Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Milyen az egyetemi élet, hogy...

Milyen az egyetemi élet, hogy vannak a az órák, szünete? Gondolom nem olyan mint a középiskola

Figyelt kérdés

2019. jan. 16. 08:46
 1/7 anonim ***** válasza:
91%

Általában másfél órás órák vannak, vagy még hosszabbak is akár, van hogy köztük tart az oktató szünetet, van hogy nem.

Az órarended, ha nem lyukas, tehát nincsenek benne egy két három órás lyukak, akkor szerencsés vagy. Extra szerencsés vagy ha esetleg még szabadnapod is van.

Vannak elméleti órák ahová nem mindenhol kötelező bejárni, gyakorlatra, laborra viszont kell, ott általában vagy 1 vagy 3 hiányzási lehetőség engedélyezett, ha azt túlléped, megtagadják a tárgyat.

2019. jan. 16. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
25%

Jó az egyetemi élet.

Nem olyan, mint a középiskola.

2019. jan. 16. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
97%
Az órarendet te àllítod össze, de nem az van hogy van egy óra és te vàlaszthatsz 10 időontközül. Nàlunk egy előadàs egyszer van egy héten ìgy azt kell felvenni, míg a gyakorlatokra több időpont, vagyis több csoport. És előfordulhat olyan hogx van egy óra reggel nyolckor majd a következő fél hatkpr.
2019. jan. 16. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
97%

Nem olyan, mint középiskolában (bizonyos szempontokból jobb, míg más szempontokból rosszabb) de szerintem ezt nem lehet így általánosságban körülírni. Eleve szakonként és egyetemenként változó, de akár még egyénenként is különbözhet. Nálunk (és szerintem legtöbb helyen) a hallgatók veszik fel az óráikat a mintatervet követve és te döntöd el, hogy melyik kurzust veszel (pl. ki tartja, mikor van), tehát az órarendek szakon belül is elég változatosak. Persze, nem minden óránál lehet ezt megtenni, mert valamiből fix időpont van, de valahol lehet válogatni. Az óráim másfél órásak, a szünet attól függ, hogy hogyan vetted fel az órákat (pl. nekem volt olyan napom, amikor csak egy órám volt egész nap, míg máskor egymás után volt reggel 8-tól 6-ig fél órás szünetekkel). Van őszi szünet, "téli szünet" - vizsgaidőszak és tavaszi, nyári szünet is.


Szerintem egyrészt jó, hogy nagyobb teret adnak és pl. te állíthatod össze az órarendet, te jelentkezhetsz fel a vizsgákra és így jobban be tudod osztani az idődet, eldöntheted, hogy neked hogyan jobb. Nem lógnak állandóan a nyakadban, hogy miért csináltad ezt vagy azt, miért nem csináltad ezt vagy azt stb., senki nem foglalkozik veled. Nekem ez nagyon tetszik, hogy a tanároknak (pl. nagy előadáson) fogalmuk sincsen, hogy ki vagy és így nincsen kivételezés és ilyenek. Viszont valahol pont emiatt nehéz, mert mindent magadnak kell intézned és azért ez főleg első évesként még nagyon nem egyszerű... Ha pl. ütköznek az órák, nem tudsz bejárni, nem jó a vizsgaalkalom stb., stb., szóval bármi problémád van, akkor azt magadnak kell elintézned. Nekem szerencsém van, mert az oktatók nagyon rendesek és mindenben segítenek, de attól az ügyintézés nem gördülékeny és az információáramlás is borzalmas. Illetve sokan szokták mondani, hogy az egyetemen szabadabb vagy és lazább, mert akár be sem kell járni... Szerintem ez pont egy negatívum, legalábbis én nem így látom. Nekem pl. az összes órám katalógusos, tehát be kell járni. Gimiben bármikor otthon maradhattam, ha megbetegedtem vagy esetleg valami miatt (mondjuk egy családi program) nem szerettem volna bemenni, csak kellett egy igazolás. Az egyetemen viszont megbuktatnak, ha átlépem a max. hiányzást (ami általában 2-3) és mindegy, hogy beteg voltam vagy csak elaludtam és nem értem be az órára (nálunk max. akkor fogadják el, ha valami komoly sérülésed van vagy kórházba kerültél). Szóval ez szerintem annyira nem jó. Ha vannak olyan órák, amikre nem kell bejárni, akkor az persze más, de az pedig pont becsapós lehet és szerintem ott könnyű lemaradni, elveszíteni a fonalat, szóval arra vigyázni kell.

