Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » El tudná-e valaki magyarázni...

El tudná-e valaki magyarázni a teljes indukció két alakja közötti különbséget, esetleg be tudna valami egyszerű dolgot bizonyítani mindkettővel?

Figyelt kérdés

Nos ugye az egyik alakja a H(1) igaz --> t.f.h. H(n) igaz --> biz: H(n+1)-re igaz-e

A másik alakja pedig: bármely természetes n esetén H(1), H(2), ... H(n-1) együttes teljesüléséből következik H(n) teljesülése, akkor igaz minden természetes n-re a H(n) állítás.

Igazából nekem a második megértésével lenne bajom, de szerintem kell az első is hozzá, hogy pl. összehasonlítással értsem meg. Előre is köszönöm! :)


2015. szept. 6. 09:26
 1/2 anonim ***** válasza:

Az első alak egyszerű. A másodikról még csak nem is hallottam.

Klasszikus példa az elsőre, a páratlan számok összege.


Ez az állítás:

1+3+5+...+(2n-1) = n^2


1 = 1^2 (1-re tehát igaz)


Most azt kell bizonyítani, hogy ha k-ra igaz, akkor k+1-re is igaz lesz.

Ha ez igaz:

1+3+5+...+(2k-1) = k^2

akkor ez is igaz:

1+3+5+...+(2k-1)+(2k+1) = (k+1)^2


Ebből következik:


k^2+(2k+1)=(k+1)^2


Ez meg látszik, hogy kifejtve a jobb oldalt teljesül az egyenlőség.

2015. szept. 11. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Szia! Én is csak az elsőről hallottam, de tanultuk a másodikat is, amiről sehol nem találtam semmit...
2015. szept. 12. 21:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!