Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Normális, hogy ennyit kell...

Normális, hogy ennyit kell tanulni egy töri dogára? (Nem erős középsuliba járok)

Figyelt kérdés

Holnap egy sima doga lesz,és ezt kéne be seggelni..

A kiegyezéshez vezető út

A XIX. századi Magyarországon járunk.

Hazánk a Habsburg Birodalom része.

I. HAYNAU RÉMURALMA (1849-1850):

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc leverése után kezdetét vette a megtorlás. A Habsburg-kormányzat megalázónak tartotta, hogy csak idegen segítséggel sikerült levernie a magyar szabadságharcot. Ezért a véres bosszút állt. A megtorlást Julius Jacob von Haynau táborszernagy vezette. A „bresciai hiéna” valószínűleg bábu volt egy politikai játszmában, feladatát viszont örömmel és fájó alapossággal végezte el.

Haynau volt az 1848/49-es szabadságharc leverése után a magyar honvédek és polgári lakosság ellen indított megtorlás irányítója, aki tetteivel nemcsak hazánkban, de egész Európában gyűlöletessé tette nevét.

Egyik leghírhedtebb tettét az itáliai Bresciában hajtotta végre 1849-ben, ahol a város elfoglalása után a sebesült forradalmárokat a betegágyaikon gyilkoltatta meg, míg a nőket nyilvánosan megkorbácsoltatta.

A „bresciai hiéna” ilyen előzmények után, 1849. május 30-án került a lemondását benyújtó Welden helyére, nem titkoltan azzal a céllal, hogy saját módszereivel „tegyen rendet” Magyarországon.

Az 1848-49-es szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után a császári haditörvényszék ítélete alapján Aradon kivégezték a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét, akik a bukást követően kerültek osztrák fogságba.


Így a nemzet vértanúi lettek:


Aulich Lajos

Damjanich János

Dessewffy Arisztid

Kiss Ernő

Knézich Károly

Lahner György

Lázár Vilmos

Leiningen-Westerburg Károly

Nagysándor József

Poeltenberg Ernő

Schweidel József

Török Ignác

Vécsey Károly.



AULICH Lajos: Német anyanyelvű polgári családban született Pozsonyban, honvédezredes, majd tábornok, hadügyminiszter, 57 éves, nőtlen. Kivégezve 1849. október 6-án kötél által.


DAMJANICH János: Szerb nemzetiségű százados, egy gránátosszázad parancsnoka, 45 éves, nős. Kivégezve 1849. október 6-án kötél által.


DESSEWFFY Arisztid: Magyar nemesi családban született, alezredes, majd ezredes, 1849-ben tábornoki kinevezést kapott. 47 éves, nős. Kivégezve 1849. október 6-án lőpor és golyó által.


KISS Ernő: Gazdag örmény eredetű családban született Temesváron, tábornok, és a bánsági sereg főparancsnoka, altábornagy, majd országos főhadiparancsnok. 50 éves, özvegy. Kivégezve 1849. október 6-án lőpor és golyó által.


KNÉZICH Károly: Horvát-magyar származású dandárparancsnok, majd ezredesi rangot kapott, felső-tiszai tartalék hadtestparancsnok. 41 éves, nős, 2 gyermek apja. Kivégezve 1849. október 6-án kötél által.


LAHNER György: Német polgári családban született ezredes, hadfelszerelési és fegyverkezési felügyelő volt, a nagyváradi fegyvergyár vezetője, a szabadságharc hadiiparának irányítója volt, 1849 februárjától tábornok. 53 éves, nős, 1 gyermek apja. Kivégezve 1849. október 6-án kötél által.


LÁZÁR Vilmos: Örmény származású magyar nemesi családban született, őrnagy, majd ezredesi rangban dandárparancsnok az északi hadseregnél. 34 éves, nős, 3 gyermek édesapja. Kivégezve 1849. október 6-án lőpor és golyó által.


LEININGEN-WESTERBURG Károly: Német származású kiváló katona, aki minden csatában kitűnt személyes bátorságával. 30 éves, nős. Kivégezve 1849. október 6-án kötél által.