2019. jan. 16. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez az első félév, amikor magamnak raktam össze az órarendet...

(Első félévben automatikus volt).


Már jan 11.-én kezdődött a tárgyfelvétel, ami szemétség, mert azokkal szúrtak ki, akik még vizsgáznak.


Jan 11, 13:00-kor teljesen készen ültem a gép előtt, a neptun sem fagyott le, ennek ellenére alig bírtam felvenni a tárgyakat...

De minden megvan! :D Nincs túl sok lyukasórám, nem ütközik semmi semmivel és még a tesit is sikerült megoldani!!! :D


Viszont rengeteget szívtam, mire összeraktam. Kemény 3-4 óra káromkodás, újratervezés (az órarend tervező semmit sem ér), A-B hetekkel számolás.


Maga az órarend nem gáz, de combos.

Sok tárgy (==sok ZH), még több követelmény, még kevesebb idő. DE!


Sajnos viszont egy tárgyat csak egy olyan oktatóhoz tudtam felvenni, aki híresen rosszul tanít, híresen szemetek a ZH-i.

Ez az informatika labor, ami olyan szempontból gáz, hogy sosem tanultam programozni (C nyelv), a jó oldala meg hogy nem vizsgás.


Olyan dolgokat tanulhatok, amik érdekelnek, az oktatók egy-két kivétellel jók, sok a segédanyag, általában jók a jegyzetek.


Szünetek kb úgy vannak, ahogy kijön.

Ha szerencséd van és nincs lyukasórád, akkor kevesebb szüneted van, de korábban mehetsz haza.


Egyébként meg kb ugyanúgy zajlik, mint gimiben. Végetér az óra, elmész enni/vécére, előkészíted a cuccokat, ha másik teremben van a következő előadás, átmész...


Fontos, hogy tudjál valamennyire puskázni, tudjál tanulni(!!!), legyen pár haverod, akivel beszélgethetsz, akiktől kérhetsz segítséget pl.


Sajnos a magyar valóság nem feltétlenül teszi lehetővé, de NE melózz sokat egyetem mellett, ha nem kell!!! Érdemes persze munkákat vállalni, tapasztalatot szerezni, de az első a tanulás legyen!

Van egy kolléga, aki rengeteget dolgozik (nappalis), több tárgyat elbukott már... Megéri?



Amibe páran belebuktak még az, hogy nem tanulnak rendszeresen!, nincs friss ismeretük, nincs készségszinten nekik a tárgy. Ezalatt az olyan tárgyakra gondolok, amiket érteni kell, amikhez kell a rutin! Pl nálunk a matek, villamosságtan, stb..


De túlozni sem szabad, puskázni is kell szerintem (ezért lehet páran be fognak oltani). Pl anyagismeret. Egyszerűen hihetetlenek voltak a ZH-k. Volt pár olyan kérdés, amikre még a több évtizedes tapasztalattal rendelkező, okleveles vegyészmérnök ismerősöm is csak megrándította a vállát :D



Kicsit elkanyarodtam a témától.

Alapjábavéve nagyon jó dolog az egyetem, felnőttként kezelnek, de éppen ezért nehéz is.

Felnőttként kezelnek, vagyis sok a felelősség, kőkeményen számonkérnek, szigorúak. Nem emberevők, általában nálunk a tanárok kifejezetten rendesek/értenek hozzá. Az egyik legelőnyösebb dolog, hogy (legalábbis az olyan tárgyaknál, ahol sokan vannak) nincs olyan hogy a tanár pikkel rád. Ha elrontottad, bemehetsz megnézni, elmondja mit rontottál el, vizsgán/alpóton már jobb lesz.


