Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ha egy adott számot mindig...

Ha egy adott számot mindig megszorzunk egy az előzőnél nagyobb szorzó számmal és ezeket összeadjuk, de nem 0 vagy 1-től indulunk akkor, azt hogy számoljam ki?

Figyelt kérdés

Érthetetlen, ezért leírom mit is akarok:

10π+11π+12π+13π+14π...

π=pí=3,14...


Olyan képlet kellene amit be tudok írni egy jobb fajta számológépbe és én döntöm el, hogy meddig adom össze őket.

Pl: a vége legyen 150π.

Így értem: 10π+11π...50π+51π...149π+150π

NA!! Ezt pl: hogy tudom kiszámolni gyorsan?



2016. júl. 4. 22:47
 1/5 anonim ***** válasza:
95%

Kiemelsz pit, majd a számtani sorozat összegképletével számolsz. Példádban pi•(10+11+12+...149+150)=

=pi•[(10+150)/2]•141/2

azért 141 mert 10től 150ig 141db szám van.

2016. júl. 4. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Király!

Köszönöm!


DE!!! A végén a 141-et nem kell osztani 2-vel!


Mondjuk az nem teljesen értem, hogy a [(10+150)/2] miért is /2, de mindegy. Így jó: =pi•[(10+150)/2]•141

2016. júl. 4. 23:54
 3/5 anonim ***** válasza:

A számtani sorozat összegképletéhez kétfajta gondolatmenetet lehet mondani; az egyik szerint, ha összeadjuk az első és utolsó tagot, majd a másodikat és az utolsó előttit, és így tovább, akkor ezek értelemszerűen egyenlőek egymással, már csak az a kérdés, hogy hány ilyen összeg van, vagyis hány párost alakítanak ki így a tagok, az pont n/2 darab (ha n páratlan, az csak azt jelenti, hogy a középső tagnak nincs párja, például 1+2+3 esetén pont 1,5 párunk van). A másik megközelítés (és erre van a fenti képlet), hogy a tagokat egyenlővé tesszük egymással (ezt úgy érjük el, hogy veszük a megfelelő tagok számtani közepét), majd nemes egyszerűséggel szorozzuk annyival, ahányan vannak (n-nel).


Egyébként meg, mivel (a*b)/2=a*(b/2)=(a/2)*b, mindegy, hogy az egész szorzatot, az összeget, vagy n-t osztjuk 2-vel (életünk megkönnyítésének érdekében érdemes megnézni, hogy melyiket tudjuk osztani 2-vel; ha a sorozat egész számokból áll, valamelyik bizosan páros lesz.

2016. júl. 5. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ja, egyébként megcsinálhatod azt is, hogy ha 0-tól vagy 1-től ki tudod számolni, hogy kipótolod a sorozatot, például a fentihez hozzáadsz pí+2pí+...+9pí-t, de hogy az összeg ne változzon, le is vonod. Ekkor, ha a fenti állítás igaz, kiszámolod a pí+2pí+...+150pí összeget, majd a pí+2pí+...+9pí összeget, aztán a kettőt kivonod egymásból. Persze ez picit hosszadalmasabb, mint direktbe ráküldeni az összegképletet, de ha az azzal való számolás nem megy (magabiztosan), érdemes ezzel a módszerrel ellenőrizni.
2016. júl. 5. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Értem (90%) :D


Köszi, a lényeg, hogy megvan a képlet!

2016. júl. 5. 17:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!