Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan kell elemezni egy...

Hogyan kell elemezni egy verset? Honnan tudnék pontosan megtanulni mindent?

Figyelt kérdés

Két év múlva érettségizem és egy olyan tanárnővel van dolgom,aki inkább ad tíz perc pihenési időt az óra alatt,mintsem még bent tartana szüneten is az anyagot darálva.Nem haladunk a konkrét követelményekkel, 8.-ban egy szigorú tanárral volt dolgom és mindent átvettünk,szinesztéziától elkezdve a hangsúlyos verselésig. És most? Semmit. Állatokról és a kollégáiról beszél...


Hogyan tudnék magamtól haladni? Megtalálhatok online magyar könyveket? Elemzéseket tanító segéd anyagokat pdf formátumban?

Ez nagyon sűrgős!


Attól tartok,hogy magyar diák létemre tartanom kell a magyar vizsgám elkbukásától...


Előre is köszönöm a válaszokat!



2017. jún. 25. 07:33
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Én idén érettségiztem enelt magyarból és sokáig én sem voltam annyira jóban a verselemzéssel. Leírom nekem mi segített.

Először is sok gyakorlás, ha nem megy jól. Válassz ki egy verset és írj le mindent róla ami eszedbe jut. Ami fontos: ne írd le prózában azt ami ott van versként!

Ha mindent leírtál és úgy érzed kevés, nézz utána nyugodtan az interneten, olvasd el az ottani elemzéseket. Tanuld meg a költői képeket, hogy bármikor felismerd. Vannak komplex képek ezeket nehezebb, de minél többet csinálod annál jobban fog menni :)

Nyilván nem mindegy, hogy milyen szempont alapján kell elemezned/értelmezned a verset.

Foglalkozz a címmel: milyen hangulatot érzel benne? Mit vársz a cím alapján, miről fog szólni a vers? Bejött? Ha nem, akkor vajon miért nem?


Foglalkozz a hangnemével/műfajával: értékveszteséget tükröz? Elégikus.

Eksztatikus, emelkedett hangvételű? Himnusz/Óda/Rapszódia.

Stb.


A külalakját is vizsgáld meg, valamint a hangzását. Sok benne a mély hangrendű szó vagy éppen fordítva? Soráthajlások vannak benne? Miért? Elkülönült egy versszak? Ismétel egyes sorokat? Refrén.


Nézz utána milyen stílusban íródott a vers, ez sokszor keveredik: Impresszionista- kevés az ige, sok a főnév és a melléknév.

Romantikus: keveredett hangnemek, elvágyódás,fantázia

Klasszikus: fontos eleme az ókori görög világ visszahozatala (ez megjelenthet a formában és a tartalomban is)


Tegyél fel magadnak kérdéseket és hidd el hogy fogsz tudni válaszolni, lehet hogy nem mindegyikre de az nem baj :)


Sok sikert!


Ui: jelezzétek a tanárnak, hogy ezt jó lenne gyakorolni! Hátha lesz eredménye.

2017. jún. 25. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
47%

"Két év múlva érettségizem... Ez nagyon sűrgős!"


Nem sürgős! Most kezdődött a szünet. Elsősorban pihenj, csak hobbiszinten tanulgass.


"Attól tartok,hogy magyar diák létemre tartanom kell a magyar vizsgám elkbukásától..."


Ez úgy hangzik, mintha határon túli magyar lennél. Ez a helyzet? Vagy a magyarországi érettségiről beszélünk?

2017. jún. 25. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget!

Igen,egyébként határon túli magyar lennék.Erdélyi magyar,aki ugyanúgy aggódhat egy érettségi miatt ,mint bármelyik más társa.

Mivel az angol és a román mellett ezzel is meggyűlt a bajom,sajnos van mire készülnöm.

2017. jún. 26. 15:01
 4/5 anonim ***** válasza:
0%
Ha még van két éved. Nem lenne jobb átmenni másik suliba?
2017. jún. 28. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Bocsi,de ez viszonylag eléggé irracionális kérdés...

Egyetlen tantárgy miatt én nem fogom hárahagyni két éves tapasztalom a jelenlegi iskolám és osztályom szempontjából.Ráadásul nem is jó ötlet ugrabugrálni,ha egyszer már megtaláltad a helyed,bár ez egyre kezd divatosabbá válni a világon...

Csak a magyarral van gond,amire felfogok tudni készülni,ha igazán akarom. Gyüjtöttem anyagot és kaptam is segítséget,menni fog.


Szóval mindenkinek köszönöm a segítségét!

2017. jún. 29. 11:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!