Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Fél évem maradt újraérettségiz...

Fél évem maradt újraérettségizni az orvosira. Belevágnátok?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Rengetegszer gondolkodtam már el azon, hogy orvos szeretnék lenni. Tavaly szeptemberben pedig egy darabig komolyan is gondoltam, viszont érettségi mellett nem tudtam kémiából emeltezni. Jártam szakköre, faktos sajnos sosem voltam, mert még kilencedikben feladtam... A szakkörön szereztem némi elméleti tudást, ha felfrissíteném, középszint körül lennék (elméletben!). Számolásokkal akadnak bőven problémák. Bioszból emelteztem, szóbelin sajnos nagyon elrontottam, 56% lett. Ergo bioszból is újra kellene mennem. Nem olcsó az érettségi, 70 ezerbe fájna, viszont most úgy vagyok vele, talán mégis meg kellene próbálni. Nem véletlenül gondolkozom ezen mindennap. Tudom, hogy ha felvennének, nagyon megbecsülném, és azt is tudom, hogy több lehetőségem lenne, mintha mentőtisztin végeznék (ugyanis most oda járok, ez az első évem).

Tisztában vagyok vele, ha csúszom, 1,5 millió forint, de most ez érdekel a legkevésbé.


Reális a célom? Vannak szaktársaim, akiknek ugyanez végigfutott az agyán, és úgy tűnik, most komolyan is gondolják. Jövő héttől kezdenénk a csoportos felkészülést mind bioszból, mind kémiából. Kémiából ketten indulnánk nagyon alacsony szintről. Mit gondoltok, megéri ebbe időt (és PÉNZT) fektetni egyetem mellett? Kémiánk csak később lesz, anatómiánk rengeteg van, bioszból is érintünk érettségis anyagokat, méghozzá emelt szinten túl. Viszont növények, állatok, ökológia nyilván nincs vagy nem sok van, genetika is csak később lesz. Tavaly azért nem sikerült, mert másra kellett készülnöm, nulláról a kémia nem egyszerű. De most meg egyetemre járok, és lesznek vizsgáim, amikre ugyanúgy fel szeretnék készülni, főleg amiatt, hogy maradhassak, ha nem jön össze az orvosi. Ezt is szívesen csinálnám, de nem akarok semmit sem megbánni, a lehetőségeim pedig korlátozottak tisztként. Ha most nem megyek el, már csak az az opció maradt, hogy a jövő tanévet passziváltatom, ha tényleg orvosira mennék. De az időm is véges, ha összejön, máris legalább 7 évet kell az egyetemen töltenem. 27-28 lennék, mire végeznék.


Belevágjak? (Tudom, hogy nekem kell eldöntenem, de mint az látszik, nem igazán tudom, mi lenne a helyes válasz...) Kérlek, ne szépítsetek a dolgokon, racionális érveket szeretnék olvasni (de azért, ha kapok egy kis biztatást, nem fogom elsírni magam). Előre is köszönöm, és azt is, hogy elolvastad!

20/N



2018. szept. 22. 14:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
75%
Fizesd be magad mindkét tárgyból érettségi előkészítőre, és vágj bele újra, ha ez az álmod! Sokkal jobb küzdeni az álmaidért, mint azon keseregni, hogy "mi lett volna, ha...". Fiatal vagy még, bőven lehetsz még gyakorló orvos 40 éven át, és nem ez a célod?
2018. szept. 22. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
4%
Én orvosire pont az ideje miatt nem mennék.. 6 év egyetem 6 év szakosodás. 12 év mire rendes orvos leszel. Szóval legjobb esetben 30 évesen. Nekem ez nagyon sok, ha összehasonlítom avval, hogy 22 évesen már teljes körű mérnök lehetek már például.
2018. szept. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
69%

Engem most nem vettek fel orvosira, igaz én 18 vagyok. A SOTE kémia tanfolymára megyek de a bioszra is jelentkeztem szintentartás miatt.

Nagyon kemény a kémia emelt főleg a számítások miatt. A szóbelit meg könnyű kimaxolni. Nagyon oda kell tenned magad de nem hiszem h ha gyakorlailag a 0-ról indultok akkor az elég lesz. Ha hiszel magadba akkor bármi lehet de számolj vele h nem elsőre fog sikerülni. Én szurkolok mert tudsom milyen érzés ha valamit nagyon szeretnél de nem sikerül.

Hajrá:)

18f

2018. szept. 22. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Én is újratettem az érettségit a két emeltből. Azt tudom ajánlani, hogy ha előkészítőre mész, akkor inkább kiscsoportosra menj ami olyan 5-10 fős, de a magántanár lenne a legjobb. Én is jártam több előkészítőre az érettségi, meg a tavalyi év alatt is, és mindnél arra jutottam, hogy a magántanárnál egyik sem ér többet, mert ő tényleg csak veled, és a te hiányosságaiddal fog foglalkozni.
2018. szept. 22. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Elég nehéz így megítélni, hiszen nem ismerünk, nem vagyunk tisztában a képességeiddel. Van olyan, aki fél év alatt simán fel tud készülni, mert könnyen tanul, jó a logikája, gyorsan megérti a számolásos feladatokat. És persze van olyan is, aki lassabb, kicsit kevésbé jó képességű.


