Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet kiszámolni egy...

Hogyan lehet kiszámolni egy másodfokú függvény hozzárendelési szabályának és a zérushelyeinek ismeretében a parabola csúcspontját?

Figyelt kérdés

konkrét feladat: Számítsa ki a zérushelyek ismeretében a parabola csúcspontjának koordinátáit!

f(x)=x^2+2x-3

zérushelyeket már kiszámoltam: (1;0) és (-3;0) koordinátákon vannak. Viszont itt nem az (x-u)^2+v -s átalakítással kéne leolvasni a megoldást (mert az a rákövetkező feladat a fgy-ben..), hanem a zérushelyek ismeretében. Lehetséges?


2016. ápr. 27. 09:10
 1/2 anonim ***** válasza:

Lehetséges; tudjuk, hogy ha a fene fenét eszik is, a függvény képe szimmetrikus lesz, és a „csúcspontja” (szélsőértékhelye) a szimmetriatengelyen fog elhelyezkedni, ebből következően a zérushelyektől egyenlő távolságra lesz. Hogyha te arra -3-at és 1-et kaptál, akkor meg kell keresni azt a számot, amely ezektől egyenlő távolságra van, ez a -1. Tehát a függvény szélsőértékhelye -1-ben van, értékét behyelyettesítéssel kapod.


Mivel a fenti állítás nem csak a zérushelyekre igaz, ezért optimálisan kiválasztva egy értéket megúszhatjuk a számolást; nézzük meg, hol lesz a függvény értéke -3, ehhez az


x^2+2x-3=-3 egyenletet kell megoldanunk, ennek sokkal egyszerűbb a megoldásait megadni; +3 mindkét oldalhoz:


x^2+2x=0, kiemelünk x-et

x*(x+2)=0, ennek a megoldásai a 0 és a -2, ezektől egyenlő távolságra a -1 van.


(Ez a megoldás a függvénytranszformáció oldaláról is megközelíthető; ha a függvényhez hozzáadunk valamilyen konstans számot, akkor a tanultak alapján a függvény képe csak az y-tengellyel párhuzamosan mozdul el, tehát a szélsőérték helye változatlan marad).


Remélem, tudtam segíteni :)

2016. ápr. 27. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Ahh, köszönöm! Nem is értem, hogy nem gondoltam erre. :)
2016. ápr. 27. 11:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!