NAGYSÁNDOR József: Nagyváradon született, 1848-ban a magyar kormány szolgálatába állt, őrnaggyá nevezték ki a Pest vármegyei lovas nemzetőrséghez. Később tábornok. 45 éves, nőtlen. Kivégezve 1849. október 6-án kötél által.


POELTENBERG Ernő: Osztrák származású. Kitüntette magát a kápolnai csatában, ezredes, majd tábornok, Görgey bizalmasaként ő közvetítette a cári hadsereggel folytatott tárgyalásokat a fegyverletételről. 35 éves, nős, 3 gyermek édesapja. Kivégezve 1849. október 6-án kötél által.


SCHWEIDEL József: Tanítója a híres Simonyi óbester volt. 1848 októberétől tábornok, Buda visszafoglalása után Pest hadiparancsnoka. 53 éves, nős, 5 gyermek apja. Kivégezve 1849. október 6-án lőpor és golyó által.


TÖRÖK Ignác: Gödöllőn született kisbirtokos nemesi családban. Komárom erődítési munkáit irányította, 1849 márciusáig ő volt a vár parancsnoka, később tábornok. 54 éves, nőtlen. Kivégezve 1849. október 6-án kötél által.


VÉCSEY Károly: Gróf. 1848 decemberétől tábornok, majd váradi várparancsnok. 42 éves, nős. Kivégezve 1849. október 6-án kötél által.


2017. dec. 6. 16:00
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

A foglyok abban reménykedtek, hogy mivel október 4-én az uralkodó névnapja lesz, talán ez alkalomból megkegyelmez. De minden remény szertefoszlott 6-án, mert Haynau vérszomjasan a halálukat akarta. Október 6-án hajnali 2 és 3 között a papok felkeresték a halálra ítélteket. Volt, aki verseket olvasgatott, volt, ki a hangszerén játszott, volt, aki búcsúlevelet írt, volt, ki még aludt.



Reggel fél 5-kor eleredt az eső. Arad őrsége riadókészültségben volt. A katonák égő kanóccal álltak a várfalon az ágyúk mellett.



Fél 6-kor kezdetét vette a borzalom.



KISS ERNŐT, LÁZÁR VILMOST, DESSEWFFY ARISZTIDET és SCHWEIDEL JÓZSEFET puskagolyó küldte a halálba.



Haynau a hadbíróság felterjesztése alapján e négy halálra ítélt büntetését különleges kegyelemből a katonához méltó golyó és lőpor általira változtatta. Kiss Ernő altábornagy azért részesült e kegyelemből, mert a szabadságharc alatt ténylegesen soha nem harcolt császári haderő ellen, Dessewffy Arisztid és Lázár Vilmos azért, mert a császári csapatok előtt tette le a fegyvert, végül Schweidel József azért, mert csak a schwechati csatában harcolt a császári haderő ellen, a továbbiakban adminisztratív beosztásokban szolgált, továbbá mert Pest városparancsnokaként alkalma volt jó szolgálatot tennie a hadifogoly osztrák tiszteknek.



12 katona állt fel velük szemben töltött fegyverrel, parancsnokuk kardjával intett és a lövések eldördültek. Kiss Ernő kivételével mindhárman élettelenül buktak a földre. Kiss Ernőt csak a vállán érte a lövés, ezért három katona közvetlenül elé állt, és mindhárman újra tüzeltek.



A kötél általi halálra ítéltek közül 6 órakor elsőként POELTENBERG ERNŐT vezették a bitófához. Haláltusája hosszú és szörnyű volt.


TÖRÖK IGNÁC szívrohamot kapott, mielőtt a hóhér végezhetett volna vele.


LAHNER GYÖRGYNEK aznap volt az 54. születésnapja.


NAGYSÁNDOR JÓZSEF az utolsó pillanatig szivarozott.


Ezután következett a halkan imádkozó KNÉZICH KÁROLY.


Őt AULICH LAJOS követte.


LEININGEN-WESTERBURG KÁROLY sokat szenvedett, mire meghalt, mivel nagyon magas ember volt. Utolsó mondata: „A világ feleszmél majd, ha látja a hóhérok munkáját."