Én a Kandóra járok, szeretek odajárni :), de kemény és ez a második félév érezhetően nehezebb.

Üdv, 18F

2019. jan. 16. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Két egyetemre jártam eddig, mindkettő elég más volt.


Ami közös:

-Elméleti kurzusból csak egy, gyakorlati kurzusból több időpont közül választhatsz.

-Minden óra majdnem más teremben van, de van, hogy más épületben is.

-Egy név és egy neptunkód vagy, senki sem kér számon, hogy miért nem tanultál és mennyit jegyzetelsz. Én ezért imádom, imádtam kiszakadni a szájbarágós, dedós környezetből és a magam ura lenni.

-Bejárni a katalógusos órákra kötelező, ott 3-at hiányozhatsz, a hiányzásaidat nem tudod igazolni.

-Relatíve könnyebb bukni a túl nagy mozgástér és a nehezebb tananyag miatt, de ez nem minden esetben probléma. Van, amelyik tárgyra sok dolog indul, ott az, de van, amit "büntetlenül" bukhatsz és esetleg vizsgakurzust is indítanak belőle következő félévben, ami annyi, hogy csak vizsgára kell menned év végén.

-Egy tárgyhoz elmélet, gyakorlat és labor kurzus is van esetenként.

-A képzés végén szakdolgozatot kell leadnod egy általad választott témában, amit záróvizsgán megvédesz (válaszolsz pár kérdésre, bemutatod a munkádat egy prezentáción), majd húzol tételt (előre megadják) és felelsz vagy pedig írsz. Ez is szakfüggő.

-A képzés során teljesítened kell valamennyi kreditet szabadon választható vagy kötelezően választható (meg van adva mondjuk 20 tárgy és abból kell 5) tárgyakból

-Ha jól tanulsz, kapsz érte ösztöndíjat minden félévben, az elsőt kivéve. Ennek összege 8 és 50 000 ft között szokott lenni és a szociális és egyéb ösztöndíjaktól független. Igényelni nem kell, automatikusan utalják a rendszerben megadott számládra. Ezt a tárgyhoz tartozó jegyed alapján számolják, a tàrgy kreditértékével súlyozva.

-Félévente új tárgyaid vannak

-Jellemzően egy félév szeptembertől december közepéig és februártól május közepe-végéig tart. Ez összesen 12-14 hét. Van, ahol van őszi szünet (általában szokott) és tavaszi is. Ezeket egy 4 hetes vizsgaidőszak követi, ami télen az ünnepek miatt 5 hét inkább. Itt csak vizsgázni kell bemenned, amiket te veszel fel magadnak ugyanott, ahol a tárgyaidat.

-Vannak külföldi tanulási lehetőségek is (Erasmus pl.), ezt megpályázva fél évet egy másik országban tanulhatsz. Ez szépen hangzik, de nem mindig működik, sok esetben a gyakorlati kurzusaidat nem ismerik el kintről, így csúszás lesz a vége. Szakfüggő.


Egyik:

-2 vizsgaalkalmad van, ha nem sikerül, buktad a tárgyat. Ha feljelentkezel, de nem mész el, az nem megjelentnek számít, a jegyed pedig törlődik, ha korábban volt már sikeres vizsgád.

-Egy tárgy ha több kurzusból áll, külön kapsz rá kreditet, de ha a gyakorlati jegyed nincs meg, általában nem mehetsz vizsgázni, mivel vizsgára csak aláírással lehet jelentkezni, amit a jelenlét és a követelmények teljesítése alapján adnak meg. Tehát itt ha a gyakorlatod sikerül, az már 3 kredit, ha az elméletet bukod is. A tárgyak jellemzően 2 és 4 kredit között szoktak lenni.

-A gyakorlaton kiselőadásokat kell tartani, jegyzőkönyvet bemutatni és esetleg egy év végi dolgozatban számot adni a tudásodról. Ez tárgyfüggő. Általában ezekre az órákra kötelező bejárnod.

-A szakdolgozat úgynevezett portfólióból áll, amit négy kurzus alkot. Ezeket folyamatosan fel lehet venni a második félévtől, így a szakdogád több részletben készül el.

