Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy döntsem el, hogy mi...

Hogy döntsem el, hogy mi akarok lenni felnőtt koromban?

Figyelt kérdés

Sziasztok! 16 éves lány vagyok, és tudom, hogy még van időm ezen gondolkodni, azonban annyira nincs semmilyen konkrét tervem, hogy inkább nem szeretném a választást az utolsó pillanatra hagyni. Minden tantárgyból jó vagyok, főleg idegen nyelvekből, biológiából és magyarból. (Ezek a kedvenc tantárgyaim is). Az a baj, hogy egyik munka se tetszik igazán, mert mindegyikben megtalálom a negatívumot. Pl:

-Orvos: Félnék attól, hogy rajtam múlik az emberek egészsége, és ha elrontok vmit, akkor az életekbe is kerülhetne.

-Tanár: Sok a rossz gyerek, és nem biztos, hogy el tudnám magyarázni mindenkinek a teljes anyagot, hogy megértse.

-Stewardess: Nagyon sokat van távol a családjától, és nincs olyan sok szabadideje.

Szálloda igazgató: Ahhoz hogy legyen egy szállodám, nagyon sok pénz kellene.


Ha esetleg jártatok már ilyen helyzetben, végül mi alapján találtátok meg a tökéletes munkát?



2019. jan. 24. 19:14
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Először is, van egy csomó szakma meg szak amiről tuti, hogy nem is tudod, hogy létezik. Menj fel a felvi.hu oldalra, és nézd meg a szakleírásokat, ott le van írva, hogy miket fogsz tanulni, mi a képzés célja, hol helyezkedhetsz el, stb.


[link]


Én is ilyen helyzetben voltam mint te sokáig, hogy nem tudtam, mit csináljak. Szerintem komolyan gondolj bele, hogy miben vagy jó, milyen kézségeid vannak, milyen környezetben szeretnél dolgozni, pl


Egyedül szeretnél dolgozni, vagy úgy, hogy folyamatosan érintkezel emberekkel? Az orvos és a tanár mindkettő olyan, hogy egész nap emberekkel kell beszélgetned. A másik opció az az, hogy valami 'gondolkodós' munkát választasz, például gazdasági elemző, fordító, ilyesmi, ahol számítógéppel dolgozol.


Eze kívül gondolj arra is, hogy kétkezi munkát akarsz csinálni? Mert az orvos és a stewardess azok ilyenek, hogy a kezeiddel dolgozol, ezek nem csak elméleti munkák mint pl a tanári.


Az orvosi az olyan, hogy oda tényleg csak akkor menj ha az minden álmod, nagyon nehéz és különben nem fogod tudni elvégezni. És egyébként mostmár biológia és kémia emelt kötelező hozzá 2020től, erre is gondolj.


A stewardess szerintem nem olyan jó mint amilyennek hangzik, kb mint egy pincérnő, csak itt a gépen vagy. És nem arról szól, hogy beutazod a világot és nyaralsz, hanem dolgozol és tényleg sokat vannak távol otthonról.


A szálloda igazgató a valóságtól elrugaszkodott, senki nem lesz csak úgy szálloda igazgató.

2019. jan. 24. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
82%
Tölts ki egy pályaválasztási/pályaorientációs tesztet, hogy milyen munka illene hozzád, hátha segít. Vagy pl szakkepesites.hu-ról másold be Jegyzettömbbe az összes szakot, és akkor törölgesd ki belőle, aminél van, ami jobban illik hozzád. Vagy amit szívesebben csinálnál annál. Meg még okj-ből vannak hasonló egyetemi, meg foszkos képzések is még, ha nagyobban szeretnéd tanulni.
2019. jan. 24. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
*ha folyton kitörlöd, amelyiknél van, amit szívesebben csinálnál, tehát amelyiknél közelebb állók is vannak hozzád a felsorolásban, így folyamatosan szűkül a kör.
2019. jan. 24. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
67%
Az előzők mind jó dolgokat írtak, én mutatok egy másik megközelítést: Szakújságokban, portálokon nézz utána, hogy mi az, ami mondjuk 10 év múlva hiányszakma lesz. Ha ez még egybe is esik az affinitásaiddal, akkor kiválasztod a legjobb opciót, és akkor annak a felvételi követelményéhez igazítod hátralévő középiskolás éveidet.
2019. jan. 24. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
76%

Egyes, orvosira már most is 2 emelt kötelező.


Azt találd ki, kérdező, hogy milyen körülmények között szeretnél dolgozni. Te most ezeknek a szakmáknak a hátrányait soroltad fel, márpedig hátránya minden szakmának van.

Azon gondolkozz el, hogy milyen környezetben szeretnél dolgozni, pl. irodai körülményekben akarsz-e dolgozni (pl. fordító), vagy nem bírod a helyhez kötöttséget (pl. idegenvezető).

Milyen munkaidőt szeretnél magadnak? Azt te is látod, hogy a stewardess nem egy reggel 8-tól este 4-ig tartó munka. Ehhez hasonló az orvos is, bár tény, hogy ott aztán specializációtól függően elég sok variáció van, de legalább rezidens évek alatt biztos kell ügyelni, de az olyan, mint a sebész, a háziorvos stb. annak később is. Itt a műszakok is nagyon váltakoznak.

Azt is mérd fel, hogy mennyit vagy "áldozni", nem mindegyik szak egyforma nehézségű az egyetemen. És ha már itt tartunk, ne csak egy foglalkozást válassz, hanem azzal is legyél tisztában, hogy ahhoz, hogy eljuss oda, milyen szak elvégzése szükséges, és, hogy neked maga az a szak tetszik-e vagy nem. Ha például fordító akarsz lenni, ahhoz egy nyelvszak kell, ahol az adott nyelvet beszélő országok kultúráját, irodalmát, történelmét stb. tanítják meg, ami lehet, hogy nem túl releváns egy gazdasági fordító számára például.

Egyébként van egészségtudományi fordítói szakképzés is van például, amire egy eü-s alapszak elvégzése után lehet menni, ha ez a terület érdekel.

A biosz révén kérdezd meg magadtól, hogy kutatni szeretnél-e esetleg, illetve, ha már csak a nagy felelősség tart vissza attól, hogy orvos légy, tudd azt is, hogy orvosi diplomával is elhelyezkedhetsz kutatói területen, avagy nem muszáj praktizálnod.


Azt javaslom, hogy a pozitívumokra gondolj elsősorban, illetve, hogy milyen érzést szeretnéd, ha kiváltana belőled a munkád. Példának okáért egy tanárt és egy szállodaigazgatót feltehetőleg nem ugyanazok a belső erők hajtanak.

Illetve teszteket is javaslok, pl. [link]

2019. jan. 24. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
53%
.
2019. jan. 25. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat!
2019. jan. 25. 18:33
 8/9 anonim ***** válasza:
Majd onnan fogod tudni, hogy felnőttél, amikor megtanulod és belátod, hogy mindennel jár felelősség, ami alól nem lehet kibújni.
2019. jan. 27. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Sokan írták a Felvi szakleírásait, ami tényleg a legjobb forrás. Nekem az idegen nyelvekről és a töriről a bölcsész és a társadalomtudományi területek jutottak először eszembe, felvin szét is vannak szedve terület szerint, plusz ezek után sok a lehetőség mesterképzésre, ami egy még konkrétabb terület. Meg ha érdekel az egészségügy, akkor mehetsz ápolás és betegellátás szakra, azon belül lesz még kis időd kiválasztani, hogy mit szeretnél, és nem függnek tőled annyira az életek, mint egy orvosnál.

2019. febr. 2. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!