Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért csak az orvosoknak és a...

Miért csak az orvosoknak és a jogászoknak jár mindjárt az egyetem befejezése után a dr. Titulus?

Figyelt kérdés
Szerintem túl nagyképűek a dr. titulust viselő jogász. Más szakokon végzettek ugyanúgy megérdemelnék ezt a címet, sajnos jelenleg nincs erre lehetőség csak,ha egyetem után még doktori képzésben vesznek részt. Én valahogy jobban elismerek egy mérnök, vagy egy természettudományi szakon végzettet. Ugyanúgy 5 évig tanulnak, ráadásul ott nem csak magolni, de tudni, gondolkodni is kell. Persze tudom, most jönne a köpködés, hogy a jogon mennyi mindent tudni kell és át kell látni az egészet, jó elismerem, de azért nem lehet egy lapon említeni egy vegyészmérnök, egy sebész,asztrofizikus vagy egy neurobiológus képzettségét, tudását egy jogászéval. A jogászok meghalnának egy fél év után egy ilyen szakon. Persze más mindkettő, de miért nem jár nekik is alapból a dr.?
2010. ápr. 21. 20:59
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%
szerintem csak hagyománytisztelet miatt. a 17-18. századtól kezdve, aki jogot tanult az egyetemen, ahhoz sokkal többrétűbb tudás járult (filológia, filozófia, művészettörténet, esetenként természettudományos gondolkodás is), mint a mostani oktatási rendszerben, szóval az akkori korok egyetemein inkább polihisztorok végeztek, így jogosan kijárt nekik a doktor megszólítás, annak ellenére, hogy nyilván más jellegű tudásuk volt, mint egy orvosnak. a jogászoknak manapság sokkal szűkebb területre koncentrálódik a tudásuk, de valószínűleg a titulust már senki sem fogja megmásítani, egyszerűen mert több évszázados hagyománya van.
2010. ápr. 21. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
57%
Én jogon vagyok, és a magam részéről sokra becsülök egy asztrofizikust is. Más. De ha azt hiszed, hogy jogon csak be kell magolni a dolgokat, eléggé rossz úton jársz. Eléggé átfogóan látni kell az egészet, ami nem egyszerű, és ehhez még kismillió másik tényezőt is hozzávenni a világ és társadalom vonatkozásában. Amúgy meg nézz jobban utána, elég kevés az olyan, aki azonnal megkap minden címet, ugyanis teljesíteni kell 3év gyakorlatot is. Tulajdonképpen ugyanannyi idő megszerezni, mint bármelyik másik doktori címet, csak éppen itt aránylag egységes témakörök vannak (vicces is lenne, ha minden bírának más lenne a képzettsége). A többi tudományban kicsit osztottabban és esetleg néhol átjárással lehet megszerezni a doktori címet. Szóval feleslegesen ne oltsd le a jogászokat, tényleg nem egy egyszerű szak. És lehet hogy meghalnék fél év után egy fizika szakon, de tapasztalatból mondom, h egy fizikus beállítottságú fél év alatt meghal jogon. Kinek mi... Ezen felesleges rágódni.
2010. ápr. 21. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
57%

Nem csak nekik jár:) A gyógyszerészeknek is pl:)

De szerintem is hagyománytisztelet.

2010. ápr. 21. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:

Az utolsónak.Igazad van, a gyógyszerészek is és kifelejtettem az állatorvost is, bár az is orvos ugye.


21:18-nek. Tényleg nem lehúzni akarom a jogász szakmát és az ezzel járó megbecsülést, csak szerintem más szakon is megkaphatnák 5 év után ezzel az erővel ezt a titulust.Számomra elég elkeserítő, hogy sokan csak emiatt jelentkeznek jogi egyetemre, most jelenleg a 3. legnépszerűbb szak a felvételizők körében, miközben például a fizika tanárok lassan kihalnak és kevesebben mennek természettudományi karra. Mindenki a gyors meggazdagodást reméli és szerintem ez nagy hiba. Hivatástudat nélkül szerintem semmilyen végzettséggel nem tudsz sikeres lenni.

Az tény, hogy minden szakon más kvalitások szükségesek és valóban nem könnyű magolni sem, csak kicsit igazságtalannak érzem azt, hogy ennyire túlértékelik például az engem érintő természettudományi képzéssel szemben.

2010. ápr. 21. 21:40
 5/27 A kérdező kommentje:
Bocsánat, 21:18-nak címeztem az irományomat. :)
2010. ápr. 21. 21:41
 6/27 A kérdező kommentje:
ÁÁÁÁ, már nem látok. 21:17-nek címeztem. Na jó, úgy látszik tényleg bekattantam, hogy már a számokat sem ismerem fel.:)
2010. ápr. 21. 21:42
 7/27 anonim ***** válasza:

Szerintem nem csak nekik jár. MMint aki elvégezte a doktori iskolát, az ő neve elé kirakják.


és sztem se piti a jogi egyetem, én szerintem ott halnék meg (most mérnöknek tanulok)

2010. ápr. 21. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
Igazából teljesen mindegy. Míg te mérnökivel simán megélsz, és baromi jól fogsz keresni, addig egy jogász éhen fog halni, vagy max a meckiben fog munkát találni. Ennyit ér az a doktori cím...
2010. ápr. 21. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
50%
21:17 vagyok. :) Igazából elég kevesen végzik el 5év alatt, átlag asszem valami 6,7 év v 6,3... nem tudom épp mi. És aki csak ezek miatt jön jogra (sok ilyen volt nálunk is), meg szülői nyomásra, azok 90%-ban két félév alatt kibuknak, lemaradnak, rájönnek, hogy nem nekik való. És névlegesen valóban megkapjuk a címet államvizsga meg diploma meg minden után, de ha nincs meg a 3éves gyakorlatod, akkor igazából nem fognak hasra esni tőled (amúgy se jellemző manapság). Amúgy a legtöbb végzett jogász sem használja a Dr. titulust, csak a szakmában, de ott meg kötelező, van erre is mindenféle szabályzat. Cégéren pl. csak úgy lehet, hogy Dr. Szabó-Pintér Márta, ügyvéd. Amúgy inkább örülj, hogy kevesen vannak a szakmádban, nálunk elég sok egyetemen eléggé visszaesett a színvonal (még a két legjobbon is), úgyhogy túltelített a piac. Éppen tervezek felvenni egy másik szakot is, hogy bebiztosítsam magam. És ha kicsit is vigasztal, én sokra becsülök tényleg egy TTK-s szakot, de sajnos nekem nem arra volt hangolva az agyam. Amúgy pedig, ha végiggondolod általános sulitól kezdve hány tudós nevét jegyezted meg és hány jogászét (akit jogászként emlegettek elsősorban), valószínűleg az előbbi presztizse lesz magasabb. És ha szereted, amit tanulsz, tudsz, legyél rá büszke és ne mások véleménye érdekeljen. Nem nekik választottad. Egy doktori címtől pedig nem leszel se jobb, se több.
2010. ápr. 21. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
4%
Mert a jogi karon nem szakbarbárokat képeznek, mint pl. egy használhatatlan asztrofizikai kamuszak.
2010. ápr. 22. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!