Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi történik ha emelt kémia...

Mi történik ha emelt kémia szóbelin, a kíséretnél leöntöm magam/kiöntöm az anyagot?

Figyelt kérdés

Pl van amikor NaOh-val kell dolgozni, vagy HCl-dal, mi van ha leöntöm magam vagy az asztalt?

Nem voltam kémia faktos mert borzasztó volt a tanár, egyetlen kísérletet nem csináltam még meg, egy kémcsövet se fogtam a kezembe még.



2015. máj. 7. 21:28
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha jól emlékszem, az olyan kísérletek, amelyekhez veszélyes anyagokkal kellene dolgozni, azokat nem kell elvégezni, csak "szóban". Vagy melyik kísérletre gondolsz? Én is emeltezek kémiából, de nem tűnt fel, hogy lenne olyan elvégzendő, amihez mondjuk NaOH kellene.
2015. máj. 7. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A kémiatanáromat idézve: "Érettségin olyan kis töménységű vegyszereket használunk, hogy akár meg is mosakodhatnánk bennük."

Természetesen ezt nem kell szó szerint venni, lehetőleg ne érintkezzünk még kis töménységű vegyszerekkel sem. Ha kiöntöd lehetőleg ne pánikolj be, csak járj el rendeltetésszerűen: vegyél egy tiszta, száraz ruhát, majd töröld meg magadat, illetve itasd fel az eláztatott eszközöket.


Ha nem fogtál még kémcsövet a kezedben, akkor itt van pár jó tanács:

- mindig légy magabiztos, ne izgulj, nincs miért!

- mindenképpen végezd el a kísérletet egyedül is, ne a bizottság előtt próbáld meg először!

- kémcső melegítésekor a kémcsőfogó csipeszt a kémcső 2/3-ánál helyezd el (magyarán szólva, ne a kémcső legvégét fogd vele, mert könnyebben elejtheted)!

- kémcső melegítésekor óvatosan, a láng hegyébe tartva folyamatosan mozgasd a kémcsövet!

- melegítéskor amint lejátszódik a reakció, abba is hagyhatod a melegítést, nehogy kilövelljen!

- a kémcső száját sose felfelé, vagy magad felé, vagy a bizottság felé tartsd, mindig olyan helyre nézzen a melegített kémcső szája, ahol nem tartózkodik senki!

- ha véletlenül kilövell a kémcső, na fagyj le! Helyezd biztonságba a kémcsövet (kémcsőtartó állványba), majd zárd el a borszeszégőt, végül száraz ronggyal itasd fel az elázott területeket!

- ez utóbbi főleg ezüsttükörpróbánál fontos, mert az ezüst hamar nyomot hagy az érintett felületeken!


Sok sikert az érettségihez! A kémiaérettségi kísérleteiről találsz hasznos videókat youtube-on. Mindenképpen nézd meg mindet, hogy hogyan kell elvégezni.


Annyit fűznék hozzá, hogy én is idén emeltezek, és igenis vannak kísérletek, melyeknél NaOH-ot illetve HCl-ot kell használni. :)

2015. máj. 7. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Én egy könyvből készülök a kísérletekre, abban a 10. kísérlet: HCl, NaOH-oldat és víz azonosítása.

Vagy 12. kísérlet: savoldat meghatározása - NaOH vagy HCl?

13.kísérlet: AgNO3-, NaOH-, NaCO3-oldat meghatározása.

16.kísérlet: Csapadékképződéssel és gázfejlődéssel járó reakciók

17.kísérlet: Reakciótípusok

25.kísérlet: Mg reakciója H2O-zel és HCl-val.

Stb. Nekem a tanárnő mondta, hogy jó ha ebből a könyvből tanulok: Czirók Endre - Így készülj a kétszintű érettségire kémiából!

2015. máj. 7. 21:51
 4/10 A kérdező kommentje:

2. kommentelő!

Köszönöm a választ, nagyon hasznos volt! Sajnos nem tudom elvégezni őket előtte, ott kell "premierplánban" megcsinálnom őket. :S

2015. máj. 7. 21:53
 5/10 anonim ***** válasza:
89%
Mármint úgy értettem, hogy kihúzod a tételt, leülsz egy asztalhoz a vegyszerekkel, és lesz kb. 30-45 perced a felkészülésre. És ez alatt az idő alatt mindenképpen végezd el. Ha időd engedi (meg persze, ha van elég üres kémcső), akkor kétszer is végezd el. Harmadjára (élesben a bizottság előtt) meg már úgy fogod csinálni, mintha évek óta ezzel foglalkoznál. :)
2015. máj. 7. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Ó értem! Köszönöm szépen!!!
2015. máj. 7. 21:57
 7/10 anonim ***** válasza:
Az iskolában nincs egy másik kémiatanár, aki segítene neked néhány kísérlet elvégzésének erejéig? Legalább annyit, hogy egyáltalán fogjál a kezedbe kémcsövet.
2015. máj. 7. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

A kémián elvégzendő (és nem elvégzendő) kísérletek ki vannak adva. Pontosan. Tehát van egy lista, hogy mit húzhatsz. Azt nézd át, és azokat oldd meg előre, hogy minél mit várhatsz, mi fog történni és miért. Ha ez megvan, már biztos lehetsz benne, hogy az egyik része a szóbelinek menni fog.

Egyébként én is idén fogok emeltezni. Sok szerencsét hozzá mindenkinek! :D

2015. máj. 8. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Én is idén emeltezek, de én úgy tudtam, hogy a kísérletet csak akkor kell a bizottság előtt elvégezni, ha a felkészülés során nem jut rá idő. Tényleg a bizottság előtt IS el kell végezni? Mert ilyenről még sosem hallottam.
2015. máj. 21. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Lehet levonnak érte egy pontot
2015. jún. 1. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!