A CNC-s szakma nehéz?

Figyelt kérdés

Gondolkodok a gèpi forgácsoló szakmán, de már itt is programozást tanulnak, számolnak stb... Ez nagyon nehéz? Ilyeneket találtam a neten:


"N = 1000 x Vc / D / 3,14 [fordulat/min, rpm]


N - fordulatszám

Vc - forgácsolási sebesség,

D - átmérő."


Vf = fz x z x N [mm/min]


Vf - előtoló sebesség

fz - fogankénti előtolás

z - fogszám

N - fordulatszám


A fogankénti előtolást 1/8"-os szerszámnál maximum 0,05-es értékkel lehet számolni.


6mm-es szerszámnál akár 0.1-es érték is lehet.


Egyélű 1/8"-os maró 10.000-es fordulatszám:

0,05x1x10.000=500mm/min.


Kétélű 1/8"-os maró 25.000-es fordulatszám:

​0,05x2x25.000=2500mm/min.


Azt akkor a G kódólásról semmit se olvastam.

Szóval nagyoj nehéz? Ezeket kell számolni egész nap? Koordináta pontot is, meg mindent?


Nem tudom, hogy képes lennék e elvégezni a sulit. A matek nem volt soha sem az erõsségem, de itt mondjuk úgy is számológép kell, a mm miatt.



2019. febr. 14. 14:44
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Rokonom CNC-s és azt mondja, kb. semmit nem csinál egész nap, mert sok idő mire egy szerszámot kifarag. Sokat lehet vele keresni, könnyű elhelyezkedni, megéri kijárni egy képzést szerintem.
2019. febr. 14. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Ja és nem az eszéért szeretjük őt sem.:)
2019. febr. 14. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
De milyen CNC-s? Operátor, akkor csak szimpla gyári munka, ami betanított. A gépi forgácsoló és arra ráépülve a CNC gépkezelõ már programoz is, szerszâmot cserél, számol stb...
2019. febr. 14. 19:25
 4/14 anonim ***** válasza:

Hol lehet tanulni

gépi forgácsoló szakmát?

2019. febr. 15. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Van még vlhol

ilyen?

2019. febr. 15. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Ez az

előfeltétele a

CNS-s képzésnek?

2019. febr. 15. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Oktatják, de munkahelyen igazából nem kell számolnod semmit, fontosabb,hogy tudj olvasni műszaki rajzot és megbízhatóan használni a mérőeszközöket.


Azért nem te fogod csinálni a számításokat, mert nagyobb cégeknél a mérnök, vagy a több éve ott dolgozó 10+ év tapasztalattal rendelkező kollégák írják a CNC programokat.


Ha esetleg olyan munkát kapnál hogy mindent neked kell csinálni egyedül (kezdőként nem valószínű) akkor meg jobb valami CAM programot használni, ami mindent kiszámol neked és szimulációt is tudsz benne futtatni.


5 tengelyes marógépekre nem is lehet "kézzel" írni programot, ha valami bonyolultabb térbeli formája van az alkatrészhez, CAM programokkal generálják a kódot.


Nézz utána a CAD-CAM informatikus képzésnek ha érdekel az ilyesmi.


Kérdésedre válaszolva: hogy nehéz-e attól függ mit kell csinálnod, kishazánkban általában betanított szintű "zöldgomos" operátorokat keresnek, van olyan hely ahol még mérniük sem kell az alkatrészeket, csak pakolni a gépet nyersanyaggal meg nyomogatni a start gombot. Ez az egyik vége a szakmának, a másik meg kb. az egyedi gyártás akár töbmillió forintot érő munkadarabokkal, meg iszonyat szűk tűrésekkel (repülőgép / űripar, stb.)


Ha most állsz pályaválasztás előtt, én inkább valami elektronikai szakmát javasolnék, azzal többféle környezetben / területen is el tudsz helyezkedni nem csak egy retkes gyárban / üzemben....

2019. febr. 25. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
De az elektronikai szakma elég nehéz nem? Meg nem is tudom pontosan, milyen képzések vannak arra felé. :/ Teljesen tanácstalan vagyok. Volt valaki úgy, hogy nem tudja mit kezdjen az életével?
2019. febr. 26. 07:21
 9/14 anonim ***** válasza:

CNC-s és CNC-s közt hatalmas lehet a különbség, még azonos munkakör esetén is. (főleg, hogy sokan a zöldgombost is ide sorolják) Egy utcai kifőzdés szakács, és 3 csillagos séf is más kategória.


Sokan csak korrekcióznak és szerszámot cserélnek. Vagy épp lépcsős tengely a legbonyolultabb alakzat, ami el kell készíteniük. Esetleg, ha van is valami gondolkodtató rész, azt táblázatból kikeresik. De megint mások egyedi gyártásban maguknak írják a programokat.


Viszont ilyen hozzáállással inkább lebeszélnélek. "Hallottam, hogy ez így jó, az úgy jó" módszer sose szokott beválni. Így bizony meg fogod utálni, bármiről is legyen szó.

Én például a gépészet miatt vetődtem erre. Legutóbb pl félgömb palástja mentén történő marást programoztam paraméteresen. Annyira egyszerűnek nem is, de baromi szórakoztatónak találtam, mégha más ezt aligha venné annak.


És amúgy a képlet hibás. De nem feltétlen kell mindig számolni. Maga a vezérlő megteszi.

Elvégre pl esztergálás során nem csak egyetlen átmérő van, oldalazásnál, alakos felületeknél ráadásul folyamatosan változik.

2019. febr. 27. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Akkor mit tanácsolsz? Mert lebeszélni eddig mindenki le akart, de alternatívát nem mondanak. Olyan kellene ami jól is fizet, és nem annyira fizikai. A CNC meg érdekelt is.
2019. febr. 27. 20:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!