Mégsem ő szenvedett a legtöbbet, hanem DAMJANICH JÁNOS. Damjanich Jánost lábtörése miatt parasztszekéren vitték a vesztőhelyre, a kocsin végig szivarozott. A maga 190 centijével földig ért a lába a bitófán. A hóhér nem is tudta fölakasztani, hanem meg kellett fojtania.


GRÓF VÉCSEY KÁROLY végignézte társai akasztását. Sápadtan és nagyon egyenesen ment az utolsó, üresen maradt bitófához. S mivel élő bajtársa nem volt, akitől elbúcsúzhatott volna, a halott Damjanich kezét csókolta meg.


A holttesteket elrettentésül estig még az akasztófán hagyták, de ezzel éppen az ellenkező hatást érték el, mert a kivégzés helye valóságos búcsújáró hellyé lett.


E napon csak Pesten végeztek gróf Batthyány Lajossal, a miniszterelnökkel golyó által.


Az aradi vértanúk kultusza és legendája már a kivégzés napján elkezdődött, hiszen – a szemtanúk elbeszélése alapján – már egy-két órával a kivégzéseket követően tömegekben zarándokoltak a kivégzés helyére a gyászolók.


Mindenki sírt, imádkozott, és ezen a napon minden boltot, nyilvános helységet bezártak. A vértanúk emlékének megörökítésére, köztéri szobor, vagy emlékmű felállítására csak a kiegyezés után lehetett gondolni. Az első emlékhely az volt, amikor egy kiszáradt eperfát és egy keresztet vittek ki a kivégzés helyszínére. Az eperfa ágaira ragasztott cédulákra írták fel a tizenhárom vértanú nevét.


1871-ben a vértanúk emlékének ápolását felvállaló Aradi Honvédegylet egy emlékkővel helyettesítette a kiszáradt eperfát. A vesztőhelyen ma látható obeliszket 1881-ben állították fel. Az 1932-ben föllelt, illetve az Arad megyében található összes hamvakat 1974. október 6-án, a 125. évfordulón temették el kis koporsókban az obeliszk alá.



1849/50-ben legalább 130-150 embert végeztek ki, több mint 3000-en kerültek hosszú évekre Kufstein, Munkács, Olmütz várbörtöneibe és mintegy 40-50 ezer honvédet soroztak be büntetésképpen a császári hadseregbe. Ő ragaszkodott az aradi 13 honvédtábornok kivégzéséhez. Valósággal őrjöngött, amikor Batthyány Lajost akasztás helyett, a nyakán ejtett seb miatt, lelőtték.


Miután elvégezte a piszkos munkát, 1850 nyarán menesztette őt az uralkodó. A megtorlásnak a nemzetközi felháborodás vetett véget.


Ferenc József busásan hálálta meg a vérengző Haynau működését: 400 ezer gulden jutalmat kapott egy éves rémuralmáért. A szabadságharc vérbe fojtásáért bárói címet kapott. 2 hónappal az aradi vértanúk kivégzése után Pest díszpolgárává fogadta. Az általa kivégzett forradalmárok birtokait, kastélyait elnyerte. Szatmár megyében, Nagygécen élt haláláig, 1853. március 14-ig.


Haynau élete, visszahívása után, nem alakult valami fényesen, ugyanis véreskezű hóhérként majdnem egész Európában gyűlölték, és külföldi látogatásai alatt sorra érték az atrocitások: kortárs beszámolók szerint felháborodás övezte párizsi és brüsszeli látogatását is. A leghíresebb azonban a londoni eset volt, ahol a sörfőző legények állítólag „Ezt Aradért kapod!” kiáltások közepette verték meg a nyugalmazott táborszernagyot.


Haynau halála...

A vérengző szörnyeteg elevenen került a boncoló asztalra. Hirtelen halt meg, 1853. március 14-én éjjel, Bécsben. Másnap, a halál okának kiderítése végett felboncolták, elsőként a koponyáját kettéfűrészelték; de mikor a véső felpattantotta a koponya fedelét, az orvosok elborzadva látták, hogy az agyvelő még lüktet, vagyis Haynau él. Az egyik orvos menten elájult. A másiknak azonban volt annyi lélekjelenléte, hogy felkapott egy hosszú kést, s beleszúrta az agyába. Úgy tartják, ez volt a bosszú az általa elkövetett sok kegyetlenségért.


