Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Jól alakítottam át, akkor...

Jól alakítottam át, akkor teljes négyzetté ezt a függvényt vagy sem?

Figyelt kérdés

Egy emelt matekra járó barátom mutatott egy módszert,hogy hogyan lehet a legegyszerűbben átalakítani egy függvényt teljes négyzetté,ami a következő:


PL.: x(négyzet)+12+16 --> 12-t osztom 2-vel és akkor azt kapom ugye,hogy 6 és akkor már is meg van az első fele a megoldásomnak,hogy (X+6)[négyzeten],ez ugye még nem adja ki a végén lévő +16-ot,tehát ugye a zárójelben lévő 6-ost négyzetre emelem fejben,ami ugye 36 és mivel nekünk 16 kell ezért ugye a végére oda írom,hogy -20,tehát a végére átalakításképp ezt kapom:


(x-6)[négyzeten]-20


Egy csomó videót néztem ezzel kapcsolatban és ugye magával az eredménnyel nincs is gond(a videókat,amiket néztem nem is értettem,csak amiket mutattak példákat azokat néztem meg én is ezzel a módszerrel,mert nagyon rosszul magyarázták a dolgokat és közben azt se értettem mit csinál a videóban lévő személy és hogyan meg mit miért,de mindegy is)csak amikor oda jutott a sor,hogy mondjuk nem 1x(négyzet) van az elején a függvénynek,hanem 2 vagy 3 x(négyzet),akkor ott már kicsit nagyon is gondba voltam.Azt mondta ez a barátom,hogyha mondjuk az 1-nél nagyobb szorzó van az elején,akkor csak annyit kell tennem,hogy a középső X-es taggal a következőket kell tennem -mondjuk az előző példát véve-ami mondjuk legyen 3x(négyzet) az elején:


3x(négyzet)+12+16


Ugye a 12-t megint elosztom 2-vel,majd az abból kapott 6-ot osztom el az elején lévő 3-al,legalábbis ezt mondta a barátom.De így ezzel a módszerrel az a gond,hogy például a tankkönyvben leírt példa teljesen más eredményt hoz ki.Jó persze egyből lesett,hogy azért mert a 3-as szorzót elosztom a 6-ban,de akkor ez most nem rossz így?



2016. aug. 18. 16:31
 1/5 A kérdező kommentje:
BOCSÁNAT!Rosszul írtam a végén!Nem azt akartam írni,hogy a 6-ot osztom el a 3-ban,hanem fordítva.
2016. aug. 18. 16:35
 2/5 A kérdező kommentje:
Szóval igen, 6:3-al azt akartam írni.
2016. aug. 18. 16:36
 3/5 A kérdező kommentje:
Jaj mégse írtam rosszul,mert az utolsó mondatba mégis jól írtam le,ahogy!Elnézést kicsit meg voltam zavarodva,mikor vissza olvastam a kérdésem végét,szóval igen a lényeg,hogy a végén 6:3-al akart az lenni.Szóval így nézne ki az egyenlet 3x(négyzet)+12+16 ---> 12:2=6:3=2 --->(x+2)[négyzeten]+12
2016. aug. 18. 16:39
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha egy összeget emelsz négyzetre, ott mindig van kétszeres szorzat is! Tudod, (a+b) a négyzeten, az egyenlő a négyzet meg b négyzet meg 2ab. A példáidból hiányzik az x!
2016. aug. 18. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 dq ***** válasza:

de, ez így rossz lesz úgy :P


Ha az x^2-es tényező előtt nem 1 áll, hanem 3, akkor azt csinálod, hogy először leosztod 3-mal az egész függvényt (és megjegyzed hogy leosztottad 3-mal). Elvégzed rajta amit a barátod mutatott, majd a kapott eredményt visszaszorzod 3-mal.


azaz:


x^2 + 2*b*x + c -----> (x + b)^2 - b^2 + c

x^2 + 2*6*x + 16 ----> (x + 6)^2 - 36 + 16


ahogy írtad is. Ha a főegyüttható (a négyzetes tag szorzója) nem 1, akkor:


a*x^2 + 2*b*x + c ----> a*[x^2 - 2*b/a + c/a] ----> a*[(x + b/a)^2 - b^2/a^2 + c/a] ----> a*(x+b/a)^2 - b^2/a + c.


3*x^2 + 2*6x + 16 ----> 3*(x+6/3)^2 - 36/3 + 16.


És ez lesz a végeredmény. Illetve, még a zárójel előtti szorót beviheted a zárójelbe, ha akarod (tudod).

2016. aug. 19. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!