Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ha egy adott szakból, leteszem...

Ha egy adott szakból, leteszem az alapképzést, a mestert és a doktorit, Dr. Xy lesz a nevem? Nagy dr?

Figyelt kérdés

2016. febr. 1. 19:21
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha a PhD-re gondolsz, akkor igen, használhatod a dr.-t a neved előtt. Nagydoktori fokozatnak azonban nem ezt, hanem az akadémiai doktorátust (MTA doktora) nevezik.
2016. febr. 1. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
Kissé leegyszerűsítve, de igen. "Nagy" Dr., mivel a PhD tudományos fokozatnak számít. A "kis" dr. címet az orvosok, fogorvosok, állatorvosok, gyógyszerészek és jogászok kapják a diplomájuk mellé.
2016. febr. 1. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom,hogy a "kisdoktor" a ma már nem létező egyetemi doktori fokozat volt, ami a PhD bevezetésével együtt lassan eltűnt.
2016. febr. 1. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de mind a három válaszoló mást mond. Most melyik az igazság?
2016. febr. 1. 22:36
 5/10 anonim ***** válasza:
Az első meg a harmadik válaszoló ugyanaz :D
2016. febr. 1. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

[link]


Bár régi cikk, de ebben benne van, hogy az akadémiai doktor (MTA doktora, régebbi nevén: tudományok doktora) a "nagydoktori" cím.

2016. febr. 1. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
0%

Már tényleg nincs kisdoktor meg nagy doktor. A gyakorlatban legalábbis. A különbség a Dr. és a dr. között, mint ahogy azt a válaszomban is leírtam, az, hogy a fent felsorolt szakon végzett emberek megkapják ezt a CÍMet, míg bárki, aki PhD-t csinál, ezt a FOKOZATOT kapja meg. Hivatalosan aki doktori címet szerez a diplomája mellé, annak "dr."-ként kellene feltüntetnie a nevét, viszont a legtöbben "Dr."-ként tüntetik fel a nevük előtt. Hogy ez azért van, mert nincsenek tisztában a különbséggel, nyelvtanilag helytelennek érzik, hogy kis "d"-vel írják, vagy egyszerűen csak jobban néz ki... nem tudom.

Na de egy szó, mint száz, a kérdésre válaszolva, ahogyan azt a második válaszoló is leírta: ha PhD-t végzel, akkor Dr. XY leszel. Előre is sok sikert hozzá! :)

2016. febr. 1. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2016. febr. 2. 01:05
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ja, most már értem. A kérdező a nagy kezdőbetűre gondolt?

Nos, az hogy a "nagydoktorok" nagy kezdőbetűvel, a "kisdoktorok" kis kezdőbetűvel írják a doktori címüket, csak városi legenda-jellegű szabály. Valójában a d kezdőbetű írásmódját csak az dönti el, hogy a nevet hol írjuk. Mondat elején indokolt a nagy kezdőbetű, mondat közben nem.

Mindezekről itt olvasható több információ:

[link]


Innen kimásoltam a megfelelő részt:


A helyesírás normatív szempontok alapján rendelkezik a Dr. és a dr. címek használatáról. A kettő között értelmi, jelentésbeli különbség nincs, a kis-, illetve nagybetűs használatot nyelvi-formai-mondatbeli helyzet dönti el: címzésben, feliratban, mondatkezdő helyzetben Dr., egyéb esetekben kis dr. a szokásos forma. Ez a különféle doktori típusokra (jogi, bölcsész, orvos) és az ún. „kisdoktor-nagydoktor” jelölésére egyaránt vonatkozik. Ennek megfelelően az okmányirodák gyakorlata helyesnek tekinthető, természetesen a pont használata itt is kötelező.

2016. febr. 2. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
:)) Nagyon szépen köszönöm!
2016. febr. 2. 23:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!