Ha ez az leső éved a mentőtisztin, akkor orvosin nem kell még fizetned, ha nem csúszol. Ott ugyanis 14 félévet támogatnak, amiből te így elhasználsz kettőt.

Ugyanez a helyzet, ha jövőre passziváltatod magad.


Bioszból a sejt- és embertan része gondolom megy (persze néha a középsulis szintre sem egyszerű "visszabutulni":D), a kémia a fogósabb. Viszont szerintem fél év alatt meg lehet csinálni, ha arra gondolok, hogy én anno fizikából érettségiztem, tök sötét voltam a kémiához, orvosi egyetemen meg egy félév alatt fel tudtam készülni az egyetemi anyagból (igaz csak 4-est kaptam, ha jól emlékszem:D).


"12 év mire rendes orvos leszel."

Ezzel nem értek egyet. Mi az, hogy "rendes" orvos? Most végeztem a 3. évemmel a szakképzésben. Gyakorlatilag kevés kivételtől eltekintve pont ugyanazt csinálom, mint egy szakorvos, csak bizonyos részeit felügyelettel. Szülést vezetek (egyedül), császármetszést csinálok (nyilván asszisztenciával, aki szakorvos, de asszisztens másnak is kell, nem csak nekem:D), műtök (lsd. előző zárójeles megjegyzés), ultrahangozok, ambulálok, csinálom az osztályos munkát, ügyelek. Még saját betegeim is vannak, pedig annyira nem erőlködöm a dolgon.

Gyakorlatilag pont ugyanazt csinálom, mint egy szakorvos, csak bizonyos dolgokat jelentek a feletteseimnek és egyes kérdésekben nem én döntök.


Szerintem ha ez az álmod, akkor vágj bele.

2018. szept. 23. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hideget/meleget is. :D

Jelenleg úgy áll a dolog, hogy vettem könyveket, és ha úgy látom, februárban jelentkezem. (Meg addig szépen félreteszem a pénzt érettségire.) Igazából minél többet gondolkodom rajta, annál inkább szeretném. Ha nem sikerülne most, lehet, hogy májusra már annyi energiám lesz benne, hogy azt az egy év passzívot sem sajnálnám. Még egyszer köszönöm Nektek! :)

2018. szept. 24. 14:19
 7/12 A kérdező kommentje:

A második válaszolónak pedig csak azt szeretném mondani, hogy én nem akarok mérnök lenni, illetve orvosi 6 éves, utána már kereső ember lehetek én is, szakvizsgáig rezidensként.

Tény, hogy az én esetemben ez nem csak 6 évet jelent, hanem most már minimum 7-et, ha idén nem jön össze, 8-at, de az sem kizárt, hogy ha mentőtisztin maradok, MSc-re is beadnám a jelentkezésem, és majdnem ugyanott tartanék időben. Mérnökin is jobb karriert futhatsz be, ha nem csak BSc-re mész el.

2018. szept. 24. 14:23
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Én is most kezdtem nem rég a kémiát kb a nulláról és elég jól haladok úgy érzem.A tanárom mindig azt mondja hogy bármi lehetséges csak akarnunk kell:)

Remélem összejön az orvosi és jövőre talán csoport társak is leszünk😁

2018. szept. 24. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Nagyon adnám, és sok sikert akkor neked is! ;)
2018. szept. 24. 17:28
 10/12 fábián szilvia95 válasza:
100%

Szia! Én 23 éves vagyok jelenleg. 2 év múlva fejezem be a pénzügy és számvitel alapképzését, és mostanra jöttem rá, hogy orvos akarok lenni.

Világ életemben 2-es voltam kémiából, borzasztó tanárokat tudhatok magam mögött. Rögtön elvették a kedvemet az egésztől.

Nem is álmodtam erről, de mindig megfordult a fejemben, hogy mennyire szeretném ezt csinálni, milyen érzést ad, ha másnak segíthetsz, az emberi testtel foglalkozhatsz, és megismerheted a részletét. Mindig órákat ovlastam utána betegségeknek, műtéteket néztem.

Közben pedig a gazdasági egyetemen szenvedtem. Ami nagyon nem ment.

Kihagytam egy évet az egyetemen, elmentem dolgozni, hátha azt tetszik, de ugyanúgy hiányt éreztem. Hogy a pénzügyi vonal nekem nem egy hivatás, csak megélhetés, így pedig nem óhajtok ledolgozni 40 évet köszi.

Tehát ha valaki, én biztosan nulláról kezdem a kémia tanulást, viszont kivégeztem már a 7-8-9-es könyvet, és 2 hét múlva megyek a Trefortos kémia érettségi felkészítőre.

Bioszt majd 2020-ban próbálom. Sosem késő. Rengeteg orvos ismerősöm van, van aki 28 évesen kezdte, van aki 30 évesen. Semmivel sem vagy lemaradva, cisnáld azt, amit tiszta szívedből szeretnél! Az ilyen féltékeny emberek szavára meg ne adj. Azért mert ők nem tudják megvalósítani önmagukat, te még megteheted. Nem kell keretek köré szorítanod magad.

Én remélem, hogy 2020-ban kezdek majd a SOTE-n, és nagyon örülnék, ha találkoznánk!

Kitartást!

23/L

2018. szept. 26. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!