-Mindenképp van szünet, 11:45-től 12:30-ig az egész karon.

-Közösségi élet: gólyatábor, gólyakocsma, gólyabál és hetente - kéthetente szokott lenni egy iszogatós kultúrest meg néha társasjátékest. A többit nektek kell összehozni.

-Tutorok segítik a gólyákat a tárgyakkal és az egyetemmel kapcsolatos kérdéseikben. Ők felsőbbéves hallgatók.

-Bármennyi szabadon választható tárgyat felvehetsz, ha nem ütköznének az óráid, akár egy teljes képzést is megcsinálhatnál mellette szinte.

-Sportolási lehetőség nem nagyon van.

-Az óráid pár kivételtől eltekintve másfél órásak. Néha van 45 perces kurzus is, illetve van olyan, amit egy hétvége alatt kell teljesíteni (pénteken 8-17 óra között benn lenni és ugyanez szombaton, bár ebből csak 2 volt nekem).


Másik:

-Első félév elején tankörökre osztanak titeket. Ez olyan, mint egy osztály, 30-35 fő. Velük vagytok egy gyakorlaton és laboron eredetileg, illetve van egy 0 kredites, úgynevezett tanköri foglalkozás órátok, ahol megbeszélitek a hét eseményeit, játszotok esetleg, kérdeztek.

-A tanköri foglalkozásért, az események szervezésének egy részéért, a segítésetekért, a szintbulikért (ld. később) a seniorok felelnek. Ők szintén felsőbbéves hallgatók, mint a Tutorok, csak kicsit nagyobb feladatkörrel.

-Első félévben neked veszik fel a tárgyakat, amin módosíthatsz ugyan, de nem javasolt. Második félévben ez úgy alakul, hogy lesz egy idősáv, mikor az eredeti helyedre csak te jelentkezhetsz fel, így garantáltan marad helyed a kurzusra. Utána már te veszel fel mindent és a te bajod, ha a van óraütközés.

-Nagyobb egységben vannak a tárgyak. Ha egy tárgyhoz van gyakorlati, elméleti és labor kurzus is, de az egyiket bukod, akkor az egész tárgyra járó kreditet bukod. Ezek a tárgyak jellemzően 5-7 kreditesek.

-A teljesítendő krediteket az egész képzésen legfeljebb 10%-al lépheted túl. Utána minden kreditért elég durva összegeket kérnek.

-Gyakorlati kurzusok zárthelyi dolgozatokkal, laborkurzusok házival zárulnak. Az aláírás feltétele, hogy mindkettőt teljesítsd. Zh alkalomból 2 szokott lenni és legalább egy pót, de van, ahol mindegyiket külön tudod pótolni és még van egy úgynevezett aláíráspótló is, ha az egyiknek a pótlása sem sikerült. Utóbbi és ha a házit késve adod le, 4500 forint, amit ugyanúgy Neptunon fizetsz be.

-Az első félévben lesz még szünetetek 14:00 és 15:15 között, utána ez felborul és vagy több idő vagy kevesebb jut enni, tanulni, egyéb.

-Vizsgázni többször tudsz, konkrétan ahány alkalom meg lett hirdetve. A második vizsgaalkalmad (ha az elsőn voltál) ingyenes, utána ugyanúgy 4500 ft. Ha nem jelensz meg, a jegyed megmarad, cserébe 5500 forintot írnak ki.

-Ha van tartozásod a rendszerben, sem vizsgát, sem tárgyat nem engednek felvenni. Egy összeget kell utalni a saját számládra, aminek átfutási ideje 3-4 nap szokott lenni. Szóval meg lehet szívni ezzel is.

-2 félév kötelező tesi, amit tantárgyként vehetsz fel. Ennek kreditértéke 0. Felvehetsz nyelvi kurzust is, az első 6 belőle ingyenes, ezek szintén 0 kreditesek.

-Van a képzésünknek német változata is, ugyanazt tanulják, csak németül. Nem nagyon szoktak megmaradni az első félév végére, legfeljebb ötödük, szóval ha nem vagy pro németes, inkább ne.

