Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Tűzoltósággal, éghető, veszély...

Tűzoltósággal, éghető, veszélyes anyagokkal kapcsolatban kell kémiai előadást tartanom munkahelyen, nem vagyok vegyész, segítségre lenne szükségem?

Figyelt kérdés

Nyilván nem azt kérem,hogy írjátok meg helyettem,hanem ötleteket várnék inkább. Esetleg pár kémiai reakció ami hasznos lehet. Titkárnő vagyok egyébként a tűzoltóságnál,de egyetemen tanultam kémiát fél évig (most passzív hallgató vagyok),de nem vegyésznek készülök egyébként. Kitalálta valaki,hogy kellene a tűzoltóknak,katasztrófa védelmieknek ahol lesz pár magasabb beosztású is kémiai előadást tartani nekem,mert fülükbe jutott,hogy én tanultam kémiát.

Nem ott akarom kezdeni,hogy itt van tessék a periódusos rendszer,ezek itt az alkáli fémek stb,de annyira mélyre sem szeretnék nyúlni,hogy érthetetlen legyen számukra. Vannak gépészmérnökök egyébként,de ők mondták hogy fizikát tanultak csak.


Tudom fura helyzet,de az az igazság,de ötleteket,kis segítséget várok tőletek. Mindenképp a katasztrófavédelemmel és tűzoltósággal kapcsolatos dolog,pár reakció is érdekelne. Habár redoxi reakciókat már írtam, de csak 3-at sikerült. Nem is tudom hogy tudnák-e mi az.



2017. ápr. 13. 08:48
 1/3 Csicsky ***** válasza:
100%

Megpróbáltam utána nézni az interneten, hogy írnak-e erről valamit, de nem sokat találtam.


Ebből esetleg ki lehet valamit emelni (van itt egy-két kémiai reakció):


[link]


Itt a tűz kémiájáról van szó pár mondat erejéig:


[link]


Ehhez még hozzátenném, hogy nem csak a polimerek égésénél szabadulnak fel mérgező termékek, hanem pl. a klórozott szénhidrogének esetében is (pl. ha kloroform, triklóretilén, tetraklóretilén ha tűzbe kerül foszgén keletkezik). Itt írnak erről:


[link]


Aztán még ezt találtam:


Holes István: A tűzoltás kémiája. Eötvös Lóránd Tudományegyetem Természettudományi kar Szakdolgozat 2006, 46 oldal.


Mósch László: A tűzoltás kémiája. Tűzoltó habképző anyagok és jellegértékeik összehasonlító táblázatai. Ybl Miklós Építőipari Műszaki Főiskola, Tűzvédelmi Tanszék, Szakdolgozat, 1985, p.47.


Lehet hogy ezekből is lehetne valamit meríteni.


Amúgy megjegyzem, nem kitalációról van szó, mert az alábbi folyóiratban Dobor Lászlónak „A kémia és a kémiával kapcsolatos tárgyak oktatásának fontossága a katasztrófavédelmi képzésben“ című cikke is erről szól (223 old.):


[link]


Idézek a cikkből:


Ahhoz, hogy a hatóság a veszélyes üzemekkel kapcsolatos, megnövekedett számú feladatait hatékonyan és minőségileg el tudja látni, fontos, hogy az ezeket a feladatokat végző szakemberek rendelkezzenek a szükséges ismeretekkel, így a megfelelő szaktudást biztosító, magas szintű képzésük – ezen belül bizonyos szintű kémiai és technológiai ismeretek elsajátítása – elengedhetetlen.


De itt az is említve van, hogy ezt egyetemi szinten kell megvalósítani. Most akkor a te esetedben miről van szó? Mert ha erről, akkor ennek nem a te feladatodnak kellene lennie.

2017. ápr. 13. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2017. ápr. 13. 13:41
 3/3 A kérdező kommentje:
Nem fogok belemélyedni annyira az előadásba,mert egyrészről nincs értelme, másrészről tényleg nem az én dolgom ez,habár őszintén nekem tetszik mert szeretem a kémiát.
2017. ápr. 13. 13:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!