Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Történelem középszintű érettsé...

Történelem középszintű érettségi esszé feladatara hogy készüljek?

Figyelt kérdés
Melyik témákat, személyeket, királyokat csatákat érdemes átnézni?

2018. febr. 24. 09:12
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Írj előző évi esszéket, akkor érettségin már kisujjból fog menni. Nézd meg, milyen témakörök lehetnek és készülj belőlük, de nyilván nagyjából akármit kérdezhetnek sajnos...
2018. febr. 24. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
100%

A középszinten előforduló témakörök listáját megtalálod az alábbi dokumentum 8–13. oldalán: [link]


Az ezen témakörökhöz tartozó ismereteket érdemes felfrissítened, elsajátítanod.


Esszéírás során az alábbi tényezőkre kell ügyelned, ezeknek megfelelően kell kidolgoznod a feladatmeghatározásban szereplő témát, kérdéseket (jelen esetben csak nagyon vázlatosan felsorolva):


1. Feladatmegértés: arról írj, amelyet a feladatmeghatározás kijelöl, attól ne térj el, végig csak a kijelölt kérdések megválaszolására törekedj: például, ha a feladat úgy szól, hogy "A források és ismeretei segítségével mutassa be I. Károly gazdaságpolitikáját!", akkor valóban a király gazdasági intézkedéseire koncentrálj, ne térj ki a belső harcaira, a külpolitikájára stb.


2. Tájékozódás térben és időben: a témát helyezd el a "földrajz" és az idő dimenziójában (hol történt, mikor történt?).


3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: használj (megfelelő) szakkifejezéseket, figyelj oda a nyelvhelyességre, a mondatok legyenek értelmesek, a szöveg logikus felépítésű, megfelelően tagolt stb. legyen.


4. Ismeretszerzés, a források használata, az eseményeket alakító tényezők feltárása, a problémaközpontú és kritikai gondolkodás: ez esetben ügyelj arra, hogy az feladathoz adott forrásokat valamilyen formában építsd bele az írásodba, ám ne csak "tartalmilag", hanem tégy megállapításokat, vonj le következtetéseket a forrásokban foglaltakra, a forrásokból kinyerhető információkra vonatkozóan.

Mindvégig ok-okozati, előzmény-következmény viszonyban gondolkodj és írj, szóval ne csak tényeket, eseményeket sorolj fel, hanem az egyes tényekhez kapcsolj megállapításokat, világíts rá azok előzményeire, következményeire, majd a következmények következményeire stb. (tehát mi történt, miért történt, mi lett a következménye?).

2018. márc. 17. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!