Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Úgy tudom hogy a deriváltal a...

Úgy tudom hogy a deriváltal a függvény érintőjét kapjuk meg. Ha deriválom a fügvényt akkor abból hogyan határozom meg az adott pontban az érintőtt? Ez hogy müködik? Mit kapunk meg a derivált deriválásával?

Figyelt kérdés

2018. nov. 17. 09:45
 1/3 anonim ***** válasza:

Jól tudod hogy a derivált az érintőt adja. Ezzel a saját kérdésedet meg is válaszoltad.


pl. legyen h(x)=x^2 ekkor dh/dx=2*x. Vagyis minden egyes u pontban az érintő meredeksége 2*u. AZ érintő egy egyenes, aminek az egyenlete


y(x)=A*x+B alakú. Most A a meredekség, tehát A=2*u,így egy u pontra:


y(u)=2*u*x+B.


Itt B értékét egy peremfeltételből kapod, ugyanis fenn kell állnia a következő egyenlőségnek:


f(u)=y(u), vagyis a példában


u^2=2*u*u+B, ebből B=u^2-2u^2=-u^2.


Visszaírva ezt az egyenes egyenletébe:


y(x)=2*u*x-u^2.


Remélem világos. u helyébe tetszőleges értéket írhatsz, ami eleme az értelmezési tartománynak. Mivel az f:x->x^2 függvény értelmezési tartománya a teljes valós számegyenes lehet, ezért u helyébe a (-végtelen,+végtelen) intervallumból szabad választani értéket.


De pl. egy logaritmusfüggvénynél (a valós számhalmazon maradva) ez már nem igaz, mert nem minden R-beli számra van értelmezve.


Érthető?

2018. nov. 17. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Egy jelöléstechnikai hibát elkövettem:


y(u)=2*u*x+B.


Itt x-helyébe u-t kell írni, azaz y(u)=2*u*u+B.


Vagy tetszőleges x-re írjuk fel, ekkor y(x)=2*u*x+B.


De remélem ez az apróság nem zavar meg.

2018. nov. 17. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget
2018. nov. 19. 14:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!