Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Vissza kell visszafizetni az...

Vissza kell visszafizetni az állami féléveket ha megszakítja valaki a tanulmányait az egyetemen?

Figyelt kérdés
BME-s voltam és 2 félév után abba hagytam. és bizonyos források szerint az állami féléveim felét vissza kell fizetni az államnak, míg sokkal több forrásból úgy tudom hogy nem csak elvesztettem 2 állami félévemet, de nem kell visszafizetnem azt az állami ösztöndíjas támogatást. valaki tudja hogy pontosan hogy van ez a jogszabály?

2015. nov. 5. 11:08
 1/5 anonim ***** válasza:

Vissza kell, jók a forrásait. Az Nftv. rendelkezik erről:

[link]


48/A. §

"A magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató - a 48/B. §-ban meghatározottakra figyelemmel - köteles:

a) az általa folyatott, magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott adott képzésen a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott tanulmányi idő alatt, de legfeljebb a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott képzési idő másfélszeresén belül megszerezni az oklevelet, és

[...]

c) megfizetni a hallgató adott képzésére tekintettel megállapított 48/C. § (1) bekezdés a) pontja szerinti állami ösztöndíj 50%-ának megfelelő összeget a Magyar Államnak, ha az a) pontban meghatározott határidőn belül nem szerzi meg a magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésben az oklevelet, vagy"


Tehát köteles vagy befejezni, ha elkezdted. Ha ezt nem teszed, akkor köteles vagy fizetni (az igénybe vett támogatás felét).


Lehet kérni mentességet több okra hivatkozva, lehet kérni részletfizetést, illetve lehet kérni, hogy magyar munkaviszonnyal válthasd ki a fizetési kötelezettséget. Ezek is le vannak írva a törvényben.

2015. nov. 5. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Hozzátenném, hogy van egy gyakran alkalmazott kivétel is, csak hirtelen azt feltételeztem, hogy alapképzésre jártál, ezért ez rád már nem vonatkozik.


48/M. §

"[...]

(2) A volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatónak nem kell teljesítenie a 48/A. § c) pontja alapján meghatározott kötelezettséget, ha beiratkozását követően az adott szakon

a) felsőoktatási szakképzés, illetve osztott képzés esetén legfeljebb egy félévig,

b) osztatlan képzés esetén legfeljebb két félévig

folytatott tanulmányokat magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésben és szakváltásra nem került sor."


Vagyis ha felsőoktatási szakképzést, alap-, vagy mesterképzést hagysz ott 1 félév után, vagy osztatlant 2 félével belül, akkor még nem kell fizetned.

2015. nov. 5. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

le is dolgozhatod

mármint vállalod, hogy itthon dolgozol x évig (azt hiszem a te esetedben 4 évig)

2015. nov. 5. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

2 félévig kell itthon dolgoznia, és 1 félév = 150 nap. Vagyis 300 nap bejelentett munkaviszony kell.


Viszont abban az esetben, ha diploma nélkül kötelezik erre (a fizetési kötelezettség helyett), nem 20 éven belül kell ezt teljesíteni, hanem a képzési idő + 1 éven belül.

2015. nov. 5. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
2015. nov. 6. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!