II. A BACH-KORSZAK (1851-1859):


Ezt követően Alexander Bach báró lett a birodalom első számú tisztviselője, a belügyminiszter. Kevésbé látványos és megbotránkoztató, de abszolutisztikus eszközöket alkalmaztak. Nyílt önkényuralmat vezettek be, a korszakot neoabszolutizmusnak/újabszolutizmusnak nevezzük.



Célja: Magyarországnak a birodalomba való beolvasztása volt.


Intézkedések:

Megszüntették Magyarország területi egységét.

Hazánkról leválasztották Erdélyt, Horvátországot, a katonai határőrvidéket, Délvidéket.

A megmaradt területekből öt kerületet alakítottak ki.

Eltörölték a belső vámhatár.

Bevezették az osztrák adórendszert.

Német nyelvű közigazgatást vezettek be.

Az osztrák polgári és büntetőtörvénykönyv hatályát Magyarországra is kiterjesztették.

Bevezették az osztrák mértékrendszert.

A közoktatást az egész birodalomban egységesítették.

Az országban germanizálás, a lakosság szándékos elnémetesítése folyt.

Tiltották a magyar zenét, a magyar viseletet, a Kossuth-szakáll viselését.

Büntették a nemzeti szimbólumok használatát.

Korlátozták az Akadémia működését.

Visszatért a cenzúra.

A katolikus egyház újra kizárólagos lett az államban.

Kiterjedt titkosrendőri és besúgó hálózat működött.

A határokat lezárták az utazók előtt.

A rendszer támaszai: a megszálló katonaság, a csendőrség, az idegen hivatalnokok és a papság voltak (álló katonaság, ülő hivatalnokok, térdeplő papság, csúszó-mászó titkos rendőség).


Egy különös rendelet értelmében az osztrákokat kiszolgáló hivatalnokoknak magyaros egyenruhát kellett viselniük, hátha a magyarok úgy könnyebben elfogadják őket; ehelyett közröhej és megvetés tárgyává lettek, mint "Bach-huszárok".



A magyarok válaszai a Bach-rendszerre:


1. PASSZÍV ELLENÁLLÁS

Vezetője a kehidai birtokáról a pesti Angol Királynő Szállodába költözött Deák Ferenc volt. Követte őt a birtokos nemesség egy része. Az ellenállók nem vállaltak hivatalt, nem fizettek adót és igyekeztek a rendeleteket kijátszani. Ragaszkodtak az 1848-as forradalmi eredményekhez.



2. NYÍLT ELLENÁLLÁS

Nyílt ellenállásra is sor került, sokan folytatták vagy újrakezdték a harcot. Noszlopy Gáspár a Dunántúlon szervezett csapatokat. Libényi János szabólegény késsel támadt Ferenc Józsefre. May János szervezkedésbe kezdett, elfogták, majd a börtönben magára gyújtotta a szalmazsákját, hogy ne tudják vallomásra fogni.

A hatalom az ellenállást még csírájában elfojtotta.

Szintén a magyar ellenállás egy formájának tekinthető Széchenyi István fellépése 1859-ben. Megírását a Rückblick (Visszapillantás), egy 1857-ben névtelenül megjelent mű megjelenése váltotta ki, amelynek az volt a célja, hogy Alexander Bach belügyminiszter kormányrendszerét igazolja. A közvélemény az irományt Bach miniszternek tulajdonította: ez indította Széchenyit, hogy tollat ragadjon a „lepel lerántására”. Az Ein Blick, röpirat, maró gúny és szójátékok segítségével kíméletlenül pellengérre állítja a Bach-rendszert. Londonban nyomtattak ki, Széchenyi utolsó írása, és ez is egyik oka lett a Bach-rendszer bukásának, de egyszersmind Széchenyi halálának is. Az Ein Blick (jelentése: bepillantás) következményeként Széchenyinél 1860 márciusában házkutatást tartottak, elkobozták írásait, őt magát pedig börtönbüntetéssel fenyegették meg. Az idős és beteg gróf állapota a sűrű zaklatások után rohamosan romlott, fogságtól és orgyilkosoktól tartott. Végül 1860. április 8-án hajnalban maga ellen fordította pisztolyát, másodszorra már sikeres öngyilkosságot hajtva végre.


