Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Lehet valakiből történelemtaná...

Lehet valakiből történelemtanár, vagy bármilyen tanár részképességzavarral?

Figyelt kérdés

Az egyik ismerősöm középiskolában diszgráfia és diszkalkulia miatt felmentésben részesült írásbeli magyar és történelem, valamint teljes matematika érettségi alól. Történelemből, két szóbeli tétellel ennek ellenére igen szép eredményt ért el emelt szinten. Legnagyobb álma, hogy középiskolai történelemtanárként dolgozzon a jövőben, idén felvételizik történelem alapszakra.


Sajnos, az idegennyelv-tudással hadilábon áll. És a történelem Msc. diploma felsőfokú nyelvvizsgát, vagy két középfokút igényel, információim szerint. Tudom, hogy van lehetőség a nyelvvizsga alól felmentést nyerni, vagy legalábbis kedvezőbb feltételekkel vizsgázni, igazolt részképességzavarral. Sosem voltak olyan angoltanárai, akik foglalkoztak volna vele különösebben, ezért most így felnőtt fejjel, 22 évesen alapfokon sem beszél idegennyelven.


Kérdésem tehát, ha igazolt részképességzavara van valakinek, s felmentést nyer nyelvvizsga alól ezáltal, az komoly kizáró ok lehet a jövőben a tanári pályán? Alkalmaznának valahol diszgráfiás/diszlexiás tanárt, ha a szakmai tudása egyébként megfelelő? Én személy szerint rendkívül abszurdnak tartom, sosem hallottam még ilyenről. Még én is csak most tájékozódom erről, de feltételezni merném, hogy a problémái (így az írásképe pl.) fejleszthetőek, speciális segítséggel akár.


Nagyon türelmetlen, rendkívül negatív hozzáállású ember, és én kevésnek érzem magam a segítségére.


Bocsánat a hosszú leírásért. Köszönöm annak, aki elolvassa és tanácsot ad.



2015. máj. 3. 06:37
 1/3 anonim ***** válasza:

Először is a középiskolai tanárnak nem történelem alapszak kell, hanem osztatlan képzésre kell jelentkezni, ahol még egy másik tárgyat fel kell venni a töri mellé.


Nem tudom ebből eldönteni, hogy disz micsodája van, mert két bekezdésben 4 dolgot írtál. Meg hogy ha fel van mentve történelemből, akkor milyen két szóbeli tétel van, ez egy kicsit zavaros nekem...

2015. máj. 3. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Bocsánat, kissé kapkodva írtam, sietnem kellett.


Diszgráfiával, illetve diszkalkuliával diagnosztizálták a középiskolában. Az érettségit tavaly tette le, ezt kifelejtettem. De ezekről papírt csak az érettségi végéig kapott, valamennyi írásbeli vizsga alóli mentességért. A szóbeli tételekkel arra utaltam, hogy a történelem írásbeli érettségi alól felmentést kapott, ehelyett két szóbeli tételt kellett kidolgoznia, amellyel egyébként szép eredményt ért el. Elnézést, ha félreérthetőre sikerült.


Tisztában van vele, hogy osztatlan tanárképzésre kellett volna jelentkeznie, de tavalyi jelentkezésénél nem érte el a felvételi ponthatárt ott, ahova menni szeretett volna, mert elrontotta a felvételijét (figyelmen kívül hagyott néhány követelményt adott szakon). Így idén, talán ezért, történelem alapszakra kíván menni. Ez épp elég zűrös nekem is, de az ő döntése, amelyet több javaslat alapján hozott meg.


Végső soron, a fő kérdés foglalkoztat még mindig. Mivel jelenleg nincs semmilyen részképességzavarról papírja, csak a tavalyi diagnózis mérvadó. Diszgráfiás, diszkalkuliás emberből lehet-e tanár, alkalmazható volna-e egyáltalán?

2015. máj. 3. 10:14
 3/3 anonim ***** válasza:

"Nagyon türelmetlen, rendkívül negatív hozzáállású ember" - ez a nagyobb probléma.

A részképesség zavarok jól kompenzálhatók intelligenciából és technikai segédeszközökkel, amikre egyre nagyobb az igény a mostani iskolákban is (pl. interaktív-tábla, stb.), tehát a trend az, hogy egyre inkább ilyenek lesznek a jobb helyeken. Ez nem lehet kizáró ok, valamint a nyelvvizsga is megoldható.

2015. máj. 3. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!