A bal oldalon:

- 2 db H-ed van

- 2 db N-ed van

A jobb oldalon:

- 2 db N-ed

- 2*3 = 6 db H-d.


Ahhoz, hogy a bal oldalon ugyanannyi H-d legyen, mint a jobb oldalon (azaz 6), a bal oldalon a H-ek számát (2) 3-mal kell megszorozni.


így a következő egyenletet kapod:

3 H2 + N2 = 2 NH3


A bal oldalon:

- 3*2= 6 db H-d van

- 2 db N-ed van

A jobb oldalon:

- 2*1=2 db N-ed van

- 2*3= 6 db H-d van

tehát a két oldalon ugyanannyi a H-ek száma a bal és jobb oldalon is (6 db), és a N-ek száma is (2 db).


A tömegmegmaradás alapján ehhez hasonlóan kell, csak ott az atomoknak nem az anyagmennyiségét (db/mol), hanem tömegben (gramm-ban) számolod.

Ehhez ismerni kell az anyagok moláris tömegét (jele M, mértékegysége: g/mol).

M(H)=1g/mol

M(N)=14g/mol

M(NH3)=14g/mol+3*1g/mol= 17 g/mol


rendezetlen egyenlet:

H2 + N2 = NH3


a bal oldalon:

- 2*1=2 gramm H-ed van

- 2*14=28gramm db N-ed van

a jobb oldalon:

- 1*14=14 gramm db N-ed

- 3*1=3 gramm db H-d van


1.) ahhoz, hogy ugyanannyi N-ed legyen a jobb oldalon, mint a bal oldalon (azaz 28 gramm), a jobb oldalon 2-t kell venni az NH3-ból.

így az egyenlet erre módosul:

H2 + N2 = 2 NH3


A bal oldalon:

- 2*1=2 gramm db H-ed van

- 2*14=28 gramm db N-ed van

A jobb oldalon:

- 2*14= 28 gramm db N-ed

- 2*3*1 = 6 gramm H-d.


Ahhoz, hogy a bal oldalon ugyanannyi H-d legyen, mint a jobb oldalon (azaz 6 gramm), a bal oldalon a H-ek számát (2 gramm) 3-mal kell megszorozni.


így a következő egyenletet kapod:

3 H2 + N2 = 2 NH3


A bal oldalon:

- 3*2*1= 6 gramm H-d van

- 2*14= 28 gramm N-ed van

A jobb oldalon:

- 2*1*14=28 gramm N-ed van

- 2*3*1= 6 gramm H-d van

tehát a bal- és jobb oldalon is egyenlő a H-ek súlya (6gramm), és a N-ek súlya (28 g) is, tehát érvényesül a tömegmegmaradás elve).


Remélem, érthető voltam (és nem írtam hülyeséget, este van már)

2013. ápr. 24. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

Első körben szerintem azt kell megértened, hogy az anyagok nem tűnhetnek el a reakció közben.

Olyan nem lehet, hogy ami az egyik oldalon szerepel, az a másikon ne legyen. (csak átalakulnak, más kötéseket alakítanak ki)

Ezt konyhanyelven: van cukrod és adsz hozzá vizet, kapsz cukrosvizet. (mindkét oldalon ugyanaz és ugyanannyi tömeg van, csak más köztük a kapcsolat)

Amúgy előttem írók jókat írtak, scak próbáltam nagyon lebutítani és alap problémára felhívni a figyelmed.

2013. ápr. 24. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,sokat segített.
2013. ápr. 25. 08:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!