Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy tudok lineárisan interpol...

Hogy tudok lineárisan interpolálni? (sűrűségmérés)

Figyelt kérdés

hogyan tudom meghatározni az alkohol sűrűségét?

Ha a következőket ismerem, tudom:

-minden esetben a hőmérséklet 20C°

-a keresett alkohol sűrűségem tömeg%-a 13 tömeg%

-a 10 alkohol tömeg%-hoz tartozó sűrűségem A g/cm3

-a 12 alkoho tömeg%-hoz tartozó sűrűségem B g/cm3


tehát:


T= 20C°


10 t%-> A g/cm3

11 t%-> x g/cm3

12 t%-> B g/cm3


(szám helyett azért írtam A-t és B-t ,mert szeretném én kiszámolni, de nem tudom ,hogyan kell) kérem valaki le tudná vezetni, hogy hogyan is kell?


Köszönöm



2015. márc. 10. 12:06
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha jól értem, akkor x a kérdés és A-t meg B-t ismered.


A kérdésedben benne van a válasz. Mivel lineáris interpolációról van szó, és a 11 épp félúton van a 10 és a 12 között, ezért a hozzá tartozó sűrűség is félúton lesz az A és a B között, vagyis x = (A+B)/2.

2015. márc. 10. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 2xSü ***** válasza:
Itt az adatok annyira egyszerűek, hogy pusztán józan paraszti ész kell hozzá. Ha a tömegszázalék 10 és 12 között van félúton, akkor a sűrűség is A és B között van félúton, tehát a kettő átlaga lesz (A+B)/2.
2015. márc. 10. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 2xSü ***** válasza:
(Elnézést az első válasszal azonos tartalmú válaszért, de mikor a választ elkezdtem írni, még nem volt válasz.)
2015. márc. 10. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, de akkor is ennyi lenne, ha nem a kettő közöttire esik és egész szám?


tehát

az A-hoz tartozó 0,23%

a B-hez tartozó 16,54% mondjuk

2015. márc. 10. 15:03
 5/7 anonim ***** válasza:

A 11% ilyenkor is a kettő közé esik, csak nem félútra, ezért nyilván x sem a félúton lesz A és B között. De ezt az arányossági érzéked nem mondja?


Az x-nek arányosan olyan távol kell lennie A-től illetve B-től, mint ahogy a 11% van a 0,23%-tól illetve 16,54%-tól. Ahogy egy gumikötélen is bárhová rajzolsz egy pontot, az arányait tekintve ugyanakkora távolságokra lesz a két végétől akkor is, ha kinyújtod a kötelet (pl. 1/3 és 2/3 kötélhossznyira a nyújtás előtt és után is).


Ennek megfelelően tehát azt írhatjuk, hogy


(11%-0,23%)/(16,54%-0,23%) = (x-A)/(B-A)


Ebben csak az x az ismeretlen, vagyis meg kell oldani az egyenletet.

2015. márc. 11. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Tom Benko ***** válasza:

Lineáris interpoláció esetén a függvény ívét egyenessel helyettesítjük, erre nézvést \frac{\Delta x}{\Delta y} állandó. Innen felírhatjuk kis küzdelemmel:

\frac{x-x_1}{y-y_1}=\frac{x_2-x}{y_2-y} [link]

2015. márc. 11. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2015. márc. 22. 18:01

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!