3. EMIGRÁCIÓ

Itáliában Kossuth Lajos, Teleki László és Klapka György létrehozta 1859-ben a Magyar Nemzeti Igazgatóságot, mely emigráns kormányként működött. Tárgyalásokat folytatott nemzetiségi vezetőkkel és Piemonttal, melyben az olasz egységmozgalom ügyét a magyar forradalom újjáélesztésével igyekeztek összekapcsolni. 1851. december 4-én kétszázezer ember várt arra, hogy Kossuth Lajost, a „nagyszerű magyart” szállító gőzös befusson a New York-i kikötőbe. A kormányzó hét hónapos amerikai útjának az volt a célja, hogy anyagi és diplomáciai támogatást szerezzen a magyar függetlenség ügyének. Kossuthot az amerikai nemzet olyan túláradó lelkesedéssel üdvözölte, ami párját ritkítja az amerikai történelemben.



III. AZ OKTÓBERI DIPLOMA és a FEBRUÁRI PÁTENS:

A császár 1859 nyarán leváltotta Bachot és enyhített a magyarokkal szembeni önkényen, mégpedig három okból:

-egyrészt a birodalom külpolitikailag elszigetelődött, amikor a krími háborúban cserbenhagyta az oroszokat, majd vereséget szenvedett Itáliában a franciáktól is (solferinoi csata)

-másrészt, mert Ausztria a német egység élére

2017. dec. 6. 16:01
 2/13 A kérdező kommentje:
A vége meg lemaradt..
2017. dec. 6. 16:07
 3/13 anonim ***** válasza:
86%

Valószínű jönnek az olyan válaszok hogy igen, ez így helyes.

De az őszinte válaszom az amihez hasonlót Szentgyörgyi Albert is mondott hogy az agy gondolkodásra való és nem adattárolásra. Adattárolásra ott a papír meg a digitális adathordozók, az agy feladata meg biorobotkodás helyett maradjon emberi, a teremtő gondolkodás.

Vagyis röviden mondva helyes a nagy fenét. Az amerikai vagy angol iskolák lazábbak. Nem elég hogy csóró ország vagyunk, még biorobot képzéssel is megtoldják. A Nobel-díjas Szentgyörgyi is hiába mondta hogy az agy gondolkodásra lenne való, az iskolák és az oktatási minisztérium mint ha nem tudna róla. Vagy arról nem tud hogy milyen lazák az amerikai vagy angol iskolák. Vagy inkább nem akarnak tudni róla.

2017. dec. 6. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod.

Szerintem a holnapi dogaval már meg is buktam toribol felevkor.

2017. dec. 6. 16:27
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Évente 2 3 tz van...

En amikor töriből tz ztem akkor kB 5 A4-es oldal volt a kifejtős.

1 oldal évszám +esemény

1 oldal fogalom legalább + kifejtése

1 oldal személy + ismertető

2017. dec. 6. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Az se rossz,de ez nem tz hanem egy sima doga.
2017. dec. 6. 16:31
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha csak doga és nem megy engedd el :D

Amúgy gondolom nem 1 napra ez az anyag.

Ha még visszamenőleg tanultál gyorsabb.


1 hét alatt vállalható.

Én a töri tz anyagát 1 2 délután alatt megtanultam.

2017. dec. 6. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
2 napja adta fel.
2017. dec. 6. 16:45
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Az nem normális, hogy ennyit seggeltetik a diákokat. És ez csak egy tantárgy... Aztán pislogunk mint hal a szatyorban, hogy a gyerekek szoronganak, önbizalomhiányosa stb. És ebben hibás a rendszer, tanár, szülő egyaránt, nem ragoznám miért. Ha rám hallgatsz, szard le
2017. dec. 6. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Próbálom,de megfogok bukni.
2017. dec. 6. 17:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!