Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért kell megtanulni ugyanazo...

Miért kell megtanulni ugyanazokat verseket, miért kell ugyanazokat a könyveket kiolvasni 30 vagy több éve? (Nem azért kérdezem mert éppen egyest kaptam a Walesi bárdokból csak kérdezem).

Figyelt kérdés
Meg egyáltalán ezt mikor találták ki?És ki találta ki?

2017. jan. 3. 21:26
 1/10 anonim ***** válasza:
50%
Én már nagyon régen jártam iskolába, és sokkal több verset kellett megtanulnunk, mint nektek. Aranytól nem csak a Walesi bárdokat, hanem a Családi kört, a Toldit és még néhány verset. Mellette a többi költőtől is sok verset. Senki nem halt bele. Hozzátartozik az általános műveltséghez. Ahogyan a könyvek is.
2017. jan. 3. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
48%

Abszolút semmi értelme. Olyan időkben találták ki ezeket az oktatási irányelveket mikor még Nemhogy nem a zsebünkben elfért az emberiség teljes tudása, hanem mikor még a számítógép még gondolat sem volt.


Az egészet újra kell terveni, a magolást kidobni, és a logikát, kompetenciát fejleszteni.

Semmi szükség a lexikális tudásra, amit használ az ember(vagy csak szimplán érdekli) az úgyis megmarad

2017. jan. 3. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Verstanulásnak igenis van értelme, többek között az, hogy fejleszti a memorizálást, és mi másból tanulnál meg előadni, ha nem ebből.


Egyébként a mai oktatási rendszer úgy fél az újításoktól, mint a tűztől, nem véletlen, hogy más országok már rég elhagyták a régi rendszerek tanítási sémáit, mi pedig még mindig itt tartunk ("poroszos" nevelés). Ehhez még hozzájön az, hogy a sok felesleges adminisztrációval leterhelik a tanárokat, így ha lenne akármilyen igény valamilyen változásra, úgyis csak évszázadok múlva verne gyökeret, mivel az alulfizetett, alulértékelt és túlterhelt tanároknak sem idejük, sem kedvük nem lenne új módszerek kipróbálására, mivel abba maguknak is bele kellene tanulniuk.


A Walesi bárdok pedig egyáltalán nem nehéz, 5-6-szor elolvassa az ember, már majdnem tudja is. Majd ha Avantgard verseket kell tanulni, amikbe egy darab írásjelet nem raktak, és neked kell értelmezni, hogy hol mit és hogyan mondj, akkor lehet óbégatni.

2017. jan. 3. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 health visitor ***** válasza:
100%
Úgy hülyeség ahogy van. A walesi bárdokat azt hiszem alsó tagozat 4.-ben kellett bemagolni, abszolút nem akart a fejembe menni, pedig nem voltam rossz képességű gyerek. A Himnuszt is bemagoltatták már harmadikban, és tudjátok mikor értettem meg? Amikor gimiben elemeztük, és megvolt hozzá a történelmi háttértudásom. Na akkor beleégett az agyamba, onnantól kezdve tudtam, hogy addig semmi értelme nem volt. Az nem alapműveltség, hogy üres sorokat mondasz egymás után. Emlékszem, töriből is sorra tanultuk a forradamakat, de valahogy sose állt össze egy kép a fejemben. Elkerültem egyetemre, ahol van töri órám, na itt értettem meg a gimis 4 éves anyagot 1 félév alatt, mert nem fogalmakat kell magolnom, hanem mindig az elhallgatott, tök alap összefüggéseket magyarázzák el, és nem azt amit a többszáz éves tanterv előír. Azt is gagyiságnak tartottam, amikor folyamatosan esszét kellett írni töriből. Olyanok miatt kaptam hármast, mert pl egyetlen évszámot kihagytam. Most már nevetek ezeken, mert ahogy olvasgatom a NORMÁlIS könyveket, amikből persze az iskolákban nem tanítanak, sokkal jobb rálátásom lett a dologra. Maguk a témák, amik szerepelnek a közoktatásban, gondolok itt pl Adyra, Babitsra, töriből a szocializmusra, világháborúkra, mind nagyon jó dolgok, csak teljesen más szemszögből kellene megközelíteni a tartalmi mondanivalóját is, meg az előadásmódot is. Ez a változás viszont a magyar rendszerben nem fog megtörténni, itt az oktatás rossz minősége nem jelent problémát, sőt előnyt jelent, a politikai hatalom fennmaradásának alappillére az emberek elvakítása és lebutítása. De ebbe már bővebben nem mennék bele.
2017. jan. 3. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem a magyar az egyetlen tantárgy, aminek a tananyaga évtizedekkel ezelőtt elavult. A poroszos rendszernek nem célja, hogy a diák bármit is megértsen abból, amit ledarál neki a tanár, csak az számít, hogy szóról szóra vissza tudja mondani. A kötelező olvasmányokat sajnos sosem az életkori sajátosságok figyelembe vételével válogatták össze; egy kíváncsi, energikus hatodikos gyereket nem lehet lekötni például az Arany emberrel, amiben harminc oldalon keresztül siklik egy hajó a Dunán. Végigszenvedi magát rajta és harminc évig rá sem bír nézni egy könyvre sem. Általánosban még nekünk is rengeteg verset kellett elemeznünk és memorizálnunk, de minek? Az irodalom nem erről szól. Persze, bizonyos műveket illik ismerni, de nem kell fejből, és bőven elég lenne a tanórákon azt megbeszélni, hogy kiben milyen gondolatokat ébresztett az adott vers vagy könyv.
2017. jan. 3. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
67%
A magyar irodalom nagyjainak verseit/konyveit ismerni nem hulyeseg. Lesulytoak a valaszok, pedig csak 22 vagyok.
2017. jan. 4. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 health visitor ***** válasza:
49%
Ha szerinted lesújtóak a válaszok, akkor nem értetted amit írtunk. Egyébként meg ha már említed a verseket, meg a könyveket, akkor igazán megtanulhattál volna belőlük helyesen írni...de ahogy azt a mellékelt ábra mutatja, a nagy verstanulásban az már nem sikerült. :)
2017. jan. 4. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Na és szerintetek min kéne változtatni,és helyette mit kéne csinálni?
2017. jan. 4. 14:05
 9/10 A kérdező kommentje:
A Walesi Bárdokkal pedig komolyabb problémám nem is volt :)
2017. jan. 4. 14:06
 10/10 anonim ***** válasza:

Szomorú vagyok, nekem a Walesi bárdok az egyik kedvenc versem, és ha politizálni szeretnék, azt is mondhatnám, hogy megint aktuális a mondanivalója.

Az tény, hogy az oktatás kissé elavult, és nem teljesen átgondolt. Például kilencedikben a diákok eposzokkal kezdik az irodalomtanulást, aminek nagyon nehéz a nyelvezete, hiába irodalomtörténetileg az mindennek az eleje, nem feltétlenül biztos, hogy egy átlag 14 éves meg tud velük birkózni, és/vagy élvezi azok olvasását. Annak ellenére, hogy jók.

A verstanulás hasznos, magukat a verseket, különböző korok műveit ismerni jó és illő, a középiskolai kötelező olvasmányok közül meg nem egy már egészen élvezhető is. A baj inkább ott van, amikor a diáknak a korának nem megfelelő verssel vagy könyvvel kell megbirkóznia, például másodikban a Kincskereső kisködmön vagy hetedikben A kőszívű ember fiai.

A magam részéről nekem a verselemzéssel voltak problémáim, mert tizenévesként máshogy értelmeztem a verseket, mint ahogy egy felnőtt (a tanár vagy a tankönyv szerzője).

Problémát jelent az is, hogy sokszor nincs idő a tananyagra, mi középiskolában például nem jutottunk végig az anyaggal, és az utolsó öt irodalomtételt már egyedül kellett kidolgoznunk. Szintén probléma az is, hogy szinte kimarad a kortárs irodalom, legyen az szépirodalom vagy szórakoztató irodalom, bár, azt hiszem, általános iskolában egyre inkább próbálják belevenni a tananyagba kortárs irodalmat, így kerül bele Nógrádi Gábor, Berg Judit, Lackfi János is.

2017. febr. 9. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!