Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Milyen volt a felsőoktatás a...

Milyen volt a felsőoktatás a bolognai rendszer előtt?

Figyelt kérdés
A felvi statisztikáját olvastam, ahol kerestem olyan évet, amikor még nem volt a mostani rendszer, és ilyen rövidítések voltak, hogy alapképzés, diplomás képzés, kiegészítő képzés, felsőoktatási szakképzés. Az orvosi miért volt alapképzés? ÉS mi volt a különbség az alap-és diplomás képzés között? Érdekel milyen volt a rendszer akkoriban. A közgazdasági szak például nem volt felbontva, mint most.

2016. febr. 8. 08:22
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez szerintem egy kicsit pontatlan. Az egyetemek és a főiskolák képzési kínálata világosan elkülönült, egyetemi és főiskolai szintű képzések voltak. Ha valaki a főiskolai végzettségét egyetemire szerette volna emelni, akkor egyetemi kiegészítő képzést kellett végeznie. A felsőfokú szakképzés (most már felsőoktatási szakképzésnek hívják) ötlete úgy a 90-es évek végén merült fel, és a 2000-es évek elejétől került a köztudatba, akkor még OKJ-n belüli képzésként.

Az "alapképzés" kifejezést én annak idején nem hallottam, de ebből, amit írtál, arra gondolok, hogy az első diplomára utalhat, ez magyarázhatja, hogy az ált. orvosi képzést is annak nevezi a szöveg, amit olvastál.

2016. febr. 8. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Akkor lehet, hogy a mai képzési rendszer szerint jelzi az akkori rövidítéseket is, ezért van ott is alapképzés? Mert jogászt is megjeleníti diplomás képzés, és alapképzés formájában is. Az igaz amúgy, hogy régen sokkal összetettebb volt minden, és hasznosabb tudást adott a főiskolai végzettség is, mint a mai alapképzési szakok?
2016. febr. 8. 08:49
 3/5 anonim ***** válasza:

Alapképzés-ügyben, legalábbis a szóhasználatot illetően bizonytalan vagyok, mert 2005 előtt sose mondtunk ilyet. Elképzelhető, hogy úgy van, ahogy írod.


"Az igaz amúgy, hogy régen sokkal összetettebb volt minden, és hasznosabb tudást adott a főiskolai végzettség is, mint a mai alapképzési szakok?"


- mire gondolsz, hogy összetettebb volt minden? :)

Sok minden lényegesen egyszerűbb volt. Szeptember első tanítási napján bejöttünk, a TO-n felvettük az indexet, a folyosón kint volt az órarend, leírtuk, beírtuk a tárgyakat az indexbe, kitöltöttük, aláírtuk a féléves beiratkozási lapot, aztán az indexszel együtt pár nap múlva visszavittük a TO-ra. És nagyjából ennyi is volt a tantárgyfelvétel és a beiratkozás. Nem volt se etr, se neptun, ebből adódóan nem voltak olyan problémák, hogy nem látom a tantárgyakat, nem írták be a jegyet, nem aktiválták stb. stb.


- nyilván volt akkor is olyan,hogy nem ítéltünk hasznosnak bizonyos tantárgyakat, de komolyabban kellett venni mindent. Amikor még félévismétléses rendszer volt, akkor ha valamiből bukott az ember,akkor a kompett félévet kellett ismételni, és beiratkozni ugyanarra az évfolyamra. Tehát ha nem volt meg a tavaszi féléved, akár csak egy tantárgy miatt is, akkor ősszel munka, februárban vissza, és csinálod újra ugyanazt a félévet. Akkor is ez történt, ha mondjuk 3-nál többet hiányoztál egy szemináriumi óráról, és a félév végén nem kaptad meg az aláírást. Ugyanis akkor jegyet sem kaphattál.



-

2016. febr. 8. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi a részletes választ. Arra céloztam az összetettséggel, hogy régen nem volt megbontva például a közgazdász szak részekre, mint kereskedelem és marketing, pénzügyi és számvitel, hanem közgazdász néven ment és mindent tanítottak ezzel kapcsolatban igaz? Vagyis arra következtetek ebből, hogy az akkor közgazdászként végzettek több mindenhez értettek, mint a maiak. Ezen kívül az agrárszakok sem voltak megbontva különböző területekre, hanem volt agrármérnöki, és még valami másik, de nem ötféle képzés. Azt olvastam, hogy a mai mezőgazdasági diplomákat nem is nagyon szeretik a munkáltatók, mert tudják, hogy az alapképzés mögött nincs olyan tudás, mint régen volt. Ezt igaz kicsit korábbi cikkben olvastam, mára már valamennyire beivódott a köztudatba, hogy most már BA Bsc, és MA Msc diploma van.
2016. febr. 8. 09:22
 5/5 anonim ***** válasza:
Értem, sajnos közgazdász-ügyben nem tudok nyilatkozni. Egy TTK-s és egy BTK-s szakot végeztem. A BTK-n voltak specializációk, amit ha valaki elvégzett, akkor kapott a diplomájába egy betétlapot, hogy pl. irodalomelmélet vagy dráma specializációt elvégezte. Más karokon valószínűleg voltak ilyen szakközgazdász, szakjogász stb. képzések, ezt sajnos nem tudom.
2016. febr. 8. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!