-Van úgynevezett imsc képzés, ami nehezebb, mint a sima alap. Ez annyiból áll, hogy többet tanultok gyakorlatokon is és nehezebb feladatokat kaptok, vagy hosszabb a zárthelyitek pár feladattal, így szereztek imsc pontokat. Ha elég pontotok van, következő félévben is imsc-sek lesztek, ha nem, úgymond kibuktok a képzésről és sima képzésen folytatjátok tovább. Negatív következménye így ennek nincs, pozitív az, hogy a mesterképzés lerövidíthető vele.

-Gólyatáborban színekre osztanak, ennek nagyjából az első évben és koli esetén az első félévben van relevanciája. Ha kolis vagy, egy szinten azonos színűekhez kerülsz, az adott gárda színéhez, ahova tartozol.

-Közösségi élet: főleg az egyetemtől egy köpésre lévő koliban szokott lenni, ide mindenki bemehet reggel 7-től hajnal 4-ig. Utána csak akkor, ha fogadják vendégnek. Gólyatábor, gólyakocsma(gyakrabban, mint máshol), gólyabál, tankörsör, szintbuli, szintsüti (minden héten), bizonyos körök eseményei (ld. később), szakmai rendezvények, szakest, többféle tábor, közös síelés és az a csodás, varázslatos... Qpa. :D Abba most ne menjünk bele, lényeg, hogy ősszel szeptember utolsó 2 hetében folyamatosan vannak feladatok a jelentkező csapatoknak egy verseny keretein belül, közülük pár kicsit morbid, de amúgy akkora élmény, hogy érdemes benézni. Semmi sem kötelező, annyit veszel rajtuk részt, amennyit szeretnél.

-A körökről: az egyetemen több kör tevékenykedik, elsősorban közösségi pontokért. Feladatuk tevékenységfüggő, különböző eseményeken vesznek részt vagy szervezik azokat. Vannak, akik ételeket (gyros, pizza, stb) készítenek, mások kifejezetten bulikat szerveznek, karaoket, vagy filmezést, vannak, akik borokra szakosodtak és borkóstolót csinálnak, mások az eseményeken fotóznak és felvételeket készítenek, de van kondis (van az egyetemnek két edzőterme is), társasjátékos, zenés meg egy csomó szakmai kör. Ezekhez érdemes csatlakozni, nem csak akkor, ha kellenek a pontok a kolis bennmaradás miatt.


Nagyjából ennyi jutott eszembe. :D

2019. jan. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

A másodikhoz még :

-A tanköri jelenlét azért jó, mert bizonyos esetekben ki tudod váltani az utolsó 3 félévben esedéked specializációválasztás egyik feltételét.

-A legtöbb tárgyból van kari jegyzet a tárgy honlapján. Ez nem mindig a legkönnyebben emészthető, de sokszor mindig jobb, mint más szakokon, ahol egy felhőtárhelyen jár valami évfolyamról évfolyamra.

-Nem tapasztaltam egyik helyen sem kivételezést vagy igazságtalan szivatást. Nehéz, de fair.

-A tesikurzusok egy része ingyenes, másikért félévente 6-8000 forintot kell befizetni év végén.

-Ha nem szeretsz egyedül tanulni, a koliban minden szinten vannak tanuló-és klubszobák, nem csak a móka miatt praktikus a közösség vérkeringésében maradni.

-Hiába van meg a szabadság illúziója, az energiát bele kell tenni.

-A második egyetememen a szorgalmi időszak volt a vészesebb, gyakran aludni mentem szinte haza, az elsőn a vizsgaidőszak. A vizsgák száma is eltért, utóbbin jellemzően 4-5 van, előbbin 10-16.

-Ha nem vagy jó tanuló, el lehet felejteni, hogy államilag támogatott képzésen vagy. Oké, a féléved az állam állja, de a pótlások és egyebek akár kijöhetnek 50 000 forintra is.

-Amúgy az ösztöndíjat havonta utalják, összesen 5x. Úgy kell érteni a 8000-et. Tehát összesen 40 000-et kapsz.

2019. jan. 16. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!