Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kémiások! Valaki leírná nekem...

Kémiások! Valaki leírná nekem mi történik akkor amikor kalciumos pezsgőtablettát dobunk vízbe?

Figyelt kérdés

2014. okt. 4. 19:04
 1/4 anonim ***** válasza:
Egészen pontosan mire vagy kíváncsi? Hogy mitől pezseg? Vagy hogy mi történik a kalciummal, vagy hogy hogy kerül bele? Vagy minden egyes lejátszódó folyamatot tudni szeretnél?
2014. okt. 4. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Olyanra gondolok, hogy beledobjuk a tablettát és utána milyen folyamatok játszódnak le
2014. okt. 5. 09:42
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Értem, na így már tudok segíteni :)


Tulajdonképpen minden folyamat annak köszönhető, hogy a tabletta összetevői elkezdenek feloldódni a vízben. Maga a szilárd tabletta olyan anyagokat tartalmaz, amik reagálnak egymással, de szilárd anyagok érintkezésekor nem igazán történik reakció, ezért a tabletta sokáig eltartható anélkül hogy az összetevői reakcióba lépnének. Ha viszont feloldjuk őket, akkor azonnal elkezdenek reagálni. Egyik legfontosabb összetevője a pezsgőtablettáknak a szódabikarbóna (NaHCO3) és a citromsav. Ugyebár az egyik sav, a másik bázis, ezért oldódáskor azonnal reagálnak is egymással, szén-dioxidot képezve. Ettől pezseg a tabletta és ettől lesz szénsavas az ital. A tabletta tartalmaz továbbá fontos ásványi anyagokat, természetesen vízoldható vegyület formájában pl. MgO, CaO. Ezen kívül szoktak még beletenni vitaminokat, nyomelemeket, segédanyagokat, esetleg cukrot vagy aromákat a jobb íz kedvéért, színezéket stb. De ezek kémiai reakcióba nem lépnek, csak oldódnak vízben. Tehát azt mondhatjuk hogy semmi más nem történik csak az összes alkotója feloldódik a tablettának, plusz 1 db reakció is van ami a szén-dioxidot produkálja, de a többiek csak oldódnak.

2014. okt. 5. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen! :)
2014. okt. 